Kakšna prehrana poskrbi, da so naši hormoni v ravnovesju, zaradi česar se veliko bolje počutimo? "To je prehrana, ki vsebuje veliko beljakovin (mesa, jajc, rib, fižola, soje, oreškov, semen, mlečnih proizvodov, kot je jogurt), zdravih maščob (avokada, kokosovega in olivnega olja) ter vlaknin (zelenjave, oreškov, žit, kot so ovseni kosmiči, nekaj sadja)." Odreči pa bi se morali sladkorju. To pomeni, da ne smemo pojesti niti preveč sadja pa tudi škroba v obliki riža, testenin, krompirja. In odreči bi se morali slabim nasičenim maščobam.
Tu je še nekaj nasvetov Schwartzove, ki bi se jih bilo dobro držati.
Na tri do štiri ure jejte manjše obroke. To pomaga uravnavati krvni sladkor, preprečuje, da bi moralo telo naenkrat proizvesti velike količine hormona inzulina, ki zmanjšuje raven sladkorja v krvi. Ko se izloča inzulin, se hkrati namreč izloča tudi hormon stresa – kortizol. Če je tega preveč, pa vrže iz tira vse ostale hormone, tudi esterogen in progesteron, ki sta povezana s tem, ali imamo težave pri menopavzi pa tudi ali nas mučijo akne.
Naj bo vsaj večerni obrok manjši, da ga telo lažje prebavi. Ne privoščite si ga prepozno, najbolje bi bilo, da ne posegate po hrani po pol deveti zvečer. Tako si bo telo odpočilo bolj kakovostno. To pa je nujno, ker telo med spanjem tudi uravnava hormone.
Jejte čim bolj naravno. Ni treba, da je vsaka stvar ravno ekološko pridelana, ampak res se poskušajte izogibati procesirani industrijski hrani. Je polna kemikalij, s katerimi se naše telo le s težavo spopada, kar spet ruši njegovo ravnovesje.
Čim manj sladkorja v obliki tortic, piškotov, sladoleda pa tudi belega procesiranega riža in testenin. To so vaši najhujši sovražniki, če želite uravnati hormone, saj vržajo iz tira najprej inzulin, nato pa še vse ostale hormone. Raje se posladkajte s sadjem, ampak spet pazite. Sadje, ki ima visok glikemični indeks vsebuje več sladkorja. To ne pomeni, da ga ne smete uživati, le ne smete ga pojesti preveč. Na dan lahko torej pojeste le eno banano, zato pa več jagodičja, ki ima nizek glikemični indeks.
Dovolj beljakovin. Telo jih nujno potrebuje, da proizvede hormone ter jih nato dan za dnem, uro za uro in minuto za minuto lepo uravnava. Piščanec, ribe, stročnice, oreški, semena, tofu. Le meso in sir uživajte samo enkrat na teden.
Ne pretiravajte s kavo. Res stimulira živčevje in nam zato vlije novih moči, a malo iz tira vrže tudi hormone.
Ne stradajte. Če si odrekate hrano oziroma dlje časa nič ne pojeste, to spet zmoti vaše hromone.
"Če se kdaj pregrešite, se tisti dan vsaj dobro naspite ali malo potelovadite," zaključuje zdravnica. Če imate težave z estrogenom, pa posezite po soji, dodaja. Lahko tudi v obliki tofuja in sojinega mleka. Vsebuje fitoestrogene, molekule, ki so kemično zelo podobne estrogenu, ki ga proizvaja telo. Če je njegova težava pomanjkanje estrogena, so tako podobne, da lahko telo pretentajo, da jih vzame za svoje in si z njimi pomaga do boljšega zdravja in počutja.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV