Alkohol
Če ste popili večjo količino alkohola, vaš ustni zadah zagotovo ne bo prijeten. Alkohol je namreč močan diuretik, zaradi česar odvaja vodo iz vašega telesa. S tem pa tudi zmanjša proizvodnjo sline, ki je bogata z encimi, in je učinkovita pri razgradnji bakterij z neprijetnim vonjem v ustih. Če pijete alkohol, tako pazite, da hkrati pijete tudi vodo, da bi telesu zagotovili dovolj tekočine. Še bolje pa je, da z alkoholom ne pretiravate.
Pepermint
Navkljub prepričanju mnogih, da pepermint odpravlja slab zadah, saj ga dodajajo številnim žvečilnim gumijem, pa v resnici izdelki iz poprove mete neprijetni vonj pogosto še poslabšajo. Takoj, ko se okus mentola izpere, se neprijetni dah povrne ali celo poslabša. Po mnenju strokovnjakov je temu tako, ker večina izdelkov iz poprove mete vsebuje sladkor, kar pa je čista hrana za bakterije, ki se nahajajo v ustni votlini. Medtem ko se bakterije hranijo s sladkorjem, nastajajo škodljive žveplove spojine, ki povzročajo neprijeten vonj. Tako vedno izbirajte med mentolovimi izdelki, ki ne vsebujejo sladkorja.
Meso
Če nekajkrat tedensko jeste meso, to ne bo vplivalo na vaš ustni zadah, a če z njim pretiravate, boste morda imeli težave. Če v telo vnesemo več beljakovin, kot jih potrebujemo, se te pričnejo razgrajevati na ogljikove hidrate. Eden od stranskih proizvodov, ki se sprošča med razgradnjo, pa je amoniak, ki lahko vpliva tudi na ustni zadah.
Suho sadje
Suho sadje deluje podobno, kot če bi jedli sladko karamelo. Ne samo, da je polno bakterij, vsebuje tudi veliko netopnih vlaknin celuloze, zaradi katerih se prilepi na in med zobe. Ker je suho sadje bogato s sladkorjem, je tako ta ves čas na voljo razmnoževanju bakterij v ustni votlini. A te težave se lahko znebite že preprosto tako, da si po uživanju suhega sadja dobro umijete zobe, medzobne prostore pa očistite z nitko.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV