Juhe
Čeprav si marsikdo ne predstavlja, da bi v vročih poletnih dneh jedel juho, pa je doma pripravljena zelenjavna enolončnica v tem letnem času še kako priporočljiva. Ne le da boste zaradi zelenjave v njej dobili veliko vitaminov, mineralov in prehranskih vlaknin, ki blagodejno vplivajo na prebavo, ravno prav topla juha bo pravzaprav vaše telo shladila. Če boste namreč jedli vročo juho, bo vaše že tako pregreto telo le še bolj zakuhalo. A tudi preveč hladne juhe, kot je na primer kumarična juha, niso primerne za vroče poletne dni, kajti z njimi si lahko preveč shladite želodec, medtem ko se preostalo telo ne bo shladilo.
Meso
Poleti bodite pozorni na to, da boste jedli takšno meso, ki ima veliko kakovostnih beljakovin in malo ali nič maščob in ki je lahko prebavljivo. Raje kot rdeče meso si privoščite belo meso, ribe ter druge morske dobrote. Zaradi z maščobami bogatih živil, ki jih naše telo težje prebavi, se namreč naša pripravljenost za telesno dejavnost zmanjša, mi pa imamo za razna opravila še manj energije kot sicer. Bodite pa pozorni tudi na to, kako pripravljate meso. Če se le da, se izognite cvrtju, praženju in pečenju v večjih količinah olja, kajti s tem se vsebnost maščob še dodatno poveča, in meso kuhajte, dušite ali pecite na žaru.
Sadje
Sočno, sveže sadje vas bo v vročih dneh osvežilo in tudi nekoliko shladilo. Če boste jedli na primer lubenico ali melono, ki vsebujeta veliko vode, bo še toliko bolje, saj si boste s tem zagotovili še dodaten vir tekočine, ki je v peklensko vročih dneh potrebujete veliko, da se izognete dehidraciji. Poleg tega boste z uživanjem zadostnih količin sadja svojemu telesu zagotovili tudi dovolj vitaminov, mineralov, vlaknin in ne nazadnje tudi antioksidantov, ki nase vežejo proste radikale v telesu.
Zelenjava
Podobno kot sadje je tudi zelenjava bogat vir vitaminov, mineralov, prehranskih vlaknin in antioksidantov. Smiselno je, da v vročih poletnih dneh posežete po sezonski zelenjavi, ki ima dovolj vode, na primer po paradižniku, kumaricah, papriki. Dobro je, da zelenjavo jeste kar svežo, kajti takšna ima v sebi največ za organizem koristnih snovi. V solato si lahko zmešate vso zelenjavo, ki je je v tem času v izobilju, zelenjavi pa lahko za še boljši okus dodate kakšne začimbe in oreščke, na primer mandlje, orehe, arašide. Lahko pa zelenjavo tudi popečete na žaru ali pa skuhajte oziroma poparite in jo jeste kot samostojno jed ali kot prilogo mesu oziroma drugim jedem.
Jogurti in sladoled
V vročih dneh se še kako prileže sladoled, a pri izbiri bodite previdni. Če se le da, si sladoled iz priljubljenega sadja naredite sami doma, če pa ga kupite v trgovini oziroma slaščičarni, pa izberite takšnega, ki ima čim manj sladkorjev in drugih dodatkov. Morda je dobro, da si raje kot kremne, mastne sladolede privoščite bolj vodene, sadne sladolede, ki imajo nekoliko manj kalorij, so lažji za želodec in vas bodo bolj osvežili. Seveda pa bodite zmerni in s sladoledom ne pretiravajte. Še bolje kot sladoled so v poletnem času ravno prav hladni jogurti. Še posebej priporočljivi so probiotični, ki pomagajo uravnavati prebavo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV