Vizita.si
Če se boste mazale z orehovim oljem in se izogibale premočnemu soncu, boste v zelo kratkem času lepo zagorele.

Zdravje

Idealno za sončenje

Vizita.si
14. 07. 2014 08.34
0

Police trgovin se kar šibijo od najrazličnejših proizvodov, ki vsebujejo visoke faktorje za zaščito kože pred soncem. Resnica pa je v tem, da veliko teh proizvodov v stiku s soncem in potom lahko povzroča najrazličnejše alergije. Poskusite z orehovim oljem.

Če se boste mazale z orehovim oljem in se izogibale premočnemu soncu, boste v zelo kratkem času lepo zagorele.
Če se boste mazale z orehovim oljem in se izogibale premočnemu soncu, boste v zelo kratkem času lepo zagorele.FOTO: iStockphoto
Naravno in brez konservansov

Od naravnih sestavin je najbolj učinkovito orehovo olje. Naredite ga lahko sami, tako da še zelene in mehke orehe narežete na kolobarje, prelijete z olivnim oljem in pustite 3 tedne na soncu. Tako olje je za kožo najboljše, saj koža lepo in enakomerno porjavi. Za boljši vonj lahko pred uporabo dodate še limonin sok ali pa kakšno eterično olje. Takšno olje pomaga do zelo lepe čokoladne barve, žal pa ne vsebuje zaščite.

Uporabljate ga lahko notranje ali zunanje

Orehovo olje vsebuje večkrat nenasičene maščobne kisline, ki so vir telesu nujno potrebnih esencialnih maščobnih kislin, ki jih moramo vnašati v telo s hrano ali preko kože. Vsebuje vitamin E, ki je naravni antioksidant in ščiti žile pred staranjem. Orehovo olje pa je izjemno priporočljivo tudi v prehrani, saj ščiti pred boleznimi srca in ožilja, predvsem pred možgansko in srčno kapjo ter ohranja dolgoletno dobro počutje. Poleg tega maščobe v prehrani izboljšujejo vsebnost, vonj in okus živil. Dajejo tudi trajnejši občutek sitosti, ker je čas prehoda mastnih živil daljši. Orehovo nerafinirano olje in brez aditivov uživamo kot dodatek k prehrani in s tem uravnavamo nivo želodčne kisline.

Iz nezrelih plodov lahko sami naredimo orehovo olje za sončenje.
Iz nezrelih plodov lahko sami naredimo orehovo olje za sončenje.FOTO: iStockphoto

Orehovo olje proti celulitu

Celulit se v stiku z orehovim oljem skrči in postaja alkalen, kar je pogoj, da se izločajo maščobe. Orehovo olje je čistilec strupov, saj se strupi v stiku z oljem nalužijo in se z ostalimi lugi izločijo z urinom. Pri tem je treba piti veliko vode ali nesladkanih čajev. V zadnjih letih so ugotovili tudi vpliv maščobnih kislin omega3, ki jih vsebuje orehovo olje na preprečevanje kroničnega bronhitisa in pljučnega emfizema (elastičnost pljuč) pri kadilcih in nekdanjih kadilcih.

Pozor, šentjanževo olje ni za sončanje

Šentjanževka vsebuje hipericin, ki je fotosenzibilen. To pomeni, da nase še bolj vleče sonce kot običajna olja. Iz tega razloga šentjanževo olje ni primerno za sončenje, je pa eno izmed najbolj učinkovitih naravnih sredstev, če vas je sonce opeklo. Ko pridete s plaže in ste dobili opekline, se najprej stuširajte, nato pa si telo namažite s šentjanževim oljem, ki kožo pomiri. Olje učinkuje proti vnetju, celi rane, pospešuje prekrvavitev, blaži bolečine in poleg tega kožo tudi neguje. Šentjanževo olje ima dolgo tradicijo, saj sta ga cenila že slavni Paracelzij, švicarski zdravnik iz 16. stoletja, ter grški zdravnik Hipokrat, oče znanstvene medicine. Uporabljala sta ga v mnogih zdravilnih pripomočkih, predvsem zaradi njegovega protivnetnega delovanja.

Šliši se morda neverjetno, vendar jagode blagodejno vplivajo na opečeno in razdraženo kožo.
Šliši se morda neverjetno, vendar jagode blagodejno vplivajo na opečeno in razdraženo kožo.FOTO: iStockphoto

Jogurt in jagode

Če ste s plaže prišli opečeni, si na prizadete predele namažite jogurt s pretlačenimi jagodami. Sliši se neverjetno, vendar kombinacija odlično pomaga pri opeklinah. Resda se beljakovine, ki so v jogurtu na koži hitro posušijo in jo lahko celo izsušijo, zato naj bo nanos dovolj debel, na predelu pa naj ne učinkuje dlje kot 15 min.

Ko se jogurt na koži strdi, ga nemudoma sperite z vodo, da posušene beljakovine še bolj ne dražijo kože.
Ko se jogurt na koži strdi, ga nemudoma sperite z vodo, da posušene beljakovine še bolj ne dražijo kože.FOTO: iStockphoto

Hladilni obkladek za opekline

• 100 ml vode
• 1 čajna žlička zelenega čaja
• 250 g skute ali jogurta

Vodo zavrete in pustite 10 minut, nato z njo prelijete zeleni čaj. Pustite stati 5 minut in nato odcedite. Prelivu zmešate skuto ali jogurt in ponovno dobro premešate. Mešanico postavite v hladilnik in počakate, da se dobre ohladi. Ko je zmes ohlajena, jo namažete na krpo in z njo pokrijete opečen del telesa. Postopek ponovite najmanj dvakrat na dan, učinkovati pa pustite največ 20 min.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662