Kaj pomeni, da so zobje občutljivi?
Če pogosto kar naenkrat v zobeh začutite zbadanje ali skelenje, ki sicer mine hitro, vendar je vseeno boleče, so vaši zobje občutljivi. To se običajno zgodi po uživanju vroče ali mrzle hrane in pijače, včasih tudi, ko si privoščite sladke dobrote ali vdihnete hladnejši zrak. Toda zakaj se to dogaja? Odgovor je preprost. Na določenem mestu se vam je obrabila sklenina, lahko se je celo odmaknila dlesen, kar je odkrilo zobovino – območje, na katerem se nahajajo živci. Ti so nato lahko hitro vzdraženi.
Kako si lahko pomagate?
Zakaj bi vas bolelo, ko si je vendar mogoče pri občutljivih zobeh zelo preprosto pomagati. Posezite po zobni pasti, ki razkrite predele zobovine prekrije z zaščitno plastjo in tako prepreči stik z živci. Še bolje je, če vsebuje tudi fluorid, ki dodatno krepi sklenino.
Poskusite jih že preprečiti …
Najpogostejša napaka, zaradi katere se sklenina obrabi, dlesen pa pomakne, je, da zobe premočno ščetkate. Mnogi so namreč povsem napačno prepričani, da lahko tako sklenino bolj očistijo. To ni res. Tako jo lahko le poškodujete in povzročite, da nekje na dan pokuka zobovina. Namesto tega ščetkajte temeljito, vendar nežno. Tako so ščetine celo bolj učinkovite, saj se lahko bolj pomikajo – poleg tega že izberite takšne, ki so čim bolj mehke. Krtačko nato vihtite dvakrat dnevno po tri minute.
Poskušajte tudi zmanjšati vnos kislih živil in gaziranih pijač, vina in jogurta. V ustih namreč njihova kislina lahko začne topiti sklenino. Ker so nekatera med njimi vseeno zdrava, se jim ni priporočljivo povsem odreči – v tem primeru lahko njihovo kislost v ustni votlini nekoliko zmanjšate z nekaj požirki vode. Toda niti slučajno si po uživanju nečesa kislega takoj ne umijte zob. Četudi imate le najboljše namene, si boste škodovali. Kislina namreč sklenino za okoli pol ure rahlo zmehča, zato jo lahko v tem času s ščetkanjem le še bolj poškodujete.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na