Vizita.si
Če ste zaradi prenizkega tlaka bolj utrujeni, uživajte bolj zdravo hrano, in sicer večkrat dnevno v manjših obrokih.

Zdravje

Imate prenizek pritisk?

Lina Eržen
11. 05. 2012 08.12
0

Čeprav prenizek pritisk po navadi ni nevaren, sploh pa ne tako škodljiv kot previsok, lahko včasih vseeno predstavlja nadlogo. Preberite, kako lahko olajšate njegove simptome.

Če ste zaradi prenizkega tlaka bolj utrujeni, uživajte bolj zdravo hrano, in sicer večkrat dnevno v manjših obrokih.
Če ste zaradi prenizkega tlaka bolj utrujeni, uživajte bolj zdravo hrano, in sicer večkrat dnevno v manjših obrokih.FOTO: iStockphoto

Veliko bolj pogosto pišemo o previsokem krvnem pritisku, saj resnično povzroča zelo hude zdravstvene težave. Načeloma je celo bolj zdravo imeti malo nižji krvni pritisk, toda če je ta prenizek, vas lahko v vsakodnevnem življenju vseeno ovira. Toda kaj je sploh prenizek krvni pritisk? Kar je prenizko za vas, morda ni prenizko za nekoga drugega. Pravzaprav zdravniki o prenizkem krvnem tlaku kot o težavi govorijo, kadar ta povzroča določene motnje v delovanju telesa. Lahko ste hitreje utrujeni, imate manj energije, posebej, ko želite vstati, se vam lahko velikokrat skorajda zvrti. Zaradi prenizkega pritiska lahko čutite slabost, lahko se vam megli pred očmi, občasno se vam zdi, da boste padli v nezavest. Če vas občasno mučijo simptomi prenizkega krvnega pritiska, vendar ti niso tako hudi, da bi potrebovali pomoč zdravnika, vam bo pomagala manjša sprememba življenjskega stila.

Pijte dovolj tekočine.
Pijte dovolj tekočine. FOTO: iStockphoto

Kaj pomaga?

Če imate prenizek krvni pritisk, poskušajte svoje življenje spremeniti na naslednji način. Ključno je, da redno telovadite. Telovadba uravnava krvni pritisk, vendar so rezultati začasni, zato se morate gibati redno. Če so vaši simptomi prenizkega krvnega pritiska nekoliko hujši, nikar ne pretiravajte. V tem primeru začnite počasneje in počasi povečujte intenzivnost. Poleg tega uživajte bolj zdravo hrano, ki naj bo čim bolj naravna in čim manj industrijsko predelana. Nikakor se ne lotevajte posebnih diet, ki lahko vaše počutje močno poslabšajo, prav tako se izogibajte zelo obilnim obrokom. Tlak se po jedi že tako zniža, zato raje večkrat dnevno uživajte manjše obroke. Če ste po obroku še vedno utrujeni, za deset minut lezite ali spijte skodelico kave. Kofein pomaga, vendar lahko pri marsikomu povzroči hitrejše bitje srca in tresenje rok. Da bi se temu izognili, kofein uživajte v omejenih količinah. Poskusite ga tudi uživati redno, saj se ga bo tako telo bolj navadilo. Pretiravati ne smete niti zato, ker v prevelikih količinah povzroča dehidracijo, ki tlak nasprotno niža. Dehidracijo povzroča tudi alkohol. Da ne bi bili dehidrirani, pijte veliko vode in nesladkanih zeliščnih čajev. Če vas zelo moti prenizek tlak, si lahko privoščite celo malo več soli. Vendar spet pazite, da svoje hrane ne solite preveč, saj lahko to povzroči kopico drugih bolezni. Če imate prenizek pritisk, se vam pogosto lahko zgodi tudi, da ob vstajanju začutite vrtoglavico. Zaradi tega raje vedno vstajajte počasi, da ima telo več časa, da uravnoteži pritisk. Če se vam to dogaja zjutraj, spite z nekoliko bolj dvignjenim vzglavjem.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662