Kaj se ti zdi pri sončnih očalih najbolj pomembno?
Najpomembnejša je zaščita oči, zato se vedno najprej pozanimam ali imajo 100-odstotno UV-zaščito in kakšna je njihova kakovost. Če bi morala izbirati med lepoto in kakovostjo, bi zagotovo izbrala drugo. Sicer pa ko sonce ni najmočnejše, očala uporabljam kot modni dodatek in takrat so to lahko ena ali druga. Pri močnem soncu, največkrat poleti, pa vedno uporabljam očala višjega cenovnega razreda, saj ta zagotavljajo najboljše zaščitne premaze, filtre in tako tudi varnost za moje oči.
Ti je pomembno, ali so očala nizkocenovna ali visokocenovna, ali je pomembneje, da so ti všeč?
Kar koli kupujem, je to vedno nekaj, kar mi je všeč. Ne glede na ceno.
Ob kakšnih priložnostih nosiš sončna očala?
Skoraj ob vseh, predvsem pa, ko je lep sončen dan.
Se z njimi morda kdaj zavaruješ tudi pred očmi radovednežev, ki te prepoznajo na cesti?
Tudi, čeprav se je dostikrat izkazalo za neuspešno.
Uporabo sončnih očal pa priporočamo tudi vam, še posebej, če ste dalj časa na soncu. Tako se lahko izognete prehitremu nastanku sive mrene, makularni degeneraciji in rakastim obolenjem v očesu.
Sončna očala naj bi nosili vedno, ko se nahajate zunaj, še posebno pa v naslednjih primerih:
• poleti, ko je nivo ultravijoličnega sevanja (UVA in UVB) najmanj trikrat večji kot v zimskem času,
• ko ste na plaži ali v vodi,
• ko se ukvarjate z zimskimi športi, še posebno na visoki nadmorski višini,
• ko jemljete zdravila, ki kožo in oči naredijo bolj občutlijvo na UV-žarke.
Na kaj vse morate biti pozorni, ko kupujete sončna očala pa smo povprašali mag. Kristina Mikek, dr.med., spec. oftalmologije.
Kaj sploh pomeni 99 ali 100-odstotna UV-zaščita, na katero moramo paziti pri nakupu očal?
To je lastnost sončnih očal, ki je zelo pomembna, kajti dolgotrajno izpostavljanje ultravijolični svetlobi je za oči škodljivo in povezano z očesnimi boleznimi. UVB-sevanje je za oči in kožo bolj škodljivo v primerjavi z UVA-sevanjem. Oboje plastične kot tudi steklene leče na sončnih očalih absorbirajo nekaj UV svetlobe, vendar pa se absorpcija dodatno izboljša s kemično obdelavo v lečnem materialu ali pa z dodatnimi prevlekami na lečah.
Pri izbiri bodite torej pozorni na oznako »99 odstotkov ali 100 odstotkov UV-zaščita«. Nekateri proizvajalci označujejo to tudi kot “UV-absorpcija do 400 nm”, kar pomeni enako kot 100 odstotkov UV-absorpcija svetlobe.
Ali obstaja način, da sami ugotovimo, ali so sončna očala, ki jih želimo kupiti, primerne kakovosti?
Preizkus, ali so očala kakovostna, je v bistvu zelo enostaven. Primemo jih v roko in skozi očala pogledamo ravno linijo, kot je na primer rob tal. Pri tem si zapremo eno oko in očala nekoliko odmaknemo od oči. Očala premikamo iz ene na drugo stran, nato navzgor in navzdol. Če pri premikanju linije ostanejo ravne, so lečna stekla v sončnih očalih v redu. Če pa so linije ukrivljene, še posebno v centru leč, je bolje preizkusiti druga očala.
Katera očala pa so najbolj odporna pred mehanskimi poškodbami?
Nobene leče na očalih niso popolnoma nezlomljive. Znano pa je, da se plastične leče na očalih težje zlomijo v primerjavi s steklenimi, če očala poškoduje žoga ali kamen. Večina sončnih očal je izdelanih iz plastike. Posebej kakovosten material predstavlja polikarbonatna plastika, ki se navadno uporablja v športnih očalih. Vemo pa, da so taka očala bolj občutljiva na praske. Če se odločamo za polikarbonatne leče, moramo biti pozorni na to, da imajo ustrezno prevleko proti praskam. Pomemben je tudi material okvirja, ki sestavlja sončna očala. V primeru kovine je potrebno preveriti, iz kakšnega materiala je in upoštevati možnost alergij, pri plastiki so alergije manj verjetne.
Kaj pomeni polarizacija stekla?
Polarizacijski filtri prepuščajo svetlobo samo pod določenim kotom in tako preprečujejo prehod žarkov, ki jih zaznamo kot neprijetno bleščanje (npr. lesketajoč odsev vodne površine). Tovrstna očala so zelo uporabna pri vožnji ali ribarjenju. Omeniti pa velja, da polarizacija stekel nima nobene povezave z UV-absorpcijo svetlobe, vendar je večina polarizacijskih leč v očalih kombinirana z UV-zaščito svetlobe. Torej se je potrebno vedno prepričati, da je prisotna tudi UV-zaščita.
Sta zatemnitev in barva stekel povezana z zaščito pred UV-svetlobo?
Indeks zatemnitve pove, koliko so leče zatemnjene oziroma koliko vidne svetlobe prepuščajo. Pri tem velja opozoriti, da sama barva in zatemnjenost leče nista indikatorja zaščite pred UV-svetlobo. V gorah in na morju se priporočajo čim manj prepustne leče, srednje zatemnjena očala pa za vsakodnevno uporabo.
Ali drži, da so očala s fotokromatičnimi lečami dobra izbira za ljudi, ki se čez dan veliko gibljejo tako v zaprtih prostorih kot tudi zunaj?
To drži, saj leče potemnijo ali posvetlijo glede na moč UV-žarkov. Fotokromatična stekla avtomatično potemnijo na močnem soncu in postanejo svetlejša pri slabi osvetlitvi. Potemnitev očal traja približno pol minute, medtem ko se posvetlijo v približno petih minutah. Fotokromatska stekla so lahko homogena ali pa se lahko prelivajo skozi steklo. Čeprav so fotokromatska stekla uporabna kot zaščita pred UV-svetlobo je potrebno, da se na njih navadimo v različnih vrstah osvetlitve. Kljub temu moramo preveriti, če imajo prisotno UV-zaščito.
Ali drži trditev, da so nekateri ljudje bolj podvrženi boleznim povzročenim z UV-žarki?
Raziskave so pokazale, da so ljudje, ki imajo starostno degeneracijo rumene pege ali različne distrofije mrežnice bolj podvrženi boleznim, ki so posledica UV-sončne svetlobe. Preventivno se ravno pri njih svetuje uporabo očal kot zaščita pred soncem.
Ali je uporaba sončnih očal res še posebej pomembna za ljudi, ki uživajo fotoobčutljiva zdravila.
Res je. To so namreč zdravila, ki naredijo vašo kožo bolj občutljivo na svetlobo, prav tako postanejo na svetlobo še bolj občutljive vaše oči. Torej se je smiselno z vašim oftalmologom pogovoriti o zdravilih, ki jih prejemate. Posebno pozorni pred UV-žarki morajo biti tisti, ki so pred kratkim imeli zdravljenje s fotodinamično terapijo za zdravljenje starostne degeneracije rumene pege.
Ali obstajajo primeri, v katerih sončna očala ne pomagajo?
Sončna očala kot taka ne morejo zaščititi oči pred intenzivnimi svetlobnimi sevanji. Dober primer sta varjenje in opazovanje sončnega mrka. V takih primerih moramo uporabljati očala s posebej za to izdelanimi filtri, saj lahko v nasprotnem primeru pride do bolezni, ki prizadenejo sprednjo površino očesa, to je roženico, ali pa lahko povzročijo spremembe v mrežnici in tako prizadenejo centralni vid.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV