Na nakup tekaških copat vplivajo številni dejavniki, kot so anatomska zgradba stopala, način in tehnika teka, s kakšnim namenom in po kakšni podlagi bomo tekli ter kakšne razdalje bomo premagovali. Razvoj tekaške obutve in športne obutve nasploh je v zadnjih letih prinesel veliko novosti in predvsem skrbi za naše zdravje in varnost pred poškodbami. Za nakup tekaških copat si vzemite čas in bodite pozorni na vse dejavnike, da bodo pretečeni kilometri udobni in prijetni.
Če ste tekač začetnik
Mnogo tistih, ki s tekom šele začenjajo, naredi osnovno napako. Gredo v športno trgovino in kupijo tiste športne copate, ki so jim všeč in so cenovno sprejemljive, ali pa obujejo kar tiste, ki jih že imajo doma, četudi niso namenjene teku. Če ste na tem področju laik, se posvetujte s prodajalcem, ali še bolje strokovnjakom, ki vam bo pomagal izbrati superge ustrezne velikosti, prilagojene vašemu stopalu in potrebam. Prodajalci znajo biti včasih zavajajoči in vam bodo mimogrede prodali najdražji artikel, češ da je najkakovostnejši, tudi če za vas ni primeren. Bodite pozorni, da ima copat dobro blaženje, je udoben, dovolj širok in vas nikjer ne tišči. Šele po nekaj tednih rednega teka se bo vaše telo dovolj utrdilo in navadilo na novo aktivnost, da boste lahko izbrali lažje modele, namenjene hitrejšim in bolj izkušenim tekačem. Hkrati pa boste kmalu ugotovili tudi, kakšna je vaša tehnika teka ter na kateri podlagi najraje trenirate in tako bo nakup naslednjih tekaških copat veliko lažji.
Način teka
Na način teka vplivajo številne telesne značilnosti, kot so telesne mere, gibljivost in moč ter lastnosti same vadbe. Zato je tek vsakega posameznika specifičen in individualen. Da bi ugotovili, kakšen je vaš način teka, se lahko udeležite testiranj tehnike teka, ki so v večjih krajih pogosta, ali pa prosite kakšnega izkušenega tekača, naj vas opazuje. Ta bo hitro zaznal, kako vaše stopalo pristane na podlago in na katero stran se nagne, notranjo ali zunanjo. Najboljše pa je, da se odločite za nekaj ur tekaških treningov, ki niso dragi, so pa izjemno koristni. Trener bo nemudoma ocenil vašo tehniko teka, vas opozoril na napake ter svetoval, kako teči, da bo vaš korak hitrejši in lahkotnejši, hkrati pa vam bo pomagal izbrati primerne tekaške superge.
Oblika stopala
Na izbiro tekaške obutve močno vpliva tudi anatomska oblika stopala. Na voljo so vam superge, prilagojene tako za tekače, ki imate pronacijo, kot za tiste, ki imate supinacijo. O pronaciji govorimo, ko je nožni lok zelo nizek in se tal lahko dotaknemo celo s celim podplatom, zaradi česar se stopalo med tekom obrača navznoter. Pri supinaciji pa je ravno obratno, nožni lok je izrazito visok, kar pomeni, da stopalo pristane na zunanji strani in se obrne navzven. Kakšen je vaš tip stopala, lahko preverite z odtisom mokrega ali obarvanega podplata na papirnato ali kartonasto podlago. Če je del med peto in prsti prekinjen, gre torej za supinacijo, če pa loka na odtisu skoraj ni videti, gre za pronacijo. Pravilno oblika stopala pa pomeni, da je del med prsti in peto povezan, a ne v celoti, le na zunanji strani. Ko enkrat poznamo svoj tip stopala, nam je to pri nakupu tekaških copat v veliko pomoč, saj obstajajo modeli za vse oblike stopala, res pa je, da je pronacija veliko pogostejša in zato supinatorji tudi težje najdejo ustrezno tekaško obutev, ki ustreza tudi vsem ostalim potrebam in zahtevam.
Na kaj morate biti še pozorni?
Prepogosto se dogaja, da tekači, večinoma začetniki, kupijo premajhno številko superg. Čeprav so vam v trgovini kot uliti, ne pomeni, da vam bodo ustrezali tudi med tekom. Med najdaljšim prstom in koncem copate mora biti vsaj za prst prostora, med tekom namreč stopalo pogosto nekoliko oteče, zato raje kupite eno številko večje. Hkrati pa bodite pozorni tudi, da vam ne bodo preširoki in vam noga notri ne bo poplesavala levo in desno. Z vseh strani se vam morajo copati popolnoma prilegati, le prstom lahko pustijo nekoliko prostora. Ker je pomembno, da med tekom peta popolnoma miruje in se stopalo ne dviguje, mora biti petni del copat dobro utrjen. Zelo pomemben faktor pa je tudi udobnost. Že ko jih pomerite v trgovini, se morate v njih počutiti udobno in ne računajte na to, da se bo noga sčasoma že privadila. Tekači veliko pozornosti namenjajo tudi teži superg, vendar so tiste lažje namenjene hitrejšim in bolj izkušenim tekačem. Tisti, ki tečete le za rekreacijo in užitek, pa vedite, da je teža zadnja stvar, na katero morate biti pozorni.
Tudi superge imajo rok trajanja
Ni jih superg, ki bi bile večne. Čeprav so vrhunske kakovosti, imajo omejen rok trajanja. Že res, da so bile drage in da se sčasoma noga udobno prilagodi obutvi, toda copati izgubijo funkcijo in se deformirajo že nekaj časa pred začetkom 'razpadanja'. Ne nudijo več ustrezne opore, podplat se obrabi, zato jih je treba zamenjati po pretečenih od 600 do 800 kilometrih ali povprečno vsako sezono, izjemoma dve, če ne tečete redno. Treba je upoštevati, da je v kilometre všteta tudi hoja in uporaba v prostem času, ne samo tek, trajanje samih superg pa je odvisno tudi od teže tekača. Če tečete na dolge razdalje, strokovnjaki priporočajo, da imate vsaj dva para superg, ki jih redno menjavajte, enega težjega za trening in enega lahkotnejšega za morebitna tekmovanja ali daljše proge.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV