Da je največ uporabnikov antidepresivov prav ljudi v srednjih letih, raziskovalci pojasnjujejo kot posledico krize srednjih let. V tem življenjskem obdobju so namreč ljudje pod hudim stresom zaradi službe in številnih družinskih obveznosti. ''Ko smo mladi, življenje pričnemo optimistično in smo polni zagona ter pričakovanj. V srednjih letih pa ugotovimo, da so včasih stvari izjemno zapletene in težke ter da morda svojih življenjskih ambicij ne bomo uresničili. In to je izjemno boleče spoznanje. Konec štiridesetih let in v začetku petdesetih let pa se naučimo opustiti določene sanje in se sprijazniti z realnostjo ter zaživeti bolj srečno življenje,'' še pojasni Andrew Oswald.
Kdaj govorimo o depresiji in kdaj le o slabem razpoloženju?
Depresija ne pomeni le žalosti in potrtosti. Je duševna motnja, ki traja vsaj dva tedna in je toliko intenzivna, da moti vsakdanje življenje in funkcioniranje obolelega. Ljudje z depresijo pogosto ne občutijo niti žalosti niti veselja, pri njih se pogosto pojavijo motnje spanja, apetita in različni telesni simptomi. V tej fazi lahko pogosto pomaga le zdravnik, zato se obrnite nanj. Če se soočate z občasnim slabim razpoloženjem, si lahko pomagate tudi s prehrano in vadbo.
S prehrano do boljšega razpoloženja
Dobro je znano, da športna aktivnost in zdrav način življenja izboljšujeta razpoloženje. Namesto da posegate po antidepresivih, si tako najprej skušajte pomagati na ta način. Tako pazite, da v svoj jedilnik vključujete živila, ki jih imenujemo tudi naravni prozac. Gre za živila, ki vsebujejo aminokislino triptofan, ki spodbuja nastanek serotonina – hormona sreče in tako odpravlja napetost, spodbuja spanec in prinaša občutke sreče.
Največ triptofana najdete v naslednjih živilih:
- puranje prsi na žaru;
- junetina;
- oslič;
- mleko;
- sveže gobe;
- tuna;
- tofu;
- sojina omaka;
- piščančje prsi na žaru;
- škampi;
- divji losos;
- špinača;
- jagnjetina;
- banane.
Veliko ga je tudi v:
- beluših;
- brokoliju;
- cvetači;
- blitvi;
- kozjem mleku;
- jajcih;
- zelenih stročnicah;
- brstičnem ohrovtu;
- leči;
- misu;
- fižolu;
- peteršilju;
- mozzarelli;
- listih mete.
Da bo telo bolje absorbiralo omenjeno aminokislino, živila uživajte na prazen želodec in jih ne mešajte z drugo hrano, bogato z ogljikovimi hidrati. Poleg tega bo pri boljši absorpciji pomagal tudi vitamin C, zato ne pozabite na živila, bogata z njim. Če se razpoloženje kljub tem ukrepom ne izboljša, se posvetujte s svojim zdravnikom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV