Vizita.si
Naravno milo

Bilke

VIDEO: Bilka predstavlja recept za naravno milo

Bilka Baloh
02. 10. 2009 12.31
0

Koža je naš največji organ in vsrka 60 odstotkov vseh snovi, ki jih nanesemo nanjo. Zato je toliko bolj pomembno, s kakšnimi sredstvi jo negujemo.

Naravno izdelana mila so izjemno blaga v primerjavi s sintetičnimi, saj ne vsebujejo kemikalij in naftnih derivatov.
Naravno izdelana mila so izjemno blaga v primerjavi s sintetičnimi, saj ne vsebujejo kemikalij in naftnih derivatov.FOTO: iStockphoto
Za izdelavo naravnega mila potrebujemo:
- 2250 g organsko pridelane kokosove maščobe

- 750 g organsko pridelanega ekstra deviškega olivnega olja

- 1050 g vode

- 495 g NaOH

- 30–50 ml naravnega eteričnega olja

- 40 ml organsko pridelanega jojobinega olja Patricija Šenekar

In samo od vas je odvisno, ali se boste odločili za naravne proizvode ali boste na kožo nanašali sintetično pripravljene.

Naravno izdelana mila učinkujejo zdravilno

Tokrat vas bom popeljala v svet mil. Naravno izdelana rastlinska mila imajo veliko zdravilnih učinkov. Najbolj jih cenijo ljudje s kroničnimi boleznimi, kot so luskavica, različni ekcemi, in tisti, ki imajo pogoste alergije. Glicerinska mila so še posebej primerna za otroke in ljudi z občutljivo kožo. V primerjavi z industrijskimi mili so rastlinska, ročno izdelana mila, izjemno blaga. Običajno so narejena iz palmovega, oljčnega ali kokosovega olja in ne vsebujejo nobenih kemičnih sestavin. Naravna, biološko pridelana mila vsebujejo naravni rastlinski glicerin, ki nastaja med olji, vodo in natrijevim hidroksidom. Pri industrijski pridelavi mil glicerin ločijo in ga potem ločeno tudi prodajajo. Glicerin je prozorna, viskozna tekočina, ki nase veže vodo. V kozmetičnih sredstvih ohranja mehkobo v koži, prožnost in jo obenem ščiti.

Kako naredimo naravno milo?

Milo nastane s kemično reakcijo med olji, vodo, in lugom – natrijevim hidroksidom (NaOH), ki je raztopina lužnega kamna in ni strupena, je pa zelo jedka. Reakciji, ki poteka med olji in NaOH, rečemo saponifikacija ali umiljenje. Ko je kemična reakcija končana, v zmesi ni ostankov luga. Večina mil, ki jih kupimo v supermarketih, sploh niso prava mila, ampak pralna sredstva. Za te pa je značilno, da kvarno delujejo na kožo, saj uničujejo naraven Ph kože. V sintetičnih milih namreč najdemo precej snovi, ki kožo dražijo in lahko povzročajo razne ekceme in druge kožne bolezni.

Naravno milo zdravi, medtem ko ima industrijsko milo enake lastnosti kot pralna sredstva.
Naravno milo zdravi, medtem ko ima industrijsko milo enake lastnosti kot pralna sredstva.FOTO: iStockphoto

Ne kupujte mil, ki vsebujejo DEA, izopropil alkohol, BHT in triklosan

Alcohol, Isopropyl (SD-40)

Gre za zelo dražečo kemikalijo, ki koži odvzame vlago in naraven Ph. Koža je zato bolj občutljiva in se lažje okuži z bakterijami, glivicami in virusi. Povzroča tudi starostne pege in prezgodnje staranje kože.

Propylene Glycol (PG), Butylene Glycol

V naravni kozmetiki gre za rastlinski glicerin, zmešan z alkoholom iz zrnja, torej za naravno sestavino. Vendar sta ti dve sestavini v večini kozmetike sintetična zmes kemikalij, predelani iz surove nafte. Najpogosteje ju uporabljajo kot vlažilec. Z lahkoto prodre v kožo in oslabi njeno beljakovinsko in celično strukturo.

BHT – butilirani hidroksitoluen

Največkrat ga najdemo kot dodatek v prehrani pod oznako E 321. Deluje kot antioksidant ali regulator kislosti, kar podaljšuje rok trajnosti proizvodom. Dolgotrajnejši stik s kožo povzroča draženje. 

Triklorsan

Je biocid, ki uničuje bakterije in ga pogosto najdemo v zobni pasti, milu, pralnih sredstvih in plastični kuhinjski opremi (sklede in deske za rezanje). 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662