Vizita.si
Neprimerna obutev lahko povzroči hude bolečine in vnetja stopal.

Zdravje

Izognite se bolečinam v stopalih

Nataša Jurca
02. 02. 2011 08.15
0

Izogibajte se neprimerni obutvi, redno menjujte čevlje, novo obutev pa kupujte popoldne. Razkrivamo skrivnosti, s pomočjo katerih se boste izognili bolečinam v sprednjem delu stopala.

Neprimerna obutev lahko povzroči hude bolečine in vnetja stopal.
Neprimerna obutev lahko povzroči hude bolečine in vnetja stopal.FOTO: iStockphoto
Idealne obutve ni, strokovnjaki zato priporočajo hojo z bosimi nogami. Čevlji so tako le nekakšen kompromis in sredstvo, s katerim hkrati zadovoljujemo potrebo po zaščiti stopala in željo po estetiki. Čeprav idealnih čevljev ni, pa vseeno lahko veliko naredimo z izbiro pravilnih čevljev, ki bodo zmanjšali obremenitev naših stopal in bolečino.

Kdaj in kako kupovati čevlje?

Čevlje je tako priporočljivo kupovati v popoldanskih urah, saj ima stopalo takrat pravi volumen. Zvečer so noge zaradi dnevnih obremenitev preveč otekle in napihnjene, zjutraj pa zaradi ležečega položaja ponoči preveč 'usahle'. Da bi izbrali najprimernejši čevelj, ga položite na trdno površino. Podplat mora biti v stiku s tlemi tako na zunanji kakor tudi na notranji strani, ne sme imeti ukrivljenega sprednjega dela navzgor, čevelj pa se ne sme nagniti na nobeno stran, temveč mora stati naravnost. Čevelj naj bo na sprednjem delu hkrati dovolj širok, da vas ne bo začel žuliti ali stiskati vaših prstov, še posebej palca.

Izogibajte se visokim petam

Med najmanj primerne čevlje zagotovo spadajo tisti z visokimi petami, saj močno škodijo stopalom, telesni drži, hrbtenici in vplivajo na način hoče. Najprimernejša peta tako meri tri centimetre, vse kar je višje, pa že preobremenjuje sprednji del stopala. S šest centimetrov visoko peto se na sprednji del stopala namreč prenese že 57 odstotkov telesne teže, z devetimi pa kar 76!

Čevlje kupujte popoldne, ne dopoldne ali zvečer, saj je takrat volumen stopal idealen in pravilen.
Čevlje kupujte popoldne, ne dopoldne ali zvečer, saj je takrat volumen stopal idealen in pravilen.FOTO: iStockphoto
Posledice so boleče

Ena od posledic nošenja čevljev z visoko peto, še posebej takih, ki imajo ozek sprednji del, je metatarsalgija, pri kateri gre za boleče vnetje, ki se pojavi na sprednjem delu stopala, tik pod prsti. Zelo pogosto in boleče vnetje, ki prizadene sprednji del stopala in je prav tako posledica nošenja visokih pet pa je tudi vnetje, ki mu pravimo Mortonov nevrom. Kaže se v obliki bolečega vozliča oziroma bulice, ki se razvije med tretjim in četrtim prstom na nogi, kjer se nahaja majhen, a izjemno občutljiv senzorični živec. Simptomi so očitni in značilni: močna in pekoča bolečina, ki ju spremlja občutek, kakor da bi stopili ni kamenček ali žebljiček. Ta bolečina pa je včasih tako močna, da se mora oseba med hojo tudi kdaj pa kdaj ustaviti, sezuti in si masirati stopala.

Teža, ki pritiska na prste pa ne povzroča le metatarsalgije in Mortonovega nevroma, temveč tudi deformacije palca in drugih prstov na nogah. Vsa ta stanja pa lahko zahtevajo posredovanje kirurga, zato je nošenje visokih pet priporočljivo omejiti na redke in posebne priložnosti in se izogibati njihovi vsakdanji nošnji.

Pri vsakdanjem nošenju visokih pet pa se lahko pojavi še ena težava, in sicer se skrčijo Ahilova tetiva in mišice v mečih. Peta je v visokih petah namreč v krču in ne more sodelovati pri upogibanju gležnja in njegovem iztegovanju. Zaradi tega se mišice in kite skrčijo, pri nošenju čevljev z nizko peto ali brez nje pa to povzroči močne bolečine ter celo vnetje Ahilove tetive in mišic meč. Poleg tega pa se zaradi te deformacije spremeni tudi način hoje, tako da oseba korak izvaja s prstov na peto namesto s pete na prste.

Težave z nošenjem visokih pet pa se lahko končajo tudi z akutnimi poškodbami. Višja kot je peta, bolj je peta oddaljena od tal in večja je nevarnost za poškodbe. V blagih primerih pride zgolj do natega gleženjskih vezi, v hujših primerih pa do zloma, pri katerem je neredko potreben celo posredovanje kirurga.

Ne nosite visokih petk, še posebej ne ekstremno visokih z ozkim sprednjim delom, ki lahko deformira vaša stopala.
Ne nosite visokih petk, še posebej ne ekstremno visokih z ozkim sprednjim delom, ki lahko deformira vaša stopala.FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662