Olivno olje
Jamie pravi, da je olivno olje nekaj, kar vam pride prav pri skorajda vsaki jedi, pa še zelo zdravo je. Mnoge študije namreč kažejo, da redna uporaba kakovostnega olivnega olja zmanjšuje tveganje za nekatera rakava obolenja in za srčno-žilne bolezni, poleg tega olivno olje pospešuje izločanje želodčnih sokov in absorbcijo nekaterih vitaminov. Vsebuje veliko dobrega holesterola in zelo malo slabih maščob. Dobra novica pa je, da ga lahko uporabljamo pri pripravi skorajda vseh jedi – pri peki mesa in rib, pri dušenju zelenjave, kuhanju testenin in riža, pri pripravi solatnih prelivov …
Oreščki
Lešniki, mandlji, pistacije in drugi oreščki vsebujejo veliko beljakovin in nenasičenih maščob, hkrati pa so bogati tudi z vlakininami. Seveda z njimi ni treba pretiravati – dovolj je že, če jih pri pripravi obroka uporabite kakšno pest. Jamie pravi, da lahko z njimi obogatite marsikatero jed – tako mesne in zelenjavne jedi kot tudi juhe in solate. Na slasten puranji ali piščančji zrezek lahko na primer že med peko vržete pest na lističe narezanih ali drobljenih mandljev, ter vse skupaj prelijete s kislo smetano ali kar vodo, da dobite okusno omako. Nasekljane orehe ali arašide lahko umešate v solato. Indijski orešček je zelo okusen v kombinaciji z dušeno zelenjavo (bučkami, paprikami, paradižnikom) in pečenim puranjim ali piščančjim mesom. In nenazadje lahko tudi marsikatero sladico pripravite iz lešnikov, mandljev, orehov.
Tuna
Riba, ki vsebuje veliko omega-3 maščobnih kislin in beljakovin, ter zelo malo slabih maščob. Je lahko prebavljiva in nadvse okusna ter priročna za pripravo marsikaterih jedi. Tuna je namreč lahko sestavni del solate ali omake za testenine. Lahko jo pripravite kot samostojno ribjo jed na tisoč in en način. Iz tune lahko pripravite tudi slasten namaz, ki ga postrežete na popečenih kruhkih kot predjed ali kot samostojno jed za malico. K tuni se odlično podajo paradižnik, kapre ter olive. Upotabite torej domišljijo ter tuno čim večkrat vnesite v svoje obroke.
Paradižnik
To slastno zelenjavo lahko uporabite skorajda vedno in povsod – v solatah, juhah oziroma enolončnicah, omakah za meso ali testenine, v rižotah, na brusketah, na picah in še bi lahko naštevali. Nenazadnje ga lahko jeste kar tako – posoljenega in pokapljanega z olivnim oljem. Sicer pa je paradižnik znan kot živilo, ki varuje pred rakom in ščiti srce ter ožilje. Poleg številnih vitaminov in mineralov vsebuje namreč tudi likopen – antioksidant, ki lovi in nevtralizira proste radikale v telesu.
Origano
Ta začimba, ki jo večinom dajamo na pice, lahko nadvse obogati tudi okus marsikatere zelenjavne omake, ribje ali celo mesne jedi, solate. Ima pa origano, ki ga Jamie uporablja pri pripravi marsikatere jedi, tudi številne zdravilne učinke – je naravni antibiotik, pomaga pri izkašljevanju in težavah z dihanjem ter sinusi, lajša glavobole in prehlade. Je pa ta začimba tudi močan naravni antiseptik.
Čili
Podobne zdravilne učinke kot origano ima tudi čili – odmaši zamašene sinuse, lajša simptome prehlada, pomaga pri glavobolu. Poleg tega so številne študije pokazale tudi, da čili deluje protivnetno in da uničuje rakave celice v telesu. Če vam gre torej pekoča hrana v tek, je dobrodošlo, da jo kdaj začinite s čilijem.
Sicer pa Jamie v svoji kuhinji pogosto uporablja še marsikatero drugo živilo – vinski kis, ki ga polije celo čez kakšno sladico, med in javorjev sirup, ki sta nepogrešljiva pri palačinkah in sladolednih sladicah, pa seveda takšen in drugač riž ter testenine in še bi lahko naštevali. Tudi vi lahko poskusite v kuho vnesti katero od Jamievih priljubljenih sestavin in jo le z malo domišljije vkomponirati v marsikatero jed. Pa dober tek!
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV