Vizita.si
Spanje omogoča regeneracijo hrbtenice. Da se ta dobro obnovi, pa moramo uporabljati primerno ležišče, ki mora hrbtenici dati enakomerno oporo.

Zdravje

Je bolj zdravo mehko ali trdo ležišče?

Katja Benčina
13. 09. 2011 08.14
1

V preteklosti so ortopedi trdili, da je bolj zdravo trdo ležišče, saj premehka podlaga ne prinaša primerne opore hrbtenici. Danes pa je dokazano, da najbolj primerno ležišče ni ne pretrdo ne premehko, ampak takšno, ki omogoča enakomerne pritiske na različne dele telesa.

Spanje omogoča regeneracijo hrbtenice. Da se ta dobro obnovi, pa moramo uporabljati primerno ležišče, ki mora hrbtenici dati enakomerno oporo.
Spanje omogoča regeneracijo hrbtenice. Da se ta dobro obnovi, pa moramo uporabljati primerno ležišče, ki mora hrbtenici dati enakomerno oporo.FOTO: iStockphoto
Več kot 90 odstotkov bolečin v hrbtenici je posledica obrambnih sprememb na medvretenčnih ploščicah, ki pa jih lahko upočasnimo tudi z uporabo primernega ležišča. Medvretenčne ploščice z leti namreč začnejo izgubljajo vodo in se tako postopoma posedati.
''Staranje hrbtenice lahko s primernim načinom življenja upočasnimo,'' pojasni doc. dr. Drago Dolinar, dr. med.
''Staranje hrbtenice lahko s primernim načinom življenja upočasnimo,'' pojasni doc. dr. Drago Dolinar, dr. med. FOTO: Alan Orlič

To privede do bolečin v ledvenem predelu in do degenerativnih sprememb hrbtenice. Prve spremembe se pri moških začnejo pojavljati po 20. letu starosti, pri ženskah pa nekoliko kasneje, po 30. letu starost.

A staranje hrbtenice lahko s primernim načinom življenja upočasnimo. K temu veliko pripomore pravilna drža na delovnem mestu, redna rekreacija in primerno ležišče. ''Hrbtenica je zgrajena iz verige vretenc, ki so v več kot 85 odstotkov sestavljene iz vode in delujejo kot nekakšen amortizer v hrbtenici. Z leti ploščice pričenjajo izgubljati tekočino, zaradi česar prihaja do sesedanja hrbtenice. A prav spanje je tisto, ki omogoča regeneracijo hrbtenice. Takrat se namreč medvretenčne ploščice ponovno hidrirajo in zato smo ponavadi zjutraj za dober centimeter višji kot zvečer,'' pojasni specialist ortopedije doc. dr. Drago Dolinar. Da ne pride do motenj pri obnovi medvretenčnih ploščic, pa moramo uporabljati ležišče, ki naj ne bo ne pretrdo ne premehko. ''Ležišče mora zagotavljati enakomeren pritisk na posamezne dele telesa in ohranjati fiziološko krivino hrbtenice. Pri spanju na pretrdem ležišču so namreč deli telesa neenakomerno obremenjeni, enako velja za mehka ležišča, ki se vbočijo in hrbtenica trpi predvsem v ledvenem delu. Takrat so medvretenčne ploščice čezmerno obremenjene in se tekom spanja ne morejo dobro obnoviti,'' še doda dr. Dolinar.

Ker med spanjem s potenjem izgubimo približno liter vode, je dobro, da je ležišče tudi zračno in da omogoča oddajanje odvečne vlage čez dan v okolico. Priporočljivo je še, da je jedro ležišča odporno na bakterije in pršice, ki so lahko vzrok za različne alergije. Sicer pa bo primerno ležišče, na katerem se bomo počutili dobro in ne bo obremenjevalo le posameznih delov našega telesa, prineslo tudi bolj trden spanec in nas hitreje zazibalo v sladke sanje.

Ste se nam že pridružili na naši  Facebook strani? To lahko storite s klikom na 

 

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662