Vizita.si
Če je klima pravilno uporabljena izboljšuje počutje in preprečuje zaspanost.

Zdravje

Je klima škodljiva?

Katja Benčina
05. 07. 2010 09.23
0

Zaradi vročih poletnih temperatur so klime ponovno v zagonu. Nekateri pravijo, da škodijo zdravju, spet drugi so prepričani, da ne. In kaj je resnica?

hlajenje
hlajenje FOTO: iStockphoto
Klimatske naprave nas rešujejo pred pasjo vročino v poletnih dneh, prav zato jih uporabljamo vse pogosteje. Če so bile te v 50. letih prejšnjega stoletja uporabljene le v večjih industrijah, pa so danes nepogrešljive tako v avtomobilu kot doma. Čeprav smo že vsi kdaj občutili razbolelo grlo zaradi klimatske naprave, pa ob pravilni uporabi ne bi smela škodovati vašemu zdravju.
Velike temperaturne spremembe in spremembe vlažnosti zraka lahko povzročijo reakcije na sluznici zgornjih dihal, kar se kaže v oteženem dihanju skozi nos in nabreknjeno sluznico v sinusnih votlinah, kar povzroča glavobole in občutek tiščanja v glavi.
Velike temperaturne spremembe in spremembe vlažnosti zraka lahko povzročijo reakcije na sluznici zgornjih dihal, kar se kaže v oteženem dihanju skozi nos in nabreknjeno sluznico v sinusnih votlinah, kar povzroča glavobole in občutek tiščanja v glavi.FOTO: iStockphoto

In kje ga največkrat polomimo?

Ko je zunaj pasja vročina, tako da komaj dihamo, si pogosto klimatsko napravo nastavimo na izjemno nizko temperaturo in si pihanje po možnosti usmerimo še v naše pregreto telo. Sprva sicer občutimo olajšanje, vendar pa nas kmalu lahko prične žgačkati v grlu. Klimatsko napravo lahko namreč nastavite le največ 5 stopinj nižje kot je zunanja temperatura, poleg tega je priporočljivo, da ne piha direktno v nas. V nasprotnem primeru velike temperaturne spremembe in spremembe vlažnosti zraka lahko povzročijo reakcije na sluznici zgornjih dihal, kar se kaže v oteženem dihanju skozi nos in nabreknjeno sluznico v sinusnih votlinah, kar povzroča glavobole in občutek tiščanja v glavi. Zaradi izsušitve sluznice pa se lahko pojavi tudi suh in dražeč kašelj. Če pa klimo uporabljamo pravilno ima lahko pozitivne učinke, saj izboljšuje počutje in preprečuje zaspanost.

Paziti pa je treba tudi na pravilno vzdrževanje klime. Ne glede na to ali jo uporabljate le poleti ali skozi celo leto je potrebno filter v klimi, ki zadržuje vdor, prahu, žuželk, bakterij in glivic redno menjati. Klimatske naprave so namreč idealno gojišče bakterij, ki lahko povzročijo različne bolezni. Lahko se razvije hipersenzitivni pneumonitis, ki se kaže s kašljem, povišani temperaturi, mrzlici, občutkom težjega dihanja in utrujenosti. Pogosti so tudi glavoboli on vnetje obnosnih votlin. Težave se pokažejo že nekaj ur po tem, ko smo izpostavljeni neočiščeni klimatski napravi. Če smo takšni klimatski napravi izpostavljeni dlje časa, pa se lahko razvijejo tudi kronične oblike bolezni dihal.

Zato upoštevajte naslednja pravila pri uporabi klimatskih naprav:

- Med uporabo klime zaprite okna, vmes pa je priporočljivo, da od časa do časa na hitro odprete okno in prostor dodatno prezračiti, še posebej, če se v prostoru kadi ali uporablja hlapne dražilne snovi npr. barve ali lake.

- Termostat nastavite na 3-4 stopinje nižje, kot je zunanja temperatura; najnižja možna temperatura, ki jo naprava omogoča, ne pomeni najboljše klimatizacije.

- Ko ste prostor ohladili, preverite nastavitev regulatorja vlažnosti; to zelo izboljša naše počutje, pa tudi prihrani energijo.
Za ohladitev prostora je potreben določen čas; nastavitev termostata na najnižjo možno temperaturo ne bo skrajšala tega časa.

- Prostor zaščitite pred direktnim vstopom sočnih žarkov z zavesami.

- Izključite klimatsko napravo, ko zapustite prostor.

- Nosite lahka in zračna oblačila; ne nosite debelih puloverjev, ki vas ščitijo pred prenizko temperaturo v klimatiziranem prostoru, v prostoru brez hlajenja pa se v njih potite.

- Redno menjajte in čistite filtre klimatskih naprav.

- Pazite, da pihanje klimatske naprave ne usmerite direktno v svoje telo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650