Manj vlažna in trdna živila so varnejša
Redka živila, med katerimi je na vašo srečo tudi trdi sir, je po mnenju strokovnjakov povsem varno uživati, četudi se je na njih pred tem bohotila plesen. Pri živilih, ki vsebujejo malo vlage in so poleg tega zelo goste strukture, lahko plesen namreč preživi zgolj na površini in se ne more nevidno razmnožiti globlje pod površjem.
Veliko bolj problematična pa so druga živila, pri katerih se plesen lahko razmnožuje tudi v predelih, ki so vam nevidni. Med takšna živila spada tudi kruh, zato je le-tega v primeru, da se na njem pojavi plesen, še kako priporočljivo zavreči. Poleg tega pri plesnivi hrani ni problematična le plesen, temveč se lahko v primeru, da zaužijete plesniv jogurt, okužite tudi s škodljivimi bakterijami, zaradi katerih boste imeli hude prebavne težave in drisko. Kjer se je razmnožila plesen, obstaja namreč visoko tveganje, da so se razmnožili tudi drugi mikrobi.
Zakaj je plesen nevarna?
Na hrani se lahko razvije več vrst plesni, najpogostejše pa so tiste, ki jih povzročijo mikrobi Aspergillus in Penicillium ter Botrytis, ki jih lahko vidite v obliki nekakšne kosmate prevleke na sadju, na primer jagodah. Kakor koli že, nekatere plesni kot stranski produkt proizvajajo mikotoksine, ki so za zdravje še kako nevarni.
Kaj je varno?
Dejstvo je, da plesni ne boste mogli na primer nikoli popolnoma odstraniti iz marmelade, zato v primeru, da se plesen razvije v lončku te sladke dobrote, marmelado zavrzite. Le težko boste namreč z žlico zajeli le plesen, ne da bi jo pri tem vnesli globlje v marmelado. Plesen namreč proizvaja spore, ki jih je težko oziroma nemogoče videti s prostim očesom. Poleg tega pa se lahko spore med odstranjevanjem dvignejo v zrak, vi pa jih boste vdihavali ali pa se bodo preselile na druga živila.
Živila, ki jih je povsem varno uživati kljub plesni, so tista, ki so bila že proizvedena skupaj s plesnijo. Med taka spada na primer gorgonzola. Če se na njej začne razraščati kakšna druga plesen, ki je drugačne barve ali teksture, pa jo odstranite ali pa zavrzite cel kos.
Kaj jesti in česa ne?
Plesen se lahko razvije v hladilniku, lahko pa se ohrani tudi v zamrzovalniku. Poleg tega lahko plesni živijo v izjemno slanem, sladkem ali kislem okolju, zato pred njimi ni varna nobena hrana. Najpomembneje je, da pri živilih vedno pazite na rok trajanja in jih pravilno shranjujete. Kakor koli že, lahko brez težav zaužijete nekatera živila, na katerih se je razvila plesen, če to odstranite in poleg plesnivega dela odrežete še dober centimeter zdravega dela živila. Pred plesnijo lahko tako z obrezovanjem rešite trde suhe salame, trde sire ter trdo sadje in zelenjavo. Pri obrezovanju bodite previdni, da boste pred vsakim rezom dobro očistili nož.
Med živila, ki jih morate ob pojavu plesni nemudoma zavreči, spadajo delikatesni mesni izdelki, slanina in hrenovke, jogurti, kisla smetana, mehki siri, mehko ali vodeno sadje in zelenjava, kruh in pekovsko pecivo, arašidovo maslo, oreščki, stročnice, džemi in marmelade.
Kako vi ravnate s plesnivo hrano? Komentirajte na naši Facebook strani. Pridružite se nam s klikom na
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV