Vizita.si
Spanje

Zdravje

Je popoldanski spanec koristen?

Lina Eržen
28. 12. 2011 08.22
7

Ste med tistimi, ki bi si tudi čez dan radi privoščili malo krepčilnega spanca, a imate zaradi tega slabo vest? Preberite si, kdaj je popoldanski počitek pravzaprav še kako zdrav.

Znanstveniki danes vedo, da spanec od telesa zahtevajo možgani. Ko ti delujejo s polno paro, nismo zaspani. Tako kot telo se tudi možgani sredi dneva oziroma po približno osmih urah budnosti nekoliko utrudijo, zato nas takrat običajno prevzame občutek zaspanosti. Študije so pokazale, da je prav, da si takrat vzamemo siesto. Kratek popoldanski spanec telo in možgane dejansko osveži, zato lahko do večera delujeta učinkoviteje.

Popoldanski spanec lahko nadoknadi občasno pomanjkanje nočnega.
Popoldanski spanec lahko nadoknadi občasno pomanjkanje nočnega. FOTO: iStockphoto

Kdaj je popoldanski spanec koristen?

Popoldanski spanec nikakor ne sme biti predolg, sicer ne bo imel nobenih pozitivnih učinkov, zbudili pa se boste zmedeni in omotični. Prav tako si ga morate res privoščiti popoldne, ne pa, denimo, zvečer, skorajda pred samim nočnim spanjem. V tem primeru ga bo telo namreč razumelo kot prekinjen spanec, ki je za vas spet škodljiv. Spite torej popoldne, najbolje med drugo in tretjo uro, ter nikakor dlje kot 30 minut. Študija je pokazala, da je 20 minut popoldanskega spanca za človeka boljše kot 20 minut več spanca zjutraj. Po počitku ne začnite takoj najtežjih aktivnosti, temveč počasi spet stopnjujte svoj ritem.

Zakaj je popoldanski spanec zdrav?

Študije so pokazale, da lahko popoldanski spanec izboljša vašo zmožnost pomnjenja in osredotočanja ter poveča vašo produktivnost in ustvarjalnost. Možgani so se pač odpočili. Pozitivno vpliva tudi na telo in živčevje. Pospeši obnovo celic in izboljša delovanje hormonov. Telo lažje prebavlja ogljikove hidrate, zato omogoči vitkejšo postavo ter zmanjša tveganje za pojav sladkorne bolezni. Sprosti ter zniža previsok krvni pritisk. Zanimiva študija je, denimo, pokazala, da imajo Grki, ki si vsaj trikrat tedensko vzamejo čas za siesto, kar za 37 odstotkov manjše tveganje, da bi se njihovo življenje končalo zaradi bolezni srca in ožilja.

Sploh, če ste ponoči premalo spali

Če nimate težav s spanjem, vendar ste prejšnjo noč zaradi drugih obveznosti spali manj kot običajnih osem ur, bo za vas popoldanski spanec sploh dobrodejen. Strokovnjaki sicer ne razumejo povsem, zakaj se telo in možgani tako obnašajo, vendar je neizpodbitno, da lahko občasno spanec skozi dan dejansko nabiramo. Če si ga nismo privoščili dovolj ponoči, ga lahko torej nadoknadimo popoldne.

Če se spopadate z nespečnostjo, popoldne raje ne spite, sicer boste telo še bolj zmedli.
Če se spopadate z nespečnostjo, popoldne raje ne spite, sicer boste telo še bolj zmedli.FOTO: iStockphoto

Ne – če imate težave z nespečnostjo

Prav ljudje, ki jih muči nespečnost, pomanjkanje spanca večinoma poskušajo nadoknaditi popoldne. Toda pri njih je učinek ravno nasproten. Če že tako težko zaspijo, bodo po tem, ko bodo počivali že popoldne, zvečer oči zatisnili še težje. Enako velja tudi, če težave s spancem povzročijo potovanja, stres ali bolezen. V tem primeru popoldne raje ne zaspite, temveč poskušajte zdržati do večera. Tako boste namreč sčasoma izboljšali svoj nočni spanec.

Ne – če se spopadate z depresijo

Študije so pokazale, da obstaja še ena skupina ljudi, na katere popoldanski spanec ne vpliva pozitivno. To so ljudje, ki se na žalost spopadajo z depresijo. Tudi oni zaradi popoldanskega počitka zvečer težko zaspijo oziroma se celo noč premetavajo. Popoldanski spanec naj bi celo okrepil simptome depresije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650