Vizita.si
Za lepe in zdrave zobe je treba poskrbeti za res brezhibno ustno higieno.

Zdravje

Nasveti za zdrav in lep nasmeh

Eva Doljak
03. 10. 2011 15.55
0

Zobna gniloba, ki povzroča boleče luknje v zobeh, odmikanje dlesni, vnetje obzobnih tkiv – vsemu temu se lahko s pravilno in brezhibno ustno higieno izognete. Tukaj je nekaj napotkov za čiste in zdrave zobe ter bleščeč nasmeh.

Za lepe in zdrave zobe je treba poskrbeti za res brezhibno ustno higieno.
Za lepe in zdrave zobe je treba poskrbeti za res brezhibno ustno higieno.FOTO: iStockphoto
1. Ščetkanje večkrat dnevno

Da si zobe temeljito skrtačite zjutraj in zvečer, je najmanj, kar morate narediti. Odlično pa bi bilo, če bi si lahko zobe umili tudi kdaj čez dan, na primer po malici, kosilu, uživanju sladkega. Ker pa tega dandanes skoraj nikomur več ne dopuščajo obveznosti in čas, si vsaj zjutraj in zvečer vzemite vsaj dve minuti in si zobe res dobro očistite. Predvsem ne pozabite na pravilno tehniko čiščenja – ščetkati morate od dlesni proti koncu zoba in ne obratno, kajti dolgotrajno in premočno ščetkanje v nasprotno smer, torej od zoba proti dlesni, lahko povzroči, da se začne dlesen postopoma odmikati. To pa lahko povzroči bolečine – še posebej ob stiku z mrzlo ali toplo hrano.

Zjutraj in zvečer si vzemite vsaj dve minuti časa in si zobe res dobro očistite. Pri tem je pomembno, da jih ščetkate od dlesni proti koncu zoba in ne obratno.
Zjutraj in zvečer si vzemite vsaj dve minuti časa in si zobe res dobro očistite. Pri tem je pomembno, da jih ščetkate od dlesni proti koncu zoba in ne obratno. FOTO: iStockphoto
Sicer pa bodite pri ščetkanju pozorni, da boste s krtačko očistili res vse dostopne ploskve zob – tudi tistih bolj zadaj, ki so nekoliko težje dostopni. V ta namen kupite ščetko, ki bo imela dovolj majhno ali pa rahlo gibljivo glavo, njene ščetine pa naj bodo mehke ali srednje trde. Pri pravilni tehniki ščetkanja namreč takšna trdota ščetin povsem zadostuje, poleg tega obstaja nevarnost, da si boste s ščetko, ki bo imela pretrde in preveč agresivne ščetine, poškodovali dlesni (še posebej, če so že same po sebi bolj občutljive).

2. Ne pozabite na zobno nitko

Četudi dobro obvladate pravilno tehniko ščetkanja, boste nekatere dele med zobmi in tisti del med zobom ter dlesnijo vseeno težje očistili. Zato je uporaba zobne nitke ne le zelo koristna, temveč celo nepogrešljiva, če govorimo o res brezhibni ustni higieni. Kajti tisti drobni mikroorganizmi, ki ostanejo med ozkimi prostorčki med zobmi in med zobom ter dlesnijo, nam lahko povzročijo velike ali pa vsaj neprijetne težave, kot na primer slab zadah, karies, vnetje dlesni. Zato si zobe vsak dan očistite tudi z zobno nitko – če že ne zjutraj in zvečer, pa vsak enkrat dnevno, najbolje zvečer.

Tudi uporaba zobne nitke je zelo priporočljiva.
Tudi uporaba zobne nitke je zelo priporočljiva.FOTO: iStockphoto

3. Očistite tudi jezik in ustno nebo

Kdaj ste si nazadnje temeljito skrtačili tudi jezik ali pa si z ustnega neba odstranili obloge? Morda celo nikoli do zdaj? Potem je skrajni čas, da se lotite tudi temeljitega čiščenja zgornje površine jezika in ustnega neba, kajti tudi tukaj se zadržujejo številni mikroorganizmi. Najenostavneje je, da si ob koncu ščetkanja zob na rahlo poščetkajte tudi jezik in nebo, obstajajo pa tudi posebni pripomočki, namenjeni prav čiščenju neba in jezika.

Pomembni so tudi redni kontrolni pregledi pri zobozdravniku.
Pomembni so tudi redni kontrolni pregledi pri zobozdravniku. FOTO: iStockphoto

4. Kaj pa ustna vodica?

Vsekakor je dobrodošla, ne smejo pa biti ustne vodica, prhe in druga sredstva za spiranje ustne votline nadomestilo za temeljito ščetkanje in čiščenje z zobno nitko. Kajti ti pripomočki imajo omejeno delovanje in ne uspejo uničiti vseh škodljivih organizmov, ki se zadržujejo v vaših ustih.

5. Poskrbite za redne preglede

Četudi z zobmi nimate nobenih težav, je prav, da redno hodite na kontrolne preglede k svojemu zobozdravniku. Tako boste namreč ves čas na tekočem s stanjem svojih zob, zobozdravnik pa bo lahko takoj opazil, ali se je začelo v vaši ustni votlini kaj dogajati. Zobno gnilobo, odmikanje dlesni, obrabljanje sklenine in druge nevšečnosti bo lahko odkril v zelo zgodnji fazi in težave pozdravil še čisto na začetku. Le zakaj bi čakali, da bo luknja v vašem zobu že tako velika ali pa dlesni že tako zelo odmaknjene, da vas bodo zobje boleli? Raje na to mislite že prej in neprijetne bolečine preprečite že dosti prej.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587