Vizita.si
Ko se ženska, ki je nosila umetne nohte, odloči, da se jih znebi, se lahko kaj hitro zgodi, da jo bodo zaradi poškodbe nohtne plošče nohti boleli.

Zdravje

Kako nevarni so umetno podaljšani nohti?

Eva Trček
16. 02. 2010 09.21
0

S takšnimi občutki se spopadajo nekatere ženske, ki se odločijo za umetno podaljšanje nohtov in si tako naraven noht močno poškodujejo. Med najpogostejšimi so poškodbe ali celo popolno uničenje nohtne plošče in celo poškodbe živčnih končičev v prstu.

Ko se ženska, ki je nosila umetne nohte, odloči, da se jih znebi, se lahko kaj hitro zgodi, da jo bodo zaradi poškodbe nohtne plošče nohti boleli.
Ko se ženska, ki je nosila umetne nohte, odloči, da se jih znebi, se lahko kaj hitro zgodi, da jo bodo zaradi poškodbe nohtne plošče nohti boleli.FOTO: iStockphoto
Umetni nohti nam lahko poškodujejo naravne nohte

Razlogi, da se ženske vse pogosteje odločajo za umetno podaljšanje nohtov, kjer jim kozmetičarka na celotno površino ali pa le na polovico nohta nalepi umetni noht oziroma nohtno konico, na koncu pa še vse skupaj utrdi s posebnim gelom, so različni. Nekatere se za umetne nohte odločajo zato, ker so njihovi naravni nohti zelo slabotni, tanki in se ves čas lomijo, pri drugih pač pretehta to, da so jim umetno podaljšani nohti, okrašeni s številnimi barvami in vzorci, preprosto lepši. Lahko pa se ženska za umetne nohte odloči iz želje po neki estetski spremembi, ki ni prevelika in ki se jo hkrati da hitro odstraniti, če ji naenkrat ni več všeč. Vendar pa ne prenašajo vse ženske takšnega ''umetnega'' posega v naraven noht dobro. Umetno podaljševanje nohtov strokovnjaki odsvetujejo predvsem mladoletnim osebam, tistim, ki so občutljivi na sestavine umetnih nohtov, in tistim, ki že imajo kakšno vnetno bolezen kože.

''Umetno podaljševanje nohtov ali, še bolje, oblikovanje nohtov je zahtevno delo. Najbolj znano je podaljševanje nohtov z materiali na bazi tekočih in praškastih mešanic akrilatov. Obstajajo različne vrste teh akrilatov, tudi homopolimeri, ki se strdijo pod vplivom ultravijoličnih žarkov. Že pomešani akrilati v obliki gela se strdijo pod delovanjem UV žarkov in se zalepijo za nohtno ploščo s pomočjo akrilnih kislin ali brez kislin,'' o umetnem podaljševanju nohtov pove dermatovenerologinja dr. Metka Adamič. ''In glavni stranski učinski teh akrilatov, pa tudi odstranjevalcev umetnih nohtov, so direktna kemična poškodba nohtne plošče, alergija na akrilate, poškodba živčnih končičev v prstu, okužbe ter popolno uničenje nohtne plošče.''

Kakovost in obliko nohtov podedujemo

Noht raste iz tako imenovane matice in nastane iz živih celičnih kožnic prsta. Najpomembnejši sestavni del nohta so kompaktne zaroženele celice, ki vsebujejo v glavnem beljakovino keratin – ta se nahaja tudi v v koži in laseh oziroma dlakah. Celice, bogate s čvrstim keratinom, so med seboj povezane s prečno ležečimi vlakni. Poleg keratina noht vsebuje tudi sledove rudnin, predvsem kalcija. Vse to skupaj mu daje trdnost, sicer pa kakovost in obliko nohtov podedujemo. ''Oblika nohta je odvisna od oblike končnega členka prstov. Na konicah prstov je noht debelejši kot v svojem začetnem delu – običajno meri na konicah okrog milimetra in pol. Zdravi nohti so prozorni oziroma nežno rožnate barve. Na površini niso popolnoma gladki – tu so prisotne komaj opazne vzdolžne brazde. Opažamo lahko tudi bele lise in posamezne vdolbinice, pri nekaterih ljudeh so nohti debelejši kot v povprečju,'' še razloži dr. Adamič. Z leti pa nohti postajajo tanjši, izgubljajo sijaj, so vse bolj suhi in pusti, površina postaja sivkasto obarvana, na končnem delu so celo temneje obarvani. Pogosto se na nohtu pojavijo tudi izrazite vzdolž potekajoče brazde. Zaradi tega so tudi bolj krhki in občutljivi, zlahka se lomijo.

Tako kot kakovost in oblika pa se od posameznika do posameznika razlikuje tudi hitrost, s katero nohti rastejo. ''Običajno zrase noht 0,1 milimetra dnevno. Razlike v rasti so individualne, odvisne so od starosti, letnega časa, aktivnosti in prirojenih lastnosti posameznikov. Da se nohtna plošča obnovi, pa je traja najmanj od pet do šest mesecev,'' še pojasni sogovornica.

Nekatere se za umetne nohte odločajo, ker so njihovi naravni nohti zelo slabotni, pri drugih pa pretehta to, da so jim umetno podaljšani nohti, okrašeni s številnimi barvami in vzorci, preprosto lepši.
Nekatere se za umetne nohte odločajo, ker so njihovi naravni nohti zelo slabotni, pri drugih pa pretehta to, da so jim umetno podaljšani nohti, okrašeni s številnimi barvami in vzorci, preprosto lepši.FOTO: iStockphoto

Redno in pravilno negujte svoje nohte!

Nohtna obolenja predstavljajo približno 10 odstotkov vseh kožnih obolenj. Najpogostejše težave, ki jih imamo z nohti, so cepljenje in lomljenje, glivične ali bakterijske okužbe, vraščanje, mehanske poškodbe (zaradi uporabe agresivnih kozmetičnih preparatov, čistilnih sredstev, nesreč, kot je na primer priščipnjen noht …). Večina poškodb in obolenj se pozdravi spontano, sama od sebe. Nekatere resnejše poškodbe oziroma obolenja pa zahtevajo zdravniško zdravljenje. Znaki, na katere moramo biti pozorni, pa so naslednji:

- spremembe v obliki nohtov in njihovi barvi;

- otekanje kože okoli nohtov;

- bolečina;

- bele ali črne lise na nohtu, črte ali zaroženitve;

- odstopanje nohtov od nohtne posteljice.

Za zdrave nohte je pomembna tudi redna in pravilna nega. Od časa do časa lahko svojim nohtom, tako na roki kot tudi na nogi, privoščite oljno kopel in jih namažete z negovalnimi kremami oziroma mazili.
Za zdrave nohte je pomembna tudi redna in pravilna nega. Od časa do časa lahko svojim nohtom, tako na roki kot tudi na nogi, privoščite oljno kopel in jih namažete z negovalnimi kremami oziroma mazili. FOTO: iStockphoto

''Nohtna obolenja lahko zdravimo kirurško ali nekirurško,'' razloži dermatovenereologinja dr. Metka Adamič. ''S kirurškimi posegi odstranjujemo tumorje in nepravilnosti zgradbe. Pri nekirurškem zdravljenju pa uporabljamo lokalna sredstva (kreme, losijone, lake ...) ter zdravila, ki jih uživamo v obliki tablet.'' Sicer pa lahko nohtom s primerno prehrano, ki vsebuje zadosti vitaminov, mineralov in beljakovin, in ustrezno nego že preventivno nudimo kar se da optimalne pogoje za rast in razvoj.

- Poskrbite, da bodo vaši nohti čisti in suhi, saj boste s tem preprečili kopičenje bakterij, glivic in drugih mikroorganizmov pod nohtno ploščo.

- Nohte strižite naravnost in jih ob straneh le blago ukrivite. Za striženje uporabljajte ostre škarje ali ščipalec.

- Če je kateri noht (običajno so to palci na nogi) kompakten in trd, ga je zelo težko striči. Zato ga najprej za pet ali deset minut namočite v mlačno in nekoliko slano vodo. Po striženju pa ga namažite s kremo, ki vsebuje 10 odstotkov ureje in bo noht še dodatno omehčala.

- Svojim nohtom občasno privoščite oljno kopel. Približno 30 minut jih namakajte v olivnem olju. Pomagalo jim bo tudi redno negovanje z negovalnimi kremami oziroma mazili.

- Nikar ne odstranjujte oziroma obrezujte obnohtne kožice. S takšnim početjem boste namreč na stežaj odprli vrata raznim okužbam.

- Kakršne koli nenavadne spremembne na nohtu je dobro pokazati dermatologu. Nohti namreč razkrivajo resnico o našem zdravju, zato vas bo morda prav sprememba na nohtu opozorila na kakšno resnejšo bolezen.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650