Vizita.si
Zadnji podatki kažejo, da kadi le še četrtina Slovencev.

Zdravje

Kadi le še četrtina Slovencev!

Eva Doljak
16. 09. 2010 09.15
1

Zadnje statistike o kajenju pri nas so razveseljive, pravijo strokovnjaki. Po najnovejših podatkih namreč kadi le še četrtina Slovencev, medtem ko je kar 75 odstotkov prebivalcev nekadilcev. Med kadilci je več moških kot žensk.

Zadnji podatki kažejo, da kadi le še četrtina Slovencev.
Zadnji podatki kažejo, da kadi le še četrtina Slovencev.FOTO: iStockphoto

Zadnje statistike kažejo, da pri nas kadi približno 28 odstotkov moških in nekaj manj kot 22 odstotkov žensk. Vendar pa med moškimi delež kadilcev glede na predhodna leta nekoliko hitreje pada kot med nežnejšim spolom. Zanimivo je, da se h kajenju pogosteje zatekajo tisti z nižjo ali srednjo poklicno izobrazbo. Razlike pa se pojavljajo tudi po regijah. Veliko več kadilcev na primer najdemo na vzhodu kot na zahodu Slovenije.

Tistim, ki želijo opustiti kajenje, so na voljo številne oblike pomoči.
Tistim, ki želijo opustiti kajenje, so na voljo številne oblike pomoči. FOTO: iStockphoto

Sicer pa so kadilci večinoma stari nekje med 20 in 45 let, medtem ko je med starejšimi kadilcev vedno manj. ''To seveda lahko pripišemo že temu, da se pojavljajo že prve smrti zaradi bolezni, ki jih povezujemo s kajenjem, in seveda tudi temu, da se marsikdo zaradi težav, ki jih izkusi zaradi kajenja, loti opuščanja kajenja,'' razloži Helena Koprivnikar z Inštituta za varovanje zdravja. Verjetno pa so svoje naredile tudi takšne in drugačne akcije, ki so spodbujale opuščanje kajenja in so med ljudmi naletele na presenetljivo dober odziv. ''Odziv na te akcije je vsekakor dober, tako med strokovnjaki kot med posamezniki – tistimi, ki kadijo, in tistimi, ki ne kadijo, ampak imajo morda v družini koga, ki kadi. Seveda opuščanje kajenja ni vedno lahko. Ampak stalno opozarjanje, dajanje informacij, seznanjanje z novostmi je vsekakor pomembno, da se nekdo takrat, ko pride pravi trenutek, prava motivacija tudi za to odloči,'' še pove sogovornica.

Za vse tiste, ki razmišljate o tem, da bi enkrat za vselej cigaretam rekli ne, pa si ne znate pomagati sami, so na voljo različne oblike pomoči. ''Poleg tega, da si lahko v lekarni ob svetovanju farmacevta kupijo nikotinsko nadomestno terapijo, se seveda lahko obrnejo tudi na brezplačne skupinske pomoči – to so delavnice Da, opuščam kajenje, potem je na voljo tudi telefon za pomoč pri opuščanju kajenja. Vsakemu pa je na voljo tudi individualno svetovanje – tako pri zdravniku kot pri drugih zdravstvenih delavcih,'' je še razložila Helena Koprivnikar. Sicer pa je menda pomembno predvsem to, kako zatrdno ste odločeni, da opustite kajenje, in kako znate sami sebe psihično pripraviti na opustitev te nezdrave, nevarne razvade.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650