Rak dojke, maternice, jajčnikov, PMS in številne druge zdravstvene tegobe so značilne za ženske. Poleg omenjenih pa predstavnice nežnejšega spola lahko prizadene še malo morje težav, s katerimi se spopadajo tudi moški. Z ustreznimi živili lahko veliko teh preprečite ali vsaj omilite.
Buče
Buče niso primerne le za okras na noč čarovnic, pač pa so odlično hranilo, bogato s karotenoidi, kot sta alfa-karoten in beta-karoten. Za optimalno zdravstveno stanje bi morali biti karotenoidi del prehrane vsakega posameznika, še posebej so pomembni za ženske, saj zmanjšujejo tveganje za pojav raka dojke in jajčnikov. Hkrati pa naj bi zagotavljali tudi učinkovito zaščito pred pljučnim, kožnim, želodčnim in črevesnim rakom.
Paradižnik
Likopen, ki je v paradižniku, je izjemno koristen za ženske. Študije so namreč pokazale, da je lahko učinkovit pri preprečevanju raka dojke, materničnega vratu, mehurja, prebavil in pljuč. Obstajajo pa tudi dokazi, da ta močan antioksidant lahko prepreči tudi pojav srčnih obolenj, ki so eden glavnih vzrokov za smrti v večini razvitih držav.
Lanena semena
Sveža lanena semena, ki jih lahko zmeljete v mlinčku za kavo, so odličen vir omega 3 maščobnih kislin, ki jih prav tako povezujejo z zmanjšanim tveganjem za raka dojke in srčnih bolezni. Semena preprečujejo tudi nastanek artritisa, nadvse ugodno vplivajo na prebavo in preprečujejo sindrom razdražljivega črevesja, ki je pogostejši pri ženskah kot pri moških.
Losos
Ta riba je idealno živilo za ženske. Je bogat vir železa, veliko predstavnic nežnejšega spola pa je slabokrvnih. Poleg tega vsebujejo velike količine omega 3 maščobnih kislin, ki ne samo da zmanjšujejo tveganje za pojav raka dojke in srčnih bolezni, pač pa tudi dvigujejo razpoloženje, so uspešne v borbi proti depresiji, za polovico zmanjšujejo tveganje za pojav srčne kapi, znižujejo krvni tlak in holesterol.
Brusnice
Številne študije dokazujejo močno povezavo med uživanjem brusnic in zmanjšanjem tveganja za pojav raka dojke in srčnih bolezni. Brusnice naj bi bile izjemno učinkovite tudi pri zdravljenju infekcij urinarnega traka, ki se kar osemkrat pogosteje pojavlja pri ženskah kot pri moških.
Hipurična kislina, ki jo najdemo v brusnicah, je pravi naravni antibiotik, brusnice pa delujejo tudi proti glivicam, izboljšujejo vid ter vplivajo na zdravje dlesni.
Špinača
Špinača je prava zakladnica vitaminov in mineralov, med drugim vsebuje tudi velike količine magnezija. Raziskave so pokazale, da je ta učinkovit pri zmanjšanju simptomov PMS-ja, omogoča pa tudi delovanje mišic in krepi srce. Hkrati pa je špinača bogata tudi s kalcijem, ki je dober za kosti ter vitaminom C, ki krepi imunski sistem.
Fige
Ženskam pogosto primanjkuje železa in kalcija, ki pa ju v velikem odstotku, poleg številnih drugih vitaminov in mineralov, najdemo v figah. Te so tudi bogate s posebnimi encimi in vlakninami, ki na organizem delujejo pomirjevalno in izboljšajo razpoloženje. Pomagajo pri težavah s pljuči, sečili, gastritisu, kolitisu, koristne so tudi kot obkladek pri vnetjih ali oteklinah. Sicer pa pomagajo pri visokem krvnem tlaku, hujšanju in za močne kosti.
Mleko
Mleko že od nekdaj velja za odličen vir kalcija in je izjemno koristen za žensko zdravje. Z uživanjem mleka lahko preprečite pojav osteoporoze, za katero zboli vsaka tretja ženska in vsak peti moški. Hrana, bogata s kalcijem in vitaminom D, pa je učinkovita tudi pri preprečevanju simptomov PMS-ja.
Orehi
Sicer so vsi oreški zdravju koristni, a za orehe bi lahko rekli,da najbolj izstopajo kljub dejstvu, da imajo veliko kalorij. So bogati z omega 3 maščobnimi kislinami, antioksidanti in fitosteroli, kalcijem, magnezijem ter folno kislino. Zmanjšujejo tveganje za pojav raka dojke, ščitijo kosti in ublažijo simptome artritisa ter depresije. Igrajo pomembno vlogo v zmanjševanju tveganja za bolezni srca in žilja, uživanje orehov pa vpliva tudi na znižanje holesterola, zmanjšanje vnetij in izboljševanje arterijskih funkcij.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV