Pomanjkanje spanca ima najrazličnejše posledice, kjer med najbolj očitne štejemo utrujenost, motnje koncentracije in produktivnosti v službi. Na dolgi rok pa lahko pomanjkanje spanca privede tudi do pridobivanja odvečnih kilogramov in drugih zdravstvenih težav.
Na kvaliteto spanca vpliva tudi hrana, ki jo uživamo pred spanjem. Če nam izbor nekatere pomaga, da se lažje potopimo v globok, nam spet druga lahko pri tem ponagaja. Ključno pravilo, ki ga vsi že dobro poznamo je, da se je v popoldanskih in večernih urah dobro izogibati težki hrani. Zadnji obrok dneva pa je dobro zaužiti vsaj tri ure pred spanjem.
Tu pa je nekaj živil, ki lahko motijo vaš spanec ali pa pripomorejo k temu, da se zbudite spočiti.
Izogibajte se: Vinu
Ritual pitja kozarca vina pred spanjem je sicer nekaj kar mnogim pomaga zaspati. A ta razvada kljub vsemu spada v kategorijo živil ali pijač, ki se jim je pred spanjem bolje izogniti. Raziskave namreč kažejo, da alkohol sicer res pomaga, da hitreje zaspimo, a deluje izjemno slabo na kvaliteto našega spanca. Razgradnja alkohola v telesu namreč moti zadni cikel spanja – REM fazo, ki je zaradi razgradnje lahko krajša, s tem pa se zjutraj bolj verjetno zbudimo utrujeni.
Pijte: Višnjev sok
Ravno nasprotno pa deluje višnjev sok. Morda tega niste vedeli, a višnjev sok je odličen vir naravnega melatonina. Znanstveniki iz univerze v Louisiani so odkrili, da višnjev sok blagodejno vpliva na naš spanec. Izkazalo se je, da so anketirani v raziskavi, ki so dva tedna pred spanjem pili dva decilitra višnjevega soka na dan, spali 85 minut dlje od ostalih in se zbujali bolj spočiti.
Izogibajte se: Kavi brez kofeina
Ste velik ljubitelj kave, a se zavedate, da kofein ni dober prijatelj spanja? Prav zato ste navadno kavo v popoldanskih urah zamenjali z kavo brez kofeina, a odkrili, da kljub vsemu ne morete zaspati. Vzrok lahko iščete v dejstvu, da tudi brezkofeinska kava ni popolnoma brez kofeina. Če želite preprečiti, da bi kofein vplival na vaš spanec, omejite vnos kave preko dneva in svojo zadnjo kavo spijte najkasneje do 14. ure, če k počitku navadno ležete okoli 10 ali 11. ure.
Pitje: Kamilični čaj
V sladko spanje pa vas lahko zaziba kamilični čaj. Če želite spati kot dojenček, si pred počitkom skuhajte skodelico kamiličnega čaja. To so vedele že naše babice in mame in imele so prav. Tudi raziskave so pokazale, da lahko kamilice pomagajo pri premagovanju nespečnosti, saj na telo delujejo pomirjujoče. Kamilice stimulirajo sproščanje glicina – aminokisline, ki pomaga, da se sprostimo, zato kamilični čaj deluje kot blago pomirjevalo.
Izogibajte se: Sladoledu
Sladoled je bogat z maščobami in sladkorjem, zaradi česar vas bo pred spanjem napolnil z novo energijo, kar pa ni preveč priporočljivo, če želite zaspati. Poleg tega so raziskave pokazale, da lahko uživanje hrane bogate s sladkorji pred spanjem povzročijo, da se spopadamo z nočnimi morami. Zato naslednjič preden pred spanjem posežete po sladoledu ali slaščicah, raje dvakrat premislite. Še posebej, če se spopadate z nespečnostjo.
Uživajte: Pokovko
Sestavljeni ogljikovi hidrati spodbujajo sproščanje serotonina – hormona, ki nam pomaga, da se sprostimo. Pokovka je tako idealen nadomestek sladkih razvad, če se pred spanjem ne morete upreti nezdravim prigrizkom. Poleg tega ne vsebuje veliko beljakovin in maščob, ki veljajo za hranila, ki upočasnjujejo prebavo.
Izogibajte se: Temni čokoladi
Vsi dobro vemo, da je temna čokolada bogata z antioksidanti, a pozabljamo, da je tudi vir naravnega kofeina. Temnejša, kot je (večji odstotek kakavovih delcev kot vsebuje) več ima kofeina. Tako z njo pred spanjem ne pretiravajte ali pa si jo raje privoščite v prvem delu dneva.
Uživajte: Med
Če kljub vsemu ne morete zaspati brez nečesa sladkega, potem je najbolje, da si pomagate z žlico medu. Med je naravni vir ogljikovih hidratov, ki pomagajo izboljšati spanec. Z uživanjem meda pred spanjem pripomorete tudi k boljšemu izgorevanju maščob med spanjem.
Pred spanjem si tako privoščite lahko večerjo, ki naj vsebuje tudi svežo sezonsko zelenjavo. Sicer pa so vzroki vaše nespečnosti ali utrujenosti preko dneva lahko tudi bolezenskega izvora. Če se utrujenost ali nespečnost pojavljata dlje časa, je tako treba obiskati zdravnika, ki bo presodil ali potrebujete strokovno pomoč.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV