Vizita.si
Kako se glede na vaše težave z vidom, življenjski slog in navsezadnje tudi proračun odločiti za tiste prave?

Zdravje

Kaj je dobro vedeti, preden kupite kontaktne leče

N.D.
15. 11. 2012 13.07
0

Kontaktne leče lahko danes nosi že prav vsak, vendar – mehke ali trde kontaktne leče? Enodnevne ali dvotedenske? Kako se pravzaprav odločiti pri tako veliki izbiri?

Kako se glede na vaše težave z vidom, življenjski slog in navsezadnje tudi proračun odločiti za tiste prave?
Kako se glede na vaše težave z vidom, življenjski slog in navsezadnje tudi proračun odločiti za tiste prave?FOTO: iStockphoto
Razmišljate, da bi preizkusili kontaktne leče, in zanima vas, kako se glede na vaše težave z vidom, življenjski slog in navsezadnje tudi proračun odločiti za tiste prave? Najbolje je začeti z razumevanjem prednosti in slabosti najpogostejših vrst kontaktnih leč, kot so mehke in trde kontaktne leče.

Mehke kontaktne leče

Mehke kontaktne leče so najbolj priljubljena vrsta kontaktnih leč. Poznamo tri tipe mehkih kontaktnih leč, ki se uporabljajo tudi za korekcijo vida:

- miopijo (kratkovidnost),
- hiperopijo (daljnovidnost),
- astigmatizem (zamegljen vid),
- presbiopijo (starostna daljnovidnost).

Mehke kontaktne leče so izredno tanke in narejene so iz materialov, ki omogočajo, da skoznje do očesa prehaja dovolj kisika. Današnji napredek v tehnologiji kontaktnih leč je že skoraj izrinil prejšnje, trde kontaktne leče. Mehke leče so zdrave, praktične in predvsem nemoteče. So odlična izbira za ljudi, ki se navdušujejo nad športom in nad splošno aktivnim načinom življenja.

Današnje kontaktne leče so moderna alternativa za korekcijo vida. Zelo so udobne za nošenje, njihova uporaba je preprosta, spremenile pa so življenja milijonov posameznikov.
Današnje kontaktne leče so moderna alternativa za korekcijo vida. Zelo so udobne za nošenje, njihova uporaba je preprosta, spremenile pa so življenja milijonov posameznikov. FOTO: iStockphoto

Glede na čas nošenja jih delimo na:

Kontaktne leče za enkratno uporabo – Medtem ko naj bi bila to ena najdražjih možnosti, pa strokovnjaki zatrjujejo, da so tudi najbolj zdrava izbira. Nosite jih čez dan, zvečer pa jih preprosto zavržete in naslednje jutro zamenjate z novim parom. Primerne so lahko za tiste, ki po navadi nosijo očala, vendar ne želijo, da bi jih ta ovirala pri telesni aktivnosti. Pri kontaktnih lečah za enkratno uporabo je tveganje za okužbe najmanjše, saj vsak nov par vzamemo iz sterilne embalaže. Ne potrebujejo nobene nege − po enkratni uporabi jih preprosto vržete stran.

Kontaktne leče za podaljšano nošenje – Kontaktne leče za podaljšano nošenje, to je do 30 dni neprekinjeno, strokovnjaki predpisujejo redko oziroma izjemoma. Spanje s kontaktnimi lečami namreč kar štirikrat poveča tveganje za razvoj očesnih infekcij. Kljub temu ta način uporabe kontaktnih leč priporočajo za dejavnosti, pri katerih je neprimerno okolje za ravnanje z njimi (alpinizem, reli in podobni športi) ali kot terapevtske leče pri nekaterih očesnih obolenjih. Čeprav se lahko nosijo neprekinjeno, jih je dobro vsaj enkrat na teden odstraniti, očistiti in razkužiti.

Mesečne ali dvotedenske kontaktne leče – Praviloma je ta oblika leč najcenejša možnost, saj se nosijo čez dan, in sicer 14 oziroma 30 dni. Vsak večer jih je treba odstraniti, jih očistiti in shraniti v posebej za to namenjeno tekočino, da se ne izsušijo. Te vrste kontaktnih leč se uporabljajo najpogosteje in so cenejše od leč za enkratno uporabo. Namenjene so predvsem tistim, ki jih nosijo vsak ali skoraj vsak dan.

Druge vrste mehkih kontaktnih leč

Gre za vrste, ki jih menjavate redkeje, na tri, šest ali dvanajst mesecev in so zelo redko v uporabi. Po navadi se dobijo kot specialne, po meri izdelane kontaktne leče. Tudi zanje velja, da jih morate vsak večer odstraniti iz očesa in jih redno čistiti. Specialne kozmetične leče so namenjene tistim, ki želijo spremeniti barvo oči oziroma z njimi zakriti posledice poškodb ali razvojnih napak.

Ko se odločate za poskusno nošenje kontaktnih leč, bi morali obiskati okulista, ki vam bo priporočil za vas najboljše in najbolj primerne kontaktne leče. Pri tem ne sklepajte kompromisov.
Ko se odločate za poskusno nošenje kontaktnih leč, bi morali obiskati okulista, ki vam bo priporočil za vas najboljše in najbolj primerne kontaktne leče. Pri tem ne sklepajte kompromisov.FOTO: iStockphoto


Trde kontaktne leče

Trde kontaktne leče so manjše od mehkih, plavajo na solznem filmu roženice in se z njim premikajo z vsakih utripom vek. S tem roženica dobi več kisika, zato veljajo za bolj zdrave za oči. Čeprav jih poznamo dlje časa kot mehke, se danes trde leče predpisuje v manj kot 10 odstotkih. Razlog za to naj bi bil v tem, da se je nanje težje navaditi – traja lahko tudi več dni ali tednov. Sicer pa so primerne za osebe z nepravilno oblikovanimi roženicami za korekcijo nepravilnega ali visokega astigmatizma.

Ker je material, iz katerega so izdelane trde kontaktne leče, trši, so obstojnejše. Menjavamo jih na 6–12 mesecev, zaradi česar so tudi cenovno ugodnejše. Namenjene so dnevnemu nošenju.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587