Vizita.si
Za vaše teževe s spanjem so lahko krive vaše vsakodnevne navade.

Zdravje

5 najpogostejših vzrokov za nespečnost

E. D.
21. 06. 2011 11.24
4

Če se ponoči pogosto zbujate in ste zjutraj nenaspani ali pa če zvečer težko zaspite, potem je čas, da dobro razmislite o svojih vsakodnevnih navadah. Če ste sicer zdravi, so namreč lahko prav vaša ravnanja čez dan in proti večeru kriva za moten spanec.

Za vaše teževe s spanjem so lahko krive vaše vsakodnevne navade.
Za vaše teževe s spanjem so lahko krive vaše vsakodnevne navade.FOTO: iStockphoto
1. Pozno popoldne uživate kofein

Ni res, da je lahko vaš spanec moten le v primeru, če pijete kavo, pravi čaj ali katere druge napitke, ki vsebujejo kofein, pozno zvečer. Nekateri imajo težave s spanjem, tudi če takšne poživljajoče pijače pijejo popoldan, na primer okrog 16., 17. ali 18. ure. Zato poskusite zadnjo kavo ali zadnji pravi čaj v dnevu spiti že ob dveh ali treh popoldan, pozneje pa se napitkom s kofeinom izogibajte.

Pred spanjem ne jejte težke, mastne hrane.
Pred spanjem ne jejte težke, mastne hrane. FOTO: iStockphoto

2. Zvečer jeste težko hrano

Dejstvo je, da poln želodec oteži spanec, kajti če ste tako siti, da vam je kar slabo in vas močno tišči v želodcu, potem boste težko sladko spali. Pred spanjem torej nikar ne jejte mastne, cvrte hrane ali jedi, ki napenjajo, kot je na primer fižol. Tudi hrani, ki vam običajno povzroči zgago, se izognite. Raje posezite po takšnih živilih, ki umirjajo, sproščajo telo in duha ter ki spodbujajo sladek spanec.

3. Pred spanjem pijete alkohol

Ali po službi pozno popoldan ali zgodaj zvečer pogosto zavijete v bližnji lokal, kjer si s sodelavci privoščite kozarček ali dva? Morda pa je prav to krivo, da potem slabo spite. Znano je namreč, da kozarček vina na primer, ki si ga privoščite uro pred spanje, nekoliko sprosti in umiri, kar mnogim pomaga, da lažje zaspijo, a preveč alkohola ima lahko ravno nasprotni učinek – sploh v drugi polovici spalnega cikla se lahko nenehno premetavate in zbujate, pravijo poznavalci. Zato se alkoholu pred spanjem izogibajte, če pa si vendarle privoščite kozarec vina ali česa drugega, to storite vsaj uro ali več pred spanjem.

Čeprav drži, da kopeli pomirjajo ter pomagajo, da se umirite, pa nekateri trdijo, da vroča kopel tik pred spanjem dvigne temperaturo telesa in tako pravzaprav otežuje spanec.
Čeprav drži, da kopeli pomirjajo ter pomagajo, da se umirite, pa nekateri trdijo, da vroča kopel tik pred spanjem dvigne temperaturo telesa in tako pravzaprav otežuje spanec. FOTO: iStockphoto

4. Tik pred spanjem si privoščite vročo kopel

Čeprav drži, da kopeli, v katere morda dodate še kanček sivkinega ali katerega drugega eteričnega olja za sproščanje, pomirjajo ter pomagajo, da se umirite in pozabite na težave preteklega dne, pa nekateri trdijo, da vroča kopel tik pred spanjem, ki dvigne temperaturo telesa, pravzaprav otežuje spanec. Organizem se namreč močno segreje, krvi obtok se pospeši in posledično smo lahko bolj zbujeni. Zato si kopel, ki naj bo ravno prav topla in ne prevroča, privoščite kakšno uro ali dve pred spanjem. Pazljivi pa bodite tudi pri izbiri eteričnih olj, da ne boste v vodo kanili takšnega, ki v resnici poživlja.

5. Zvečer gledate filme, ki vas vznemirjajo

Menda lahko tudi grozljivke, pretresljive drame in kakšni drugi filmi, nadaljevanke, nanizanke, oddaje, ki jih običajno gledate tik pred spanjem, tako vznemirijo, da potem motijo vaš spanec. Zato v primeru, da imate težave, zvečer raje glejte kakšne bolj lahke filme ali, še bolje, v roke vzemite kakšno nezahtevno knjigo, ki vas bo sprostila, ali rešujte križanko.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650