Čaj in topla limonada
Dobro znano je, da čaj pomaga pri odpravi vnetega žrela in preprečuje druga vnetja v telesu. Izbirate lahko med raznovrstnimi čaji, v času prehlada pa so še posebej priporočljivi žajbljev, lipov, kamilični in šipkov čaj. Pijete lahko tudi zeleni čaj, ki je bogat z antioksidanti in krepi imunski sistem, zaradi česar se boste lažje spopadli z boleznijo. Poleg toplih čajev je priporočljivo piti tudi limonado. Citrusi so namreč bogati z vitaminom C, ki je prav tako močan antioksidant in krepi imunski sistem.
Piščančja juha
Piščančja juha se že tradicionalno uporablja za zdravljenje prehladnih obolenj, še posebej v hladnem obdobju leta. Kokošja juha ni le topel in hranljiv obrok, a znanstveniki trdijo, da obstajajo celo dokazi, da pomaga pri zmanjšanju aktivnosti belih krvničk. Prav te celice pa so odgovorne za težave z dihali, ki se pogosto pojavljajo, ko se ozračje ohladi.
Rdeče vino
Verjeli ali ne, rdeče vino je vaš dober zaveznik v boju zoper gripo in prehlad. Rdeče vino vsebuje veliko antioksidantov, ki telesu pomagajo v boju proti okužbe, še posebej okužbe dihal. A previdno! Rdeče vino vsebuje tudi alkohol, zaradi česar ga ne smete piti skupaj z zdravili. O tem se posvetujte s svojim zdravnikom ali farmacevtom. Poleg tega pa ga je tudi treba uživati v pravi meri. Kozarec vina na dan (1dcl) za ženske in največ dva (2 dcl) za moške, in sicer dva- do trikrat na teden bo dovolj.
Začinjena hrana
Vsi dobro vemo, da lahko začinjena hrana sproži solzne oči, a podobno deluje tudi na naša dihala. Nosne votline se odprejo in postanejo bolje prehodne, kar v primeru gripe in prehlada pomaga, da lažje zadihamo. Začimbe tudi zmanjšujejo vnetja v telesu, zato jih je priporočljivo uživati vsakodnevno.
Ingver
Raziskave so pokazale, da je ingver izjemno učinkovit pri preprečevanju in pomirjanju slabosti ali drugih težav z želodcem. Pomaga tudi pri prebavnih težavah, kot so napihnjenost, zaprtje in preprečuje bruhanje. Ingver si lahko pripravite v obliki čaja, saj je ena izmed raziskav pokazala, da je v primeru gripe ali prehlada še posebej učinkovit, če si ga pripravite v kombinaciji z limono in medom. Sicer pa ga lahko dodate tudi najrazličnejšim jedem ali pripravite ingverjev kis.
Soda bikarbona
Soda bikarbona je pogosto sestavina zdravil za pomiritev želodca. Soda bikarbona deluje s pomočjo kemijske reakcije z odvečno želodčno kislino, kar povzroči nevtralizacijo pH v želodcu. Raztopite čajno žličko sode bikarbone v kozarcu vode in jo spijte. Mešanica vode in sode bikarbone je najcenejši in najbolj praktičen način za pomiritev želodca ali črevesja, kljub vsemu pa z njo ne gre pretiravati.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV