Kaj priporočate, da ljudje zaužijejo pred športno aktivnostjo? In koliko prej ne bi smeli jesti?
To je zelo različno. Nekaterim zadostuje, če ne jedo uro in pol prej, drugi ne smejo jesti tudi dve ali mogoče tri ure pred vadbo. Vsak mora pri sebi ugotoviti, kaj mu ustreza. Se pa pred vadbo priporoča uživanje lažje prebavljive hrane, se pravi z manj maščobe, če je meso, naj bo tako, da ga lahko razkosamo že z vilico, torej da že sama struktura kaže, da je lažje prebavljiva. Poseči bi morali po sadju in zelenjavi, ampak priporočljivo je, da ne pretiravamo s svežim, razen v obliki sokov in smoothiejev. Tu je izvzeta kakšna banana. Če nimamo veliko časa, je čisto sprejemljivo, da recimo na poti iz službe pojemo eno banano in popijemo malo kokosove vode. To je boljše, kot če pred vadbo ne bi jedli štiri ure. Kokosova voda pa je na sploh priporočljiva pred, med in po rekreaciji, ker je že naravno elektrolitska pijača, naravno vsebuje snovi za boljšo hidracijo.
Kaj bi še lahko pojedli, če bi se želeli lotiti športa takoj po službi?
Kakšno skuto z zmiksanim sadjem recimo. Če se greš gibati samo za kakšno uro in se sicer normalno prehranjuješ, bi se težko zgodilo, da ne bi imel dovolj energije. Bolj je treba biti pazljiv, če je športna aktivnost daljša. Dve uri ali več. Ko gredo ljudje recimo v hribe ali za dlje časa na kolo, je pomembno, da kaj pojedo tudi vmes. Če je malo bolj intenzivno, bi bilo dobro na 20 do 30 minut spiti malo elektrolitske pijače ali kaj pojesti. Lahko so to geli in za to namenjene ploščice; za tiste, ki tega ne marajo, spet kakšna banana. Če gremo čez vikend na športni izlet, je nujno treba zjutraj nekaj pojesti. Kakšne ovsene kosmiče, skuto, jogurt, jajca, tudi kakšno sadje ali avokado. In nujno vzeti nekaj za na pot.
Je treba kaj spremeniti, ko je vroče?
Ko je vroče, je ravno sezona sadja in zelenjave, ki pa jih je, kot smo že povedali, najbolje zaužiti v obliki smoothiejev, juh, sokov. Za malico si lahko privoščimo tudi jogurte, skute, kefir. Lahko jih zmiksamo s sadjem. Na splošno je priporočljivo uživati stvari, ki vsebujejo veliko vode. Izogibajte pa se alkoholu. Po kolesarjenju ali hribolazenju marsikomu paše pivo. Ampak alkohol segreva organizem in je diuretik, prav nič ne pomaga pri hidraciji. Delali so raziskave, pri katerih so poskušali najti vsaj en pozitiven učinek piva po rekreaciji in niso našli nobenega. Če se mu res ne morete odreči, prej spijte kozarec ali dva vode oziroma pijte brezalkoholnega.
Kaj pa po gibanju?
Po gibanju bi bilo treba čim prej zaužiti od 20 do 30 gramov beljakovin. Najlažje je to narediti v obliki beljakovinskih napitkov. Treba pa je zaužiti tudi malo ogljikovih hidratov, da se napolnijo glikogenske rezerve. Tako se hitreje regeneriramo, nismo tako utrujeni. Zelenjava in sadje sta spet zelo primerna, torej v obliki, ki ni trda. Lahko si recimo naredimo kakšen smoothie iz pese, kumar, korenčka, banan, breskev, kivija. Sploh kakšne kumare so zelo primerna zelenjava, ker vsebujejo veliko vode.
Je v katerem delu dneva bolj priporočljivo telovaditi?
Spet je to zelo individualno. Če vadimo zjutraj, imamo potem več energije čez cel dan, pospeši se metabolizem, poveča se storilnost. Če nekomu bolj ustreza telovaditi zvečer in potem nima težav s spanjem, pa s tem seveda tudi ni nič narobe.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV