Vizita.si
Kreme za zaščito pred soncem vzemite s seboj, ne glede na to, ali odhajate na počitnice na morje, v neko svetovno prestolnico ali v hribe.

Zdravje

Česa ne smete pozabiti vzeti na dopust?

Eva Doljak
21. 06. 2011 09.53
2

Poletne počitnice so pred vrati in mnogi se boste že v naslednjih dneh odpravili na dopust. Verjetno vam po glavi roji tisoč stvari, na katere ne smete pozabiti pri pripravah na oddih in pakiranju. A kaj je tisto, kar morate res nujno urediti in vzeti s seboj?

Četudi potujete v tople kraje, s seboj poleg kopalk in natikačev vzemite še kakšne dolge hlače, topel pulover in zaprte čevlje.
Četudi potujete v tople kraje, s seboj poleg kopalk in natikačev vzemite še kakšne dolge hlače, topel pulover in zaprte čevlje.FOTO: iStockphoto
1. Zdravstveno zavarovanje za tujino

Ker nesreča žal nikoli ne počiva in ker lahko zbolite ali se poškodujete tudi na dopustu, je prav, da si pred odhodom na počitnice uredite zdravstveno zavarovanje za tujino. Ali si boste priskrbeli le osnovno zavarovanje ali boste plačali katerega od razpoložljivih dodatnih zavarovanj za tujino, je odvisno od vas. Vsekakor se dobro pozanimajte, kaj vam posamezen paket zavarovanja za tujino nudi, katere zdravstvene storitve vam krije oziroma do katerega zneska jih pokriva, kakšne so njegove prednosti. Potem pa še objektivno razmislite, katera možnost je za vaš način dopustovanja najbolj smiselna. Verjetno se bo nekdo, ki se odpravlja na dopust daleč v tujino in se ukvarja s kakšnim vodnim športom, kot je na primer deskanje na valovih, zavaroval nekoliko drugače kot nekdo, ki gre na počitnice v kraj blizu Slovenije in ki večino dopusta preleži na plaži. Prav tako bo tisti, ki je pogosto bolan, razmišljal o kakšnem drugačnem zavarovanju kot nekdo, ki ima nenehno ponavljajoče se težave, kot so na primer gnojne angine ali okužbe sečil.

Če imate kakšne stalne zdravstvene težave, za katere ves čas jemljete predpisana zdravila, potem poskrbite, da boste še pred odhodom na dopust odšli po nove zaloge.
Če imate kakšne stalne zdravstvene težave, za katere ves čas jemljete predpisana zdravila, potem poskrbite, da boste še pred odhodom na dopust odšli po nove zaloge. FOTO: iStockphoto

2. Zdravila

Če imate kakšne stalne zdravstvene težave, za katere ves čas jemljete predpisana zdravila, potem poskrbite, da boste še pred odhodom na dopust odšli po nove zaloge. Sila neprijetno bo namreč, če vam bo ravno sredi dopusta zmanjkalo zdravil, ki jih nujno potrebujete – še posebej, če boste nekje daleč stran, kjer imajo celo drugačna zdravila, kot ste jih vi vajeni jemati in jih zato ne poznate. Pa tudi sicer je dobro s seboj na počitnice vzeti nekaj najosnovnejših zdravil, kot so protibolečinska sredstva, sredstva za zniževanje telesna temperature, zdravila za črevesne ali želodčne težave, zdravila proti potovalni slabosti … Takšno potovalno lekarno vam bo farmacevt sestavil glede na to, v kateri del sveta se odpravljate, najosnovnejši paket zdravil za na dopust pa vas bo stal približno 50 evrov.

3. Kreme za zaščito pred soncem

Glede na to, da je sonce tako zelo močno in da ima prekomerno izpostavljanje sončnim žarkom številne negativne učinke na zdravje – pospešuje staranje, povzroča alergije, veča tveganje za kožnega raka – so obvezen sestavni del dopustniške opreme prav kreme za zaščito pred soncem. Zaščita je potrebna ne glede na to, ali odhajate na počitnice na morje, v neko svetovno prestolnico ali v hribe. Pazite le, da boste izbrali dovolj visok zaščitni faktor in da boste nanose kreme redno obnavljali. Seveda pa je za vsak slučaj, če vas vendarle opeče, dobro imeti s seboj kakšna sredstva za blaženje oziroma hlajenje opeklin.

Kreme za zaščito pred soncem vzemite s seboj, ne glede na to, ali odhajate na počitnice na morje, v neko svetovno prestolnico ali v hribe.
Kreme za zaščito pred soncem vzemite s seboj, ne glede na to, ali odhajate na počitnice na morje, v neko svetovno prestolnico ali v hribe. FOTO: iStockphoto

4. Sredstva proti mrčesu

Da vam brezskrbnih dopustniških dni ne bodo grenili piki komarjev, čebel, os ali celo ugrizi klopov, si pred odhodom na dopust priskrbite tudi sredstva, ki odganjajo insekte. Hkrati pa s seboj vzemite tudi kreme, ki blažijo vnetne procese in zmanjšujejo rdečico ob morebitnih pikih teh nadležnih žuželk. Kljub temu podite previdni in si opazujte mesto ugriza – če bi namreč razvili nenavadno (alergijsko) reakcijo, nikar ne odlašajte z obiskom zdravnika v počitniškem mestu, kjer se boste nahajali.

5. Povoji in obliži

Še posebej tisti, ki ste na počitnicah aktivni in posledično obstaja večja možnost, da se poškodujete, s seboj ne pozabite vzeti obližev, gaz, povojev, razkužila, škarjic, pincete … Skratka, ne pozabite na pripomočke, ki so nujni za oskrbo ran pri na primer padcih iz kolesa, poškodbah pri deskanju na vodi, planinarjenju in podobno. Dobro pa je v potovalno torbo zapakirati tudi mazila za odrgnine, ureznine, rane, ki lajšajo bolečine, pospešujejo celjenje in preprečujejo okužbe. Če pa je poškodba prehuda, morate oditi do najbližje lekarne, ali še bolje, do najbližje ambulante.

6. Primerna oblačila in obutev

Mnogi med pakiranjem za morje s seboj pozabijo vzeti debele puloverje, anorake, ki zadržujejo veter, zaprte čevlje, ki ne premočijo. Potem pa so v primeru slabega vremena povsem nepripravljeni in nimajo ničesar za obleči. Ravno obratno pa tisti, ki poletni dopust preživljajo v hribih, v potovalko pozabijo dati še kopalke, ko pa potem ob vznožju hribov, kamor nameravajo v naslednjih dneh vzpenjati, naletijo na prijetno zdravilišče z bazeni, so slabe volje, ker s seboj niso vzeli kopalk. Saj ni treba, da pretiravate in s seboj vzamete pet puloverjev, tri anorake, tri pare zaprtih čevljev, pet kopalk, le za primer neobičajnega vremena imejte s seboj kakšno rezervo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650