Vizita.si
Včasih so mislili, da možganske celice počasi odmirajo. Sedaj vemo, da lahko celo nastajajo nove.

Zdravje

Ugotovite, kaj stara vaše možgane

L. E.
26. 01. 2012 08.00
1

Staranje ne pomeni samo čedalje bolj nagubane kože ali tankih las – spreminjajo se tudi možgani, ki počasneje reagirajo in si vse manj zapomnijo. Kaj spodbudi ta proces?

Včasih so mislili, da možganske celice počasi odmirajo. Sedaj vemo, da lahko celo nastajajo nove.
Včasih so mislili, da možganske celice počasi odmirajo. Sedaj vemo, da lahko celo nastajajo nove.FOTO: iStockphoto

Res je, da se staramo vsi, vendar ne enako hitro. Razlike je mogoče opaziti celo pri enojajčnih dvojčkih. Včasih so mislili, da možganske celice izgubljamo od trenutka, ko se rodimo. Sedaj so znanstveniki ugotovili, da to ni res. Nevrone izgubljamo zaradi bolezni oziroma nezdravega načina življenja. Preberite si torej, kaj lahko pospeši staranje vaših možganov. Upoštevajte nasvete in ostanite bistri tudi v starosti.

Raje uživajte polnozrnata žita.
Raje uživajte polnozrnata žita. FOTO: iStockphoto

Nezdrava in neuravnotežena prehrana

Prehrana mora biti uravnotežena in zajemati vsa potrebna hranila. Prehranjevati se morate zdravo in se še posebno izogibati trans- in nasičenim maščobam, sladkorju ter predelanim žitom. Te sestavine povzročajo povišanje krvnega pritiska in sladkorja ter povečanje količine slabega holesterola v krvi. To nikakor ne škodi samo postavi, temveč tudi delovanju možganov.

Prenajedanje

Čezmerna teža ne vpliva le na vašo samozavest. Dejansko postara možgane. Več študij je že pokazalo, da imajo ljudje, ki se ne prenajedajo in tako ohranjajo vitko postavo, manj možnosti, da zbolijo za boleznimi, ki lahko s starostjo prizadenejo možgane.

Če premalo spite, trpijo tudi vaši možgani.
Če premalo spite, trpijo tudi vaši možgani. FOTO: iStockphoto

Pomanjkanje možganske aktivnosti

Včasih so znanstveniki menili, da se ljudje rodijo z določenim številom možganskih celic, ki jih sčasoma samo izgubljajo. Izkazalo se je, da to ni res. Učenje novih nalog dejansko izboljša delovanje sinaps (povezav med nevroni). Popolnoma novi izzivi lahko celo v poznih letih povzročijo nastanek novih možganskih celic. Možgani so zelo zapleteni in se dejansko lahko do samega konca privajajo vedno novim okoliščinam. Zelo dobro na razvoj možganov vplivajo tudi potovanja.

Pomanjkanje fizične aktivnosti

Študije so pokazale, da imajo ljudje, ki 3-krat tedensko 45 minut vsaj hitro hodijo, manj možnosti, da njihove kognitivne sposobnosti z leti močno opešajo. Telovadba izboljša delovanje krvnega obtoka, zato več krvi prejmejo tudi možgani. Prav več krvi naj bi pospešilo nastanek novih nevronov oziroma izboljšalo tako spomin kot zmožnost razmišljanja. Pomaga tudi zato, ker zmanjša negativni vpliv stresa na telo in blaži morebitne vnetne procese.

Pomanjkanje spanca

Če vsak dan spite okoli osem ur, bodo vaši možgani bolj čili. Hkrati boste zmanjšali tveganje, da zbolite za boleznimi, ki lahko s starostjo prizadenejo možgane.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587