Vizita.si
Po prenehanju kajenja se v telesu odvijajo številni regeneracijski procesi.

Zdravje

Kaj se dogaja v telesu po zadnjem 'dimu'?

Nataša Jurca
30. 09. 2010 13.47
4

Ste že pomislili na to, kaj vse se odvija v vašem telesu od sekunde, ko ste (ali boste) opustili kajenje? Preverite, kaj se zgodi uro, dan, leto in celo deset let pozneje. Presenečeni boste!

Po prenehanju kajenja se v telesu odvijajo številni regeneracijski procesi.
Po prenehanju kajenja se v telesu odvijajo številni regeneracijski procesi.FOTO: iStockphoto
Vsi se zavedamo, da kajenje škoduje zdravju, zato bi bilo najbolje, če navado opustite sedaj, še to sekundo! Prve pozitivne učinke opustitve boste lahko začutili že po 20 minutah, prav kmalu pa si boste na ta način zmanjšali tveganje za nastanek bolezni srca in ožilja, kapi, srčnega infarkta, raka na pljučih in marsikatero drugo bolezen.

Vas zanima, kako dolgo ostane nikotin v telesu in s kakšnimi simptomi pomanjkanja nikotina se boste soočali, če boste opustili kajenje? Veste, koliko časa potrebuje telo, da si popolnoma opomore? Preverite!

Odtegnitveni simptomi se bodo kazali kot napetost, živčnost in razdražljivost.
Odtegnitveni simptomi se bodo kazali kot napetost, živčnost in razdražljivost. FOTO: iStockphoto
20 minut pozneje

Učinek prenehanja kajenja boste občutili takoj. V manj kot 20 minutah od trenutka, ko ste pokadili zadnjo cigareto, se vam bo namreč srčni utrip umiril in padel na normalo.

2 uri pozneje

Srčni utrip in krvni pritisk se bosta znižala na zdrav nivo, izboljšala pa se vam bo tudi prekrvavitev okončin. Pozorni bodite predvsem na konice prstov na rokah in nogah, ki bodo postajale vedno bolj tople. Pojavili pa se bodo tudi simptomi pomanjkanja nikotina, ti pa se lahko kažejo kot razdraženost, napetost, hrepenenje po cigareti, težave, zaspanost ali pa motnje spanja in povečan apetit. Poskusite premagati te simptome in bodite močnejši od želje po nikotinu.

12 ur po prenehanju

Med gorenjem tobaka in vdihavanjem cigaretnega dima se sprošča ogljikov monoksid, ki je v večjih količinah nevaren za organizem. Ta se namreč veže na krvne celice in tako preprečuje celicam, da bi se nanje vezal kisik, kar povečuje tveganje za kardiovaskularne bolezni. V samo 12 urah po prenehanju kajenja se količina ogljikovega monoksida uravna na normalno, uravna pa se tudi količina kisika v krvi.

Po 72 urah so odtegnitveni simptomi najmočnejši.
Po 72 urah so odtegnitveni simptomi najmočnejši. FOTO: iStockphoto
24 ur brez cigarete

Tveganje za srčni infarkt je pri kadilcih kar 70 odstotkov večje kot pri nekadilcih. Vendar pa začne to tveganje v samo enem dnevu od prenehanja bistveno upadati.

Minilo je že 48 ur

Kajenje bistveno vpliva na sposobnost vonjanja in okušanja. Po 48 urah brez cigarete se bodo vaši živčni končiči začeli obnavljati, vi pa boste ponovno začeli pridobivati vonj in okus. Če boste vztrajali še nekoliko dlje, boste ponovno lahko uživali v najbolj prefinjenih stvareh.

Če se boste zbujali s kašljem, to pomeni, da so se vaša pljuča začela obnavljati in čistiti.
Če se boste zbujali s kašljem, to pomeni, da so se vaša pljuča začela obnavljati in čistiti. FOTO: iStockphoto
Po mučnih 72 urah ...

V 72 urah se nikotin popolnoma izloči iz telesa. Na žalost pa to pomeni, da boste ravno v tem času začeli najbolj čutiti pomanjkanje nikotina. Pojavljali se vam bodo lahko fizični simptomi, kot so na primer glavobol, slabost in krči ter psihični simptomi, med katerimi so najpogostejši razdražljivost, občutljivost, napetost in motnje spanja. K sreči fizični simptomi izginejo dokaj hitro, žal pa so čustveni prisotni nekoliko dlje.

Dva do tri tedne brez nikotina

Kmalu se boste začeli počutiti drugače. Končno se boste spet lahko gibali, ne da bi se pri tem močno zadihali. To je posledica številnih regenerativnih procesov, ki se odvijajo v telesu – poveča se namreč prekrvavitev, bistveno pa se izboljša tudi delovanje pljuč. Morda se boste zbujali s kašljem, a to pomeni le, da se vaša pljuča čistijo in obnavljajo.

Po petih do 15 letih od prenehanja boste izpostavljeni enakemu tveganju za možgansko kap kot nekadilci.
Po petih do 15 letih od prenehanja boste izpostavljeni enakemu tveganju za možgansko kap kot nekadilci.FOTO: iStockphoto
Devet mesecev pozneje

Približno mesec po prenehanju se začnejo čistiti pljuča. Majhni organeli v pljučih, ki jih imenujemo cilia in so podobni laskom, ki potiskajo sluz iz pljuč, se začnejo obnavljati in spet pravilno delovati. Ker ti organeli ponovno normalno delujejo, se bo zmanjšalo tveganje za infekcije. S pravilnim delovanjem pljuč se bo vaše kašljanje in pomanjkanje sape pomembno zmanjšalo.

Naokrog je že leto dni …

Če ste zdržali celo leto brez cigareta, je to že kar lep uspeh. Po enem letu se bo tveganje za bolezni srca in ožilja v primerjavi z začetnim 70 odstotnim tveganjem zmanjšalo že za 50 odstotkov. Nekadilci so sicer še vedno v enkrat boljšem položaju kot vi, a nikar ne obupajte.

Pet let od zadnjega 'dima'

Številne substance, ki se sproščajo med kajenjem, med katerimi prevladuje ogljikov monoksid, povzročajo oženje krvnih žil, kar povečuje tveganje za možgansko kap. Pet do 15 let po prenehanju kajenja se tveganje za kap povsem izenači z nekadilci.

10 let pozneje

Kadilci so izpostavljeni večjemu tveganju za pojavitev raka, še posebej na pljučih, ki naj bi bil v 90 odstotkih posledica kajenja. Po desetih letih se tveganje za raka pljuč zmanjša za polovico, zmanjša pa se tudi tveganje za nastanek raka v ustih, na grlu, požiralniku, mehurju, ledvicah in trebušni slinavki.

Prenehajte kaditi in začnite uživati zdravo življenje!
Prenehajte kaditi in začnite uživati zdravo življenje!FOTO: iStockphoto

Ste zdržali 15 let?

Če vam je uspelo zdržati toliko let brez cigarete, se je vaše tveganje za bolezni srca že popolnoma izenačilo s tveganjem, ki so mu izpostavljeni nekadilci. Srčni infarkt, bolezni koronarnih arterij, aritmija, angina pektoris, okužbe srca in druge bolezni, ki vplivajo na delovanje vašega srca, vas ne bojo več ogrožale toliko kot prej.

Dolgoročni pozitivni učinki prenehanja kajenja so izjemni. Po nekih raziskavah naj bi imeli kadilci v povprečju za kar 14 let krajšo življenjsko dobo, zato se je vsekakor vredno potruditi. Odnehajte še danes in si tako podaljšajte življenje, ki bo brez cigarete veliko lepše, lažje in kakovostnejše.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650