Udeležite se tretjega SVET-ovega dobrodelnega teka in pomagajte družinam v socialni stiski. Ob prijavi na tek, ki bo potekal od 8. do 12. oktobra, donirate 13 evrov, zbrana sredstva pa bodo v celoti namenjena socialno ogroženim družinam z majhnimi otroki, ki bodo tako eno leto brez vsaj ene skrbi: kako plačati položnice za bivalne stroške. Več sredstev kot se bo nabralo, več družinam bomo lahko pomagali.
Preden se odpravite na SVET-ov dobrodelni tek, si preberite, kako je treba teči, da bo to aktivnost, ki bo za telo izključno dobrodejna. Osebni trener Mitja Doljak nam je razložil, kaj moramo vedeti, preden stopimo na štartno črto.
Kako moramo teči, da se ne bi poškodovali? Kakšna je pravilna tehnika?
Pri počasnem teku gre vedno ob stiku s podlago najprej na tla peta, nato celo stopalo, odrinemo pa se preko prstov. Hitrejši kot je tek, bolj pride najprej do stika s celim stopalom, nato je spet odriv preko prstov. Pri hitrem teku, se pravi šprintu, pa je že samo dotik prstov s podlago. Potem moramo tudi paziti, da v bokih nismo v sedečem položaju, da smo vzravnani. Trup mora biti ravno tako poravnan. Roke so čim bolj sproščene, ob telesu, premikajo se v nasprotju s korakom. Ko gre naprej leva noga, gre naprej desna roka. Treba je tudi paziti, da je zgornji del čim bolj sproščen, da recimo ne stiskamo pesti, ker je to odvečna raba energije.
Kaj pa so tiste najpogostejše napake rekreativnih tekačev?
Poleg prej omenjenega sedečega položaja – torej, da v kolčnem sklepu niso dovolj vzravnani, in prevelike napetosti – treba se je res čim bolj sprostiti, še to, da stopala obračajo navzven in da korak ni dovolj dolg. Stopala morajo biti poravnana v smeri teka, sicer pride do stika s podlago direktno s peto, kar lahko sčasoma vodi do poškodb kolenskega in kolčnega sklepa, celo hrbtenice. Če korak zaključujemo prehitro – pravzaprav pod seboj – pa nas to zaustavlja.
Za vse tiste, ki ne tečemo redno: je mogoče kako zmanjšati tako nadležen muskelfiber, ki se pojavi naslednji dan?
Po teku je treba narediti raztezanje vseh mišic. Da bi bilo učinkovito, je treba v vsakem položaju vztrajati vsaj 30 sekund. S tem zagotovimo, da se mišica dejansko sprosti. Naslednji dan pa je zelo priporočljiva zmerna aerobna aktivnost, se pravi kakšen počasen tek, hoja.
Pred tekom ne smemo pozabiti na ogrevanje. Kako se moramo ogreti?
To je odvisno od stopnje treniranosti. Za začetnike je dovolj hoja, za malo bolj trenirane počasen tek. Dobro je vključiti še dinamične raztezne vaje. To so razni zamahi, kroženja … Ogrevanje naj traja od pet do deset minut.
Kaj pa prehrana, preden se odpravimo na tek?
Na ta dan je pred tekom dobro zaužiti obrok, ki je malo bolj poln z ogljikovimi hidrati, nenasičenimi maščobami in delno tudi beljakovinami. Ne smemo pa jesti kakšno uro pred tekom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV