Vizita.si
Obkladki bodo olajšali bolečino in zmanjšali oteklino, uporabite pa jih lahko tudi za osvežitev v vročih dneh.

Zdravje

Kako oskrbeti sončne opekline

Nataša Jurca
07. 07. 2010 09.13
2

Kljub mnogim opozorilom se nekateri ljudje še vedno čezmerno izpostavljajo sončnim žarkom. Če ste med njimi tudi vi, preverite, kako čim hitreje in čim bolje pozdraviti opekline na naraven način!

Obkladki bodo olajšali bolečino in zmanjšali oteklino, uporabite pa jih lahko tudi za osvežitev v vročih dneh.
Obkladki bodo olajšali bolečino in zmanjšali oteklino, uporabite pa jih lahko tudi za osvežitev v vročih dneh. FOTO: Reuters

Zaradi nepravilne rabe krem za zaščito pred soncem ljudje na soncu velikokrat utrpijo opekline kljub zaščiti. Poletno veselje se lahko v trenutku spremeni v pravo nočno moro. Opekline, ki jih spremljajo srbečica, bolečina in otekanje, namreč lahko uničijo še tako prijeten dopust. Če imate težave z opeklinami, preverite, kako si lahko pomagate.

1. Uporabljaje obkladke

Opekline povzročijo vnetje kože, ki ga lahko ublažite z uporabo obkladkov:

Poskrbite za zaščito vas in vaših najmlajših!
Poskrbite za zaščito vas in vaših najmlajših!FOTO: iStockphoto
– Brisačo namočite v mrzlo vodo (vanjo lahko daste tudi nekaj kock ledu) in jo nato položite na opekline. Ko se brisača segreje, jo ponovno namočite in se ohladite. Postopek ponovite večkrat dnevno, a tega ne počnite po več kot 10–15 minut skupaj.

– V lekarni lahko kupite tekočino, ki vsebuje aluminijev acetat. Ta ščiti kožo pred izsušenostjo in srbečico, uporablja pa se za mazanje opeklin prve stopnje. Pred uporabo se vsekakor posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.

– Opeklino lahko ohladite tudi tako, da nanjo položite v brisačo zavit led, vrečko zmrznjenega graha ali zmrznjen kos mesa.

2. Preverite v kuhinji

Nekatera živila so več kot odlična za zdravljenje opeklin:

– Nemastno mleko zmešajte z vodo (v razmerju 1:4) in dodajte nekaj kock ledu. V tekočino namočite brisačo in jo uporabite kot obkladek. Obkladek nanašajte 15 do 20 minut, vsaki dve do štiri ure.

– Koruzni škrob zmešajte z vodo, da dobite gosto zmes. Nanesite jo naravnost na opeklino in pustite delovati.

– Liste zelene solate prevrite v vodi. Liste nato odstranite, tekočino pa dajte za nekaj ur v hladilnik. Ko se tekočina ohladi, vanjo namočite kosem vate in z njim nežno pritisnite na opeklino.

– Za zdravljenje opeklin lahko uporabite tudi jogurt, ki ga nanesite naravnost na prizadeto mesto. Jogurt nekaj časa pustite delovati, nato pa ga izperite s hladno vodo in nežno osušite kožo.

– Če imate opečene tudi veke, nanje lahko položite vrečke čaja, ki ste jih pred tem namočili v hladno vodo. Čaj namreč vsebuje tanin, ki zmanjšuje oteklino in lajša bolečine.

Telesu lahko tekočino priskrbite tudi z uživanjem lubenice!
Telesu lahko tekočino priskrbite tudi z uživanjem lubenice!FOTO: iStockphoto
3. Izogibajte se milu

Milo suši in draži opečeno kožo, zato se mu izogibajte. Če ga že uporabljate, naj bo čim bolj blago, predvsem pa pazite, da ga boste dobro sprali s telesa. Boljša alternativa je kopel v hladni vodi, ki ji za lajšanje bolečine, srbečice in vnetja lahko dodate skodelico belega ali jabolčnega kisa, ki pomaga pri strjevanju krvi in blaži bolečine ali pa v vodi raztopite sodo bikarbono. Po kopeli sode bikarbone ne brišite s sebe, temveč pustite, da se posuši.

4. Vlažite svojo kožo

Ker opekline močno poškodujejo kožo, se ta zelo rada suši. Obkladki vam bodo sicer olajšali bolečine, a to še ne pomeni, da bo vaša koža dovolj navlažena. Prav zato je pomembno, da se redno mažete z olji, geli, losjoni in kremami za nego opečene kože, najbolje takšnimi, ki vsebujejo izvlečke aloe vere ali ognjiča.

5. Jejte, pijte in spite!

Da bi resnično pomagali telesu spopasti se z opeklinami, uživajte zadostne količine vode. Tekočino lahko vnesete v telo tudi z uživanjem sadja, še posebej lubenice, rdeče pese in melone, ki vsebujejo velik delež vode. Ne pozabite pa tudi jesti, saj uravnotežena prehrana koži zagotavlja vse hranilne snovi, ki so potrebne za njeno obnavljanje in celjenje.

Ker je z opeklinami spanec velikokrat manj kvaliteten, rjuhe potresite z otroškim pudrom, ki bo zmanjšal trenje in drgnjenje opečene kože. Če vam noge zaradi opeklin tudi zatekajo, jih med spanjem podložite z blazino, da bodo nad nivojem srca. Otekline se bodo tako zagotovo zmanjšale.

6. Pazite se mehurjev!

Če so se vam na opečeni koži pojavili mehurji, so vaše opekline zares hude. Mehurjev nikar ne drgnite, saj je tako možnost okužbe veliko večja. Če želite, jih lahko prebodete s sterilizirano iglo (najbolje je, če iglo segrevate na ognju). Iglo nato nežno pritisnite na mehur, tekočino, ki priteče ven, pa obrišite s sterilnim kosmom vate ali gaze. Če so mehurji zares veliki, je obisk zdravnika vsekakor priporočljiv, saj obstaja možnost, da gre za alergično reakcijo na sonce.

7. Po pameti!

Iz svoje napake se nekaj naučite. Po opeklinah se koža običajno olupi, nova koža, ki se skriva pod njo, pa za popolno obnovo potrebuje približno tri do šest mesecev. Ker je nova koža izjemno občutljiva, vas sonce lahko opeče veliko hitreje, kakor vas je prvič, zato poskrbite za pravilno zaščito!

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587