Vizita.si
Brez posledic ne morete ves čas jesti nezdravo.

Probiotiki

Kaj uničuje prebavo?

Lina Eržen
21. 03. 2013 16.50
1

Kadar prebavni sistem ne deluje najbolje, to vpliva na delovanje vseh drugih organov. Uničuje tako vaše zdravje kot tudi dobro počutje. Vse to pa po navadi povzročijo samo slabe navade.

Prebavne težave lahko povzroči prehitro uživanje hrane kot tudi uživanje pretirane količine hrane.
Prebavne težave lahko povzroči prehitro uživanje hrane kot tudi uživanje pretirane količine hrane.FOTO: iStockphoto

Veste, kako deluje prebavni sistem? Vse, kar zaužijemo, razgradi v tako majhne dele, da jih telo nato lahko vsrka in porabi za svoje delovanje. Če prebava ne deluje, kot bi morala, vsi deli telesa ne dobijo hranil, ki jih potrebujejo in posledica ni le skrhana prebava, ampak tudi slabše zdravstveno stanje. Na žalost si slabost, napihnjenost, bolečine, vetrove, drisko in zaprtje mnogi naprtijo sami. Si tudi vi uničujete prebavo, s katero od naslednjih napak?

Na prebavo vpliva celo stres.
Na prebavo vpliva celo stres. FOTO: iStockphoto

Prehitro uživanje hrane

Vaše prebavne težave imajo lahko tako enostaven vzrok, kot je prehitro uživanje hrane. Hrano je namreč potrebno dobro prežvečiti, kar pač ni mogoče izvesti izredno hitro. Pogoltnemo lahko sicer tudi večje kose – toda naš prebavni sistem mora nato uporabiti toliko več napora, da jih razgradi. Napaka je tudi misliti, da se prebava začne, šele ko nekaj pogoltnemo. Začne se že, ko hrano zagledamo in zavohamo. To povzroči povečano izločanje sline in želodčnih sokov, ki kasneje zaužito prebavljajo. Hrano si je torej potrebno pripraviti tako, da lepo diši in ima privlačen videz. Za prehranjevanje si je dobro vzeti čas.

Preobilni obroki

Kolikokrat se pritožujemo, ker imamo prebavne težave, nato pa dan za dnem grešimo s preobilnimi obroki. Tako ne gre. Prebavni sistem lahko učinkovito prebavi le določeno količino hrane. Ko je te preveč, začne zmanjkovati sokov in encimov. Navadite se jesti večkrat dnevno, saj tako nikoli ne boste tako lačni, da bi si zaželeli pojesti vola. Da ne bi pojedli preveč, ne uživajte hrane, medtem ko delate nekaj drugega. Gledanje televizije ali branje vas bo namreč tako zamotilo, da se ne boste niti zavedli, kdaj boste pojedli preveč. Enako škodljivo je tudi stradanje in preskakovanje obrokov.

Težave boste imeli, če ne pijete dovolj vode.
Težave boste imeli, če ne pijete dovolj vode. FOTO: iStockphoto

Premalo tekočine

Če skozi ves dan ne boste pili dovolj tekočine, bo vaše telo prebavljeno hrano le stežka premikalo po sistemu. Medtem ko bo črevo iz nje srkalo tekočino s hranili, bo ostanek postajal vse bolj suh in se ne bo več mogel gladko premikati do izhoda. Posledice česa takega so vam zagotovo jasne. Zaprtje pa še bolj poslabša delovanje prebavnega sistema, saj povzroča vnetje črevesne stene.

Nezdrava prehrana

Prehrana, ki ni zdrava, povzroča kopico zdravstvenih težav, med njimi tudi tiste prebavne. Slaba prehrana v telo ne vnese vseh nujno potrebnih hranil – brez njih prebavni sistem ne more delovati normalno. Posebno oteži njegovo delovanje hrana, ki je premastna, preslana in presladka. Uživajte čim bolj naravna in industrijsko nepredelana živila.

Kajenje in opijanje

Kajenje vpliva tudi na prebavo, saj uničuje sluznico prebavnega trakta. Škodljivo je tudi uživanje alkohola, ki prebavo močno upočasni. Če alkohol uživate z obrokom, bo hrana dlje časa v želodcu, saj bo alkohol povzročil zmanjšanje števila želodčnih encimov. Sčasoma prepogosto uživanje alkohola povzroči tudi vnetje delov prebavnega sistema.

Premalo vlaknin

Če želite, da vaša prebava teče bolj gladko, poskrbite, da vsak dan uživate dovolj vlaknin. Te so del kopice živil: od sadja do zelenjave, tudi suhega sadja, stročnic, polnozrnatih žit, oreškov in semen. Vlaknine, ki niso topne, se pomikajo s prebavljeno hrano in večajo njen volumen; vlaknine, ki so topne, preprečijo, da bi prebavljena hrana, ki se pomika po prebavnem sistemu, postala presuha. Delujejo tudi kot prebiotiki, hrana, ki blagodejno deluje na bakterije, ki sodelujejo pri prebavi.

Brez posledic ne morete ves čas jesti nezdravo.
Brez posledic ne morete ves čas jesti nezdravo. FOTO: iStockphoto

Premalo probiotikov

V prebavi sodelujejo tudi številne bakterije, ki jih hranimo z uživanjem primernih živil. Uživanje antibiotikov, nepravilno prehranjevanje, opijanje, občutek stresa lahko te bakterije uniči; namesto njih se razširijo vrste, ki jih ne potrebujemo. Da bi v svoj sistem vnesli več probiotičnih bakterij, uživajte probiotični jogurt, fermentirano mleko, kefir, olive, kislo zelje in vložene kumarice.

Preveč stresa

Stres ne vpliva le na vaše duševno zdravje, posledice pusti tudi na fizičnem. Dejansko neposredno vpliva na delovanje prebavnih encimov. Če se v življenju stresu le stežka izognite, najdite tehnike, ki se vam bodo pomagale sprostiti. Morda vam bodo pomagale redne masaže, obiski savne, telovadba, spanje, sprehodi, pogovori s prijatelji ali partnerjem. Pazite še, da se ne vznemirjate med obroki. Hrano uživajte v mirnem okolju in se med prehranjevanjem nikoli ne prepirajte.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

 

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587