Vizita.si
Obraz

Zdravje

Kaj vam o zdravju sporoča vaš obraz?

Nataša Jurca
21. 10. 2010 08.49
0

Obraz nam lahko veliko pove o našem zdravstvenem stanju. Preverite, na kaj morate biti pri opazovanju obraza še posebej pozorni in kaj vam določene spremembe sporočajo!

Obraz
ObrazFOTO: iStockphoto
Ko si boste naslednjič pred spanjem brisali puder z obraza, če ste ženskega spola, ali se brili, če ste moškega spola, si vzemite nekaj časa in si v ogledalu dobro oglejte svoj obraz. Vaša koža, obrvi, ustnice in drugi deli obraza vam namreč lahko izjemno veliko povejo o vašem zdravju. Na kaj morate biti pozorni?

Ste opazili sive lase?

Če ste opazili, da imate sive lase in menite, da ste za kaj takega premladi, lahko sivenje las povzroča pomanjkanje vitamina B12. Ta vitamin je namreč med drugim zadolžen za rast las in pigmentacijo. Simptomi, ki lahko spremljajo pomanjkanje tega vitamina. pa so še utrujenost, izguba telesne teže in diareja. V organizem lahko vnesete vitamin B12 tako, da uživate meso, ribe, jajca in mleko.

Vam pogosto teče kri iz nosa?

Pogosto krvavenje iz nosa je lahko posledica pomanjkanja vitamina K v organizmu, saj se zaradi tega kri slabo strjuje. Vitamin K najdete v špinači, brokoliju, zelju, koprivah, paradižniku, kostanju, mleku in siru.

Krvavenje iz nosu
Krvavenje iz nosu FOTO: iStockphoto

Imate okoli šarenice bel obroč?

Bel obroček, ki obdaja šarenico, obarvani del očesa, je lahko posledica nalaganja maščob, povzroči pa ga običajno povišan holesterol. Pojavijo pa se lahko tudi majhne bulice na koži okoli oči. Obiščite zdravnika in ga prosite, naj vam izmeri raven holesterola v krvi, začnite se gibati in skrbeti za telesno težo, s svojega jedilnika pa črtajte nasičene maščobe.

Imate pod očmi podplutbe?

Podplutbe so lahko posledica bakterijske okužbe ali artritisa. Bakterije se lahko iz starih ličil prenesejo na vašo kožo in na njej povzročijo razdraženost ali infekcijo, zato takoj odvrzite vsa stara ličila v koš za smeti. So pa podplutbe lahko tudi znak vnetja šarenice, ki ga običajno povzroči virusna okužba, kot je na primer gastroenteritis, izjemno redko pa so podplutbe lahko tudi posledica artritisa.

Kakšne barve je notranja stran vaših vek?

Če je barva notranjega dela veke bleda in ne rožnata, je lahko to znak slabokrvnosti oziroma pomanjkanja železa v krvi. Železo je izjemno pomembno za proizvodnjo rdečih krvničk. V povprečju moški potrebujejo 8,7 miligrama železa na dan, ženske pa 14,8 miligrama. Uživajte veliko rdečega mesa, zeleno listnato zelenjavo, polnozrnate kosmiče in lečo, poleg tega pa ne pozabite tudi na vitamin C, ki ga najdete v sadju in zelenjavi. Vitamin C namreč pomaga pri absorpciji železa iz hrane. Simptomi anemije so poleg blede barve notranjosti vek tudi krhki in lomljivi nohti, tanki in uničeni lasje, glavobol, zasoplost in utrujenost.

Vam pogosto trza oko?

Trzanje očesa poznamo tudi pod izrazom miokimija, ki pomeni krčenje motoričnih enot, ki se v mišici kažejo kot valovanje. Trzanje je lahko posledica pomanjkanja magnezija. V povprečju naj bi moški zaužili 300 miligramov magnezija na dan, ženske pa 270, najdete pa ga v zeleni listnati zelenjavi, na primer v špinači. Lahko pa je trzanje tudi znak multiple skleroze, katere pridruženi simptomi so še odrevenelost, šibkost in zbadanje v okončinah ter pomanjkanje koordinacije.

Vam je ena izmed zgornjih vek upadla?

Očesne mišice lahko postanejo ohlapne in upadejo zaradi slabe svetlobe na delu ali pa zaradi večurne uporabe računalnika. Oči lahko poleg tega prizadene tudi stres, saj preprečuje absorpcijo vitaminov B skupine, ki pomagajo ohranjati očesne mišice močne. V redkih primerih pa je upadla veka lahko znak raka na pljučih. Upadlost veke v tem primeru povzroči tumor, ki v pljučih zrase že toliko, da pritiska na skupino živcev, ki vplivajo na delovanje očesa. V tem primeru boste najverjetneje občutili tudi druge simptome raka na pljučih, kot na primer krvav kašelj in nepojasnjeno izgubo telesne teže. Upadla veka pa je lahko tudi posledica kapi. Tudi kap spremljajo dodatni simptomi – oseba se težko smeji, veke ali ustnica upadejo, oseba težko dvigne obe roki, ima težave z govorjenjem in razumevanjem.

Vaša koža spreminja barvo?

Na oranžno obarvanje kože lahko vpliva prekomerno uživanje živil, ki vsebujejo beta karoten, obliko vitamina A, ki daje sadju in zelenjavi rdečo, oranžno ali rumeno barvo. Je pa rumenkasta polt lahko tudi znak zlatenice, hepatitisa ali težav z jetri, zato v primeru, da opazite, da je vaša koža drugačne barve kot sicer, takoj obiščite zdravnika. Barva je rezultat naravnega pigmenta bilirubina, ki se začne skladiščiti v koži, namesto izločati preko jeter.

Zobozdravnik
ZobozdravnikFOTO: iStockphoto
Vam krvavijo dlesni?

Če vam krvavijo dlesni, je to lahko posledica gingivitisa, ki nastane zaradi slabe ustne higiene in se kaže kot vnetje dlesni z bolečino, ali periodontitisa, bolezni, ki nastane, ko bakterijski toksini prodrejo v tkivo in povzročijo vnetje dlesni, vezi in kosti, ki nudi oporo zobem. Do krvavenja in vnetja dlesni pa lahko pride tudi pri osebah, ki se slabo prehranjujejo, so veliko pod stresom, uživajo prekomerne količine alkohola in pikantne hrane ali pa med nosečnostjo, saj postanejo zaradi hormonskih sprememb mehkejše in bolj občutljive. V redkih primerih je krvavenje lahko tudi eden izmed prvih znakov levkemije, kateremu so pridruženi še drugi znaki in simptomi – izčrpanost, infekcije, izguba telesne teže, bolečina v kosteh in modrice po telesu.

So vaše ustnice razpokane?

Ustnice, še posebej na robovih, lahko postanejo suhe in razpokane zaradi anemije, pomanjkanja železa v krvi, lahko pa so znak sladkorne bolezni. Visoka raven krvnega sladkorja lahko namreč povzroči rast kandide, glivične okužbe, ki napade tanko kožo v kotičkih ust. Drugi simptomi sladkorne bolezni so še izguba telesne teže, žeja in pogosta potreba po odvajanju urina.

nadzor
nadzorFOTO: iStockphoto

So vaše ustnice blede barve namesto rdeče?

Svetlo rožnate ustnice so pogost simptom pomanjkanja železa ter slabega delovanja ščitnice, saj ta igra pomembno vlogo pri proizvajanju rdečih krvničk. Je pa svetla barva ustnic lahko tudi znak bolezni srca ali pljuč, saj te vplivajo na nivo kisika v krvi. Če ta upade, ustnice obledijo, zato v primeru, da so vaše ustnice hitro spremenile barvo, obiščite zdravnika.

Imate na jeziku bele lise?

Lise kremno bele barve na jeziku in dlesni so lahko znak otroške bolezni, ki jo imenujemo ustni oprh ali gobice. V tem primeru bi morala pomagati že ustna vodica ali pastile proti glivičnim boleznim. Bele lise, pri katerih ne gre za razjede, jih ni mogoče ostrgati in ne izginejo same od sebe pa so lahko zgodnji znak raka, saj lahko lise kažejo na spremembo celic. V tem primeru obiščite zdravnika.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650