Vizita.si
Nega stopal - kurje oko

Zdravje

Kaj stopala povedo o vašem zdravju?

S.P.
20. 03. 2020 14.16
1

Zdravstvene težave in njihovi simptomi so povezani z različnimi deli telesa, tudi s stopali. Spoznajte, kaj vaša stopala povedo o vašem zdravju.

Mrzla stopala spremljajo številni krivci

Razlog, da vas neprestano zebe v prste na nogah, bi lahko bil v slabem krvnem pretoku. Nepravilnosti v cirkulaciji so lahko povezane s kajenjem, visokim krvnim pritiskom ali pa celo boleznimi srca. Med pogostejše vzroke štejemo tudi poškodbo živčevja pri nenadzorovanem diabetesu, hipotirozo, ki opozarja na zvišano vrednost holesterola v vaši krvi ali pa slabokrvnost.

Bolečina v podplatih

Naša stopala so lahko po dolgem dnevu zelo razbolela, kar pogosto pripišemo izbiri neudobnih čevljev, ki pa niso nujno glavni vzrok bolečine. Ta lahko izvira tudi iz stresne frakture, ki je pogosta preobremenitvena poškodba pri športu. Običajno do nje pride zaradi izpostavljenosti močni sili, ki povzroči zlom izpostavljene kosti. Tveganje je še večje za bolnike osteoporoze, oslabljene pa so lahko tudi vaše mišice, ki jim lahko pomagajo že preproste utrjevalne vaje.

Zaradi Raynaudove bolezni se lahko vaši prsti obarvajo belo, postanejo modrikasti, potem pa zopet pordečijo in se vrnejo v barvo kožnega tona.
Zaradi Raynaudove bolezni se lahko vaši prsti obarvajo belo, postanejo modrikasti, potem pa zopet pordečijo in se vrnejo v barvo kožnega tona.FOTO: Dreamstime

Rdeči, beli in modri prsti

Zaradi Raynaudove bolezni se lahko vaši prsti obarvajo belo, postanejo modrikasti, potem pa zopet pordečijo in se vrnejo v barvo kožnega tona. Vzrok za to je lahko nenadna krčitev arterij, ki jo povzroči vazospazem. Sprožita ga lahko stres ali močna spremembe temperature, kar pa običajno ne vodi v druge zdravstvene težave. Raynaudova bolezen je lahko povezana tudi z revmatoidnim artritisom, ki prizadene sklepe, težavami s ščitnico ali pa Sjogrenovim sindromom, ki uniči vlažilne žleze.

Bolečina v peti

Tovrstne bolečine najpogosteje povezujemo s plantarnim fasciitisom oziroma vnetjem dolge kite, ki je povezana s kostjo v peti, vnetje pa lahko izhaja tudi iz sklepov, kar je značilno za artritis. Bolečina je lahko tudi posledica prekomerne vadbe, neudobne obutve ali pa tendonitisa oziroma vnetja Ahilove tetive, ki nastane zaradi nenehnega draženja in pritiska nanjo.

Za seboj vlečete noge

Včasih je prvi znak, da je nekaj narobe, sprememba v načinu vaše hoje. Vlečenje nog za seboj je lahko posledica izgubljanja občutka v vaših nogah, ki jo povzroči poškodba obkrajnega živčevja. Približno 30 % takšnih primerov je tesno povezanih z diabetesom, povzroči pa jih lahko tudi pomanjkanje vitaminov in prekomerno uživanje alkohola. V veliko primerih vzrok za poškodbo živčevja ni znan.

Zatečenost bi redkeje lahko opozarjala tudi na bolezen ledvic ali zmanjšano ščitnico.
Zatečenost bi redkeje lahko opozarjala tudi na bolezen ledvic ali zmanjšano ščitnico. FOTO: Profimedia

Zatečena stopala

Ta nevšečnost je ponavadi kratkotrajna in se odraža kot posledica predolgega stanja na mestu, sploh pri nosečnicah. V nasprotju, če zatečenost kmalu ne izgine, pa je lahko znak resnega zdravstvenega stanja. Vzroki so lahko v slabi prekrvavitvi, krvnem strdku ali pa težavami v limfnem sistemu, ki je pomemben za odplavljanje bakterij in odpadnih snovi iz tkiv. Zatečenost bi redkeje lahko opozarjala tudi na bolezen ledvic ali zmanjšano ščitnico.

Goreča stopala

Skelenje v stopalih je zelo pogosto med diabetiki s poškodbo obkrajnega živčevja, povzroči pa ga lahko tudi pomanjkanje vitamina B, kronično obolenje ledvic, slaba prekrvavitev ali pa hipotireoza, pri kateri žleza ščitnica ne proizvaja zadostne količine ščitničnih hormonov.

Rane, ki se ne zacelijo

Rane na stopalih, ki se ne celijo, so pomembno opozorilo in znak diabetesa. Ta lahko ovira dobro prekrvavitev in normalno celjenje, zato se lahko že majhni mehurčki in žulji na stopalih razvijejo v nadležne in trajne rane, ki so zelo dovzetne za vnetja.

Bolečine v prstih

Vnetje sklepov je zloglasen krivec za nenadno bolečino v palcu, povzroči pa jo lahko tudi osteoartroza oziroma obraba hrustančnega tkiva. Če se bolečina pojavlja tudi v manjših prstih, gre v večini primerov za Mortonovo nevralgijo, kar pomeni utesnitev živca pod glavicama 3. in 4. stopalčnice. Ta lahko nastane zaradi poškodbe ali prevelikega vsakodnevnega pritiska na prste.

Srbeča stopala

Srbeča in luskasta koža je lahko posledica glivične okužbe stopal, ki je zelo pogosta med 20. in 40. letom starosti, zelo zadebeljena koža pa lahko pokaže tudi na luskavico, ki ni nujno vidna. Neprijetno srbečico lahko povzroči tudi pretirano odzivanje vašega imunskega sistema.

'Krempelj'

Prsti, ki spominjajo na obliko 'kremplja', so ponavadi posledica pretesnih čevljev, lahko pa so tudi posledica poškodovanega živčevja, pretiranega uživanja alkohola in drugih nevroloških motenj. Ljudje s takšno deformacijo stopal so pogosto sladkorni bolniki.

Temna pika na stopalu

Kožnega raka pogosto povezujemo s soncem, zato redko pregledamo dele telesa, ki niso nevarno izpostavljeni soncu. Kljub temu pa se lahko melanom, ki je najnevarnejša oblika kožnega raka, razvije tudi na skritih točkah. Pojavi se lahko celo pod nohtom, kjer piko težje opazimo, zato je pomembno, da smo na te stvari še posebej pozorni.

Srbeča in luskasta koža je lahko posledica glivične okužbe stopal.
Srbeča in luskasta koža je lahko posledica glivične okužbe stopal.FOTO: iStock

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587