Vizita.si
Strokovnjaki so zagovorniki mediteranske prehrane, saj živila, kot so sadje, zelenjava, olivno olje in podobno varujejo pred številnimi boleznimi.

Zdravje

Kaj vse ozdravi mediteranska hrana?

K.B.
28. 05. 2013 07.58
0

Mediteranski način prehranjevanja že dolgo časa zbuja pozornost strokovnjakov, saj velja za eno najbolj zdravih oblik prehranjevanja, ki preprečuje nastanek rakavih obolenj in srčno-žilnih bolezni. Prav tako varuje tudi pred nekaterimi drugimi boleznimi. Vas zanima katerimi?

Strokovnjaki so zagovorniki mediteranske prehrane, saj živila, kot so sadje, zelenjava, olivno olje in podobno varujejo pred številnimi boleznimi.
Strokovnjaki so zagovorniki mediteranske prehrane, saj živila, kot so sadje, zelenjava, olivno olje in podobno varujejo pred številnimi boleznimi.FOTO: iStockphoto
Mediteranska prehrana, ki je bogata s sadjem, zelenjavo, ribami, oreščki, polnozrnatimi žiti in olivnim oljem, je nadvse zdravilna in prav zato ni nenavadno, da jo priporoča vse več strokovnjakov. Študije namreč dokazujejo, da vas ta oblika prehranjevanja varuje pred najrazličnejšimi boleznimi. Preverite, katerimi.

Demenca

Zadnja raziskava španskih znanstvenikov je ena prvih, ki kažejo, kako mediteranska prehrana vpliva na zdravje možganov. Pokazala je, da izboljšuje koncentracijo in sposobnost pomnjenja, poleg tega pa tudi, da vaše možgane varuje še v starosti. Ugotovili so, da imajo ljudje, ki vsaj šest let uživajo to prehrano, veliko manjše možnosti za razvoj demence kot tisti, ki uživajo drugačno prehrano. Tako je priporočljiva za vse, ki imajo demence v družini in seveda tudi ostale, ki si želijo še dolgo ohraniti bistre in zdrave možgane.

Mediteranska hrana izboljšuje koncentracijo, sposobnost pomnenja in varuje pred demenco.
Mediteranska hrana izboljšuje koncentracijo, sposobnost pomnenja in varuje pred demenco. FOTO: iStockphoto

Srčne bolezni

Mediteranski slog prehranjevanja lahko pri ljudeh z visokim tveganjem za razvoj srčno-žilnih bolezni zmanjša možnosti za srčno ali možgansko kap in tako zmanjša možnosti za prezgodnjo smrt. Dokazano je, da mediteranska prehrana za kar 30 odstotkov zmanjšuje možnosti za srčni infarkt, kap ali druge bolezni srca in ožilja.

Debelost

Čeprav tega mnogi ne vedo, pa je debelost bolezen, ki jo lahko zdravimo. Pri tem je izjemno učinkovita mediteranska prehrana, saj vsebuje omejeno količino mesa, veliko sadja in zelenjave, olivno olje, morske plodove, ribe in vino v majhnih količinah. Hrana se le redko cvre in pogosteje kuha, kar prav tako igra pomembno vlogo pri preprečevanju debelosti.

Parkinsonova bolezen

Znanstveniki z univerze v Tokiu so odkrili, da vas lahko sredozemska prehrana obvaruje tudi pred Parkinsonovo boleznijo, v nekaterih primerih pa lahko olajša tudi simptome te starostne bolezni. Strokovnjaki predvidevajo, da predvsem na račun tega, da vsebuje živila, ki blagodejno vplivajo na živčni sistem in na možgane.

Sredozemska prehrana za kar 30 odstotkov zmanjšuje možnosti za srčni infarkt, kap ali druge bolezni srca in ožilja.
Sredozemska prehrana za kar 30 odstotkov zmanjšuje možnosti za srčni infarkt, kap ali druge bolezni srca in ožilja. FOTO: iStockphoto

Dolgo življenje

Raziskave kažejo, da lahko mediteranski način prehrane podaljša vaše življenje za tri do osem let. Za to je predvsem odgovorna zelenjava, ki je del te prehrane in je bogata z antioksidanti. Zanje je značilno, da delujejo preventivno kot zaščita pred rakavimi obolenji, boleznimi srca in ožilja in pred prezgodnjim staranjem. Poleg tega je sredozemska hrana izjemno koristna za ženske, saj lahko z njo svojo življenjsko dobo podaljšajo za kar 15 let!

Staranje

Staranje seveda ni bolezen, a če želite dlje časa obdržati mladostni videz, je sredozemska prehrana prava izbira. Študije so dokazale, da zelenjava, na kateri temelji sredozemska prehrana, blagodejno delujejo na videz kože in upočasnjujejo nastanek prvih gubic. Zelenjava pa tudi obnavlja kožo in pomaga pri zmanjševanju že obstoječih gub.

Vnetni procesi

Uživanje velikih količin olivnega olja, zelenjave in rib zavira delovanje nekaterih genov, ki v telesu povzročajo vnetne procese in so lahko vzrok za nastanek različnih bolezni. Mediteranski način prehrane dokazano preprečuje in blaži obstoječe vnetne procese.
 

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650