Vizita.si
Znaki staranja se začnejo najprej kazati na koži, zato morate zanjo primerno skrbeti.

Zdravje

Kako do lepega in mladostnega telesa?

E. D.
25. 01. 2011 08.05
0

Da boste še dolgo videti mladostni in negovani, morate poskrbeti tako za lepo, sijočo kožo kot za zdrave zobe, oči, možgane. Kaj torej narediti danes, da bo bos vaše telo tudi čez mnogo let lepo in zapeljivo, um pa še vedno oster?

Znaki staranja se začnejo najprej kazati na koži, zato morate zanjo primerno skrbeti.
Znaki staranja se začnejo najprej kazati na koži, zato morate zanjo primerno skrbeti.FOTO: iStockphoto
1. Koža

Znaki staranja se začnejo najprej kazati na koži, zato morate zanjo primerno skrbeti, še preden začnejo nastajati prve gubice. Kožo lahko močno utrudita in postarata pretirano sončenje in kajenje, kažejo raziskave, zato se izogibajte prekomernemu sončenju in redno uporabljajte kreme z dovolj visokimi zaščitnimi faktorji. In če se le da, nikoli ne začnite kaditi ali pa – če ste že kadilec – se zavoljo lepše, bolj napete in mladostne kože cigaretam odpovejte. Za lepo kožo pa je seveda prav tako kot za oster um pomembna tudi prehrana ter predvsem pitje zadostnih količin vode. Tako bo koža, ki je pravzaprav naš največji organ, ves čas dovolj navlažena.

Z leti slabijo in krnijo tudi mišice, če jim ne namenjate dovolj pozornosti.
Z leti slabijo in krnijo tudi mišice, če jim ne namenjate dovolj pozornosti. FOTO: iStockphoto

2. Mišice

Z leti slabijo in krnijo tudi mišice, če jim ne namenjate dovolj pozornosti. Za lepo, čvrsto telo in nenazadnje tudi za lepo telesno držo je zato pomembno, da redno izvajate krepilne vaje, s katerimi si boste izoblikovali in okrepili mišic. Takšna vadba še zdaleč ni pomembna le zaradi lepe, vitke postave, temveč boste, če boste imeli primerno okrepljene mišice hrbta in trebuha, zmanjšali tudi možnosti za bolečine v ledvenem delu hrbta. Prav takšne nevšečnosti, kot so bolečine v križu in sključena drža, pa je med drugim tisto, kar vas dela še nekoliko starejše, kot ste v resnici, kajne?

3. Zobje

Le kdo si ne želi sijočega nasmeha, ob katerem vsi ostrmijo? A za lepe in zdrave zobe morate poskrbeti za pravilno ustno higieno. Zobe si morate ščetkati vsaj dvakrat dnevno (zjutraj in zvečer), pri ščetkanju pa ne smete pozabiti niti na čiščenje ustnega neba in jezika, kajti tudi tam se zadržujejo bakterije. Tudi uporaba zobne nitke je za popolno čistočo ustne votline nepogrešljiva, dobrodošlo pa je tudi spiranje ust z ustno vodico. In četudi je z vašimi zobmi vse v najlepšem redu, morate vsaj enkrat letno na pregled k zobozdravniku. Ta bo tako lahko manjše nepravilnosti oziroma zobne težave odkril že na začetku in jih še pravočasno pozdravil.

Za lep in bleščeč nasmeh si morate zobe ščetkati vsaj dvakrat dnevno, redno uporabljati tudi zobno nitko in ustno vodico.
Za lep in bleščeč nasmeh si morate zobe ščetkati vsaj dvakrat dnevno, redno uporabljati tudi zobno nitko in ustno vodico.FOTO: iStockphoto

4. Oči

Zakaj bi čakali, da se vam vid poslabša, in šele potem ukrepali ter si omislili vaje za izboljševanje vida ali celo laserski poseg? Že danes pomislite na zdravje svojih oči in se tako preventivno izognite poslabšanju vida. Jejte živila, ki so bogata z betakarotenom (na primer korenje) ter vitaminoma C in E (grozdje, agrumi). Sicer pa raziskave kažejo, da izgubljanje ostrine vida in nastajanja sive mrene preprečuje tudi hrana, bogata z antioksidanti, kajti prav prosti radikali v telesu naj bi bili eni glavnih krivcev za slab vid. Veliko antioksidantov imajo na primer borovnice, češnje in slive. Za zdravje oči pa so menda koristne tudi omega-3 maščobne kisline, zato si čim večkrat privoščite ribe ter lutein in zeaksantin, ki ju najdemo v zeleni listnati zelenjavi – špinači, brokoliju, listnati solati ...

Za dober vid jejte živila, ki so bogata z betakarotenom (na primer korenje) in vitaminoma C in E.
Za dober vid jejte živila, ki so bogata z betakarotenom (na primer korenje) in vitaminoma C in E. FOTO: iStockphoto

5. Ušesa

Z leti lahko poleg oči opeša tudi sluh. A sami lahko veliko naredite za to, da bodo vaša ušesa ostala zdrava. Za začetek poskrbite, da glasbe ne boste nikoli poslušali preveč na glas – ne glede na to, ali se boste peljali v avtu ali boste sedeli doma v naslonjaču. Tudi z uporabo mp3-predvajalnikov, pri katerih si slušalke potisnete neposredno v ušesa, nikar ne pretiravajte oziroma bodite toliko previdni, da glasbo poslušate na minimalni oziroma zmerni glasnosti. Dolgotrajno izpostavljanje hrupu oziroma preglasni glasbi lahko namreč celo nepopravljivi poškoduje vaš sluh.

6. Pljuča

Ste vedeli, da s starostjo tudi pljuča izgubljajo na elastičnosti, zato ste lahko pri 50 letih močno zadihani že po petih minutah nekega početja, ki vas pri 20 letih tudi po pol ure ni utrudilo in zadihalo? Če torej hočete še dolgo imeti zdrava in zmogljiva pljuča, se morate v prvi vrsti odpovedati kajenju, pravijo strokovnjaki, ter poskrbeti za redno telesno aktivnost in za zmerno telesno težo. Raziskave namreč kažejo, da morajo pljuča pri ljudeh, ki so prekomerno težki, bolj garati, da dobijo zadostno količino kisika, zato za zdrava pljuča svetujejo vzdrževanje zmerne telesne teže.

Zadnje raziskave kažejo, da k bistroumnosti in dobremu spominu pripomore redna aerobna vadba. Ta namreč pospeši krvni pretok in poveča dotok kisika v možgane.
Zadnje raziskave kažejo, da k bistroumnosti in dobremu spominu pripomore redna aerobna vadba. Ta namreč pospeši krvni pretok in poveča dotok kisika v možgane.FOTO: iStockphoto

7. Možgani

Z leti se postarajo tudi možgani. Postanemo lahko bolj raztreseni in pozabljivi, nekatere miselne funkcije, kot na primer računanje ali oblikovanje bolj zapletenih stavkov, lahko z leti nekoliko pešajo. In prav težave s spominom nas lahko naredijo še starejše, kot smo v resnici. Kako se torej izogniti staranju možganov? Zadnje raziskave kažejo, da k bistroumnosti in dobremu spominu pripomore redna aerobna vadba. Ta namreč pospeši krvni pretok in poveča dotok kisika v možgane, ravno zadosti kisika pa je ključnega pomena za nemoteče delovanje naših sivih celic. Možganske funkcije boste krepili tudi s kakšnimi miselnimi igrami, križankami ... Pomembna pa je tudi prava prehrana. Menda k boljšemu spominu pripomorejo borovnice, špinača, kurkuma, ribe …

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650