Vizita.si
Kajenje ne škoduje le zdravju, temveč tudi vašemu videzu!

Zdravje

Kako kajenje vpliva na videz?

Ni.J.
12. 04. 2010 11.30
0

Če kadite, zagotovo že veste, da bi morali prenehati, saj je kajenje škodljivo za srce, pljuča, možgane in celo spolno življenje. Preverite, kako kajenje vpliva na vaš videz!

Kajenje ne škoduje le zdravju, temveč tudi vašemu videzu!
Kajenje ne škoduje le zdravju, temveč tudi vašemu videzu!FOTO: Reuters

Kaditi bi zagotovo že zdavnaj nehali, če bi bili učinki kajenja bolj očitni in bi se pokazali takoj. Kakor koli že, kajenje bistveno vpliva na vaš videz, in to več kot očitno.

1. Podočnjaki

Kajenje povečuje tveganje za nastanek luskavice.
Kajenje povečuje tveganje za nastanek luskavice. FOTO: iStockphoto

Ste jezni, ker se ne morete naspati, kar se pozna tudi na vašem obrazu? Glede na opravljene raziskave, so kadilci kar štirikrat bolj neprespani kot nekadilci. Razlog naj bi se skrival v pomanjkanju nikotina v nočnih urah, posledica česar je pogosto premetavanje in nemiren spanec.

2. Luskavica

Imate tanke in uničene lase? Prenehajte kaditi!
Imate tanke in uničene lase? Prenehajte kaditi! FOTO: iStockphoto
Luskavica oziroma psoriaza je avtoimunska kožna bolezen, ki se lahko pojavi tudi, če ne kadite. Dejstvo pa je, da kajenje povečuje tveganje za izbruh bolezni. Študije so pokazale, da se pri kadilcih, ki kadijo do deset let po škatlo na dan, tveganje poveča za 20 odstotkov, pri tistih, ki kadijo od 11 do 20 let pa za kar 60 odstotkov. Nevarnost pa je večja tudi za pasivne kadilce, še posebej pri nosečnicah in otrocih.

3. Rumeni zobje

Ali ne bi bilo lepo imeti bele zobe, kakor filmske zvezde? Če kadite, se od te želje lahko poslovite takoj. Nikotin v cigaretah namreč obarva zobe rumeno.

4. Zgodnje staranje in gubice

Raziskave so pokazale, da so kadilci v povprečju videti 1,4 leta starejši, kot so v resnici. Kajenje namreč ovira dotok krvi v kožno tkivo, zaradi česar je koža kadilcev vse prej kot prožna, napeta in zdrava.

5. Rumeni prsti

Nikotin ne obarva zgolj zob, temveč tudi prste na rokah in nohte. Na internetu sicer lahko poiščete številne nasvete, kako si lahko očistite roke – z limoninim sokom, belilnimi sredstvi in stekleno volno (kar zna biti zelo boleče), lahko pa to storite na veliko lažji in manj boleči način – enostavno nehajte kaditi!

Pazite, da ne boste pri štiridesetih videti tako!
Pazite, da ne boste pri štiridesetih videti tako!FOTO: iStockphoto
6. Tanjši lasje

Da, kajenje škoduje tudi vašim lasem! Strokovnjaki menijo, da je to posledica strupenih kemikalij, ki se sproščajo v dimu. Te uničujejo DNA v lasnih mešičkih in povzročajo samouničevanje prostih radikalov ter posledično tudi tanjšanje las in hitrejše sivenje. Poleg tega je pri moških kadilcih dvakrat pogostejša tudi plešavost.

7. Brazgotine

Nikotin povzroča oženje krvnih žil, zaradi česar se zmanjša pretok krvi, obogatene s kisikom, v manjše žilice. Posledica tega je počasnejše celjenje ran in nastajanje večjih in bolj pordelih brazgotin na poškodovanih mestih.

8. Izguba zob

Kajenje povzroča večje tveganje za nastanek raznovrstnih zobnih težav, vključno z rakom v ustni votlini in boleznimi dlesni. Študije so poleg tega pokazale, da so bolezni dlesni, zaradi katerih lahko pride tudi do izpadanja zob, kar šestkrat pogostejše pri kadilcih kot nekadilcih.

9. Bradavice

Kadilci so bolj izpostavljeni okužbi s humanim papiloma virusom, ki povzroča nastanek bradavic, vključno z genitalnimi. Medtem ko genitalne bradavice povzroča spolno prenosljiva oblika bolezni HPV, kajenje še povečuje tveganje za okužbo. Kadilke se okužijo s HPV kar štirikrat pogosteje kot nekadilke.

Kajenje povzroča nalaganje maščobe okoli trebuha in nastanek strij!
Kajenje povzroča nalaganje maščobe okoli trebuha in nastanek strij!FOTO: iStockphoto
10. Kožni rak

Kajenje je glavni vzrok za nastanek raka na pljučih, v ustni votlini in na požiralniku, zato ni prav nič presenetljivo dejstvo, da povečuje tudi tveganje za nastanek kožnega raka – za 30 odstotkov!

11. Strije

Strije so rdeče lise na koži, ki običajno nastanejo pri hitrem pridobivanju teže (na primer med nosečnostjo). Ker pa nikotin uničuje ožilje in škoduje veznemu tkivu v koži, ta izgublja prožnost in čvrstost ter povzroča še hitrejši nastanek strij.

12. Ohlapen trebuh

Kajenje je lahko zaviralec apetita, zato imajo kadilci običajno nižjo telesno težo kot nekadilci. Kljub temu pa je študija pokazala, da imajo kadilci več maščobnega tkiva na trebuhu kot nekadilci, zaradi česar so tudi bolj izpostavljeni različnim boleznim, kot je na primer sladkorna.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650