Špinača in rdeča pesa
Nutricionistka Joanne Larsen pravi, da je zeleno listnato zelenjavo, kot je špinača, ki vsebuje veliko vitamina C, najbolje jesti skupaj z drugo s C vitaminom bogato zelenjavo. Takšna je na primer rdeča pesa. Namesto po špinači in rdeči pesi pa lahko posežete tudi po drugi zelenjavi, ki ima v sebi veliko C-vitamina. Tako lahko špinačo zamenjate z ohrovtom, dobra kombinacija pa sta tudi paradižnik in paprika. In zakaj je dobro kombinirati zelenjavo, bogato z vitaminom C? Menda zato, ker omenjeni vitamin pospešuje absorbcijo železa v kri, kar je še kako pomembno za naš organizem. Železo je namreč ključna sestavina hemoglobina, in če telesu primanjkuje železa, sta tvorba in vgrajevanje hemoglobina v erotrocite motena. Posledica je slabokrvnost, kar se navzven odrazi kot močna in pogosta utrujenost, slabotnost, celo omotičnost.
Paradižnik in olivno olje
Paradižnik vsebuje veliko vitaminov A in C, pa tudi kar nekaj mineralov, predvsem kalcij, železo in magnezij. Je pa ta rdeči sadež tudi bogat vir antioksidanta likopena, ki dokazano zmanjšuje tveganje za nastanek kardiovaskularnih bolezni in nekaterih vrst raka. In ker se likopen zlahka stopi v maščobi, je uživanje paradižnika skupaj z olivnim oljem koristno zato, ker še dodatno pospešuje absorpcijo likopena.
Govedina in korenje
Korenje velja za zelo zdravo zelenjavo, saj vsebuje ogromno beta karotina, ki predstavlja predstopnjo življenjsko pomembnega vitamina A. Tako je korenček pomemben za zdrave oči, kožo in lase. Poleg tega pa vsebuje tudi tako imenovan pektin, ki v prebavnem traktu nabrekne kot pena in tako ščiti želodčno in črevesno sluznico. In ker se vitamin A, ki se nahaja v korenju, najhitreje in najlažje absorbitra s pomočjo beljakovin, lahko to že samo po sebi zelo zdravo zelenjavo jemo skupaj z mesom, na primer z govedino. Poleg tega je goveje meso bogato s cinkom, ki je za naš organizem še kako pomemben mineral. Udeležen je namreč pri mnogih zelo pomembnih fizioloških funkcijah – pri rasti in delitvi celic, spolnem dozorevanju, reprodukciji, celjenju ran in krepitvi imunskega sistema.
Zeleni čaj in limona
Zeleni čaj je učinkovit antioksidant, pravijo raziskovalci, kar pomeni, da nase veže proste radikale v našem organizmu. To pa so snovi, ki lahko v telesu povzročijo različne škodljive kemijske reakcije in posledično nastanek rakavih obolenj. Poleg tega zeleni čaj spodbuja tudi delovanje prebave. Če boste vanj kapnili nekaj kapljic limone, ki vsebuje tudi veliko vitamina C, boste vse te njegove pozitivne učinke na vaš organizem le še spodbudili. Zeleni čaj z limono menda telesu daje kar 13-krat več antioksidantov, kot če bi ga pili samega.
Česen in ribe
Ribe vsebujejo veliko omega-3 maščobnih kislin, ki znižujejo holesterol in krvni tlak ter posledično kar za polovico zmanjšajo tveganje za srčni infarkt. Izboljšujejo pa tudi kronične vnetne bolezni, kot so revma, luskavica, ulcerozni kolitis in podobno. In ker ima tudi česen številne pozitivne učinke na srce in ožilje, so ribe s česnom zmagovalna kombinacija, zagotavlja Jacobs.
Pomarančni sok in ovsena kaša
Če vam misel na to, da bi, potem ko pojeste ovseno kašo, spili še kozarec ali dva naravnega pomarančnega soka ne diši preveč, lahko koščke pomaranče narežete kar v kašo. Takšen zajtrk bo ne le nadvse okusen, ampak tudi zdrav. Obe živili namreč vsebujeta fenole, ki znižujejo holesterol v krvi. Kombinacija ovsene kaše in pomaranče namreč tako dokazano zmanjšuje možnost za srčni infarkt, poleg tega pa veliko bolje čisti arterije kot vsako od teh živil posebej, zagotavljajo raziskovalci.
Rdeče vino in jabolka
Jabolka vsebujejo veliko flavonoida kvercetina, rdeče vino pa flavonoida katehina. Flavonoidi so znani po antioksidacijskem delovanju, poleg tega da nase vežejo proste radikale v telesu, pa imajo pozitivne učinke tudi na kri. Tako kombinacija jabolk in rdečega vina zmanjšuje tveganje za nastanek krvnih strdkov, izboljšuje pa tudi cirkulacijo krvi.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV