Vizita.si
Sara Isaković

Zdravje

Bo naša plavalka postala psihologinja?

Lina Eržen
19. 09. 2012 09.54
2

Ima le 24 let, toda Sara Isaković je poleti nastopila že na svoji tretji olimpijadi. Po nastopu, ki jo je razočaral, se je vrnila k svojemu študiju v ZDA. Zaupala nam je, da želi v prihodnje združiti svoji dve ljubezni: plavanje in psihologijo ter še marsikaj drugega.

Za svoje zdravje skrbi s konvencionalnimi metodami, predvsem z discipliniranostjo pri prehranjevanju in uživanjem zadostne količine vitaminov.
Za svoje zdravje skrbi s konvencionalnimi metodami, predvsem z discipliniranostjo pri prehranjevanju in uživanjem zadostne količine vitaminov.FOTO: Črt Slavec

Kako se počutite sedaj, več kot mesec dni po nastopu na nedavnih olimpijskih igrah?

Sedaj, že skoraj dva meseca po svojem nastopu na olimpijadi, se počutim res zelo dobro. Vrnila sem se na Berkeley (Univerza v Kaliforniji, o. p.), nazaj v študijski ritem. Res rada študiram, zato sem vesela, da sem nazaj v šoli, da hodim na predavanja in se pridno učim. Po drugi strani sem tudi veliko bolj sproščena, ker me trenutno ne čakajo večji projekti in lahko uživam s prijatelji. 

Stres je vedno prisoten; vendar pomaga, če si prepričan o svojih sposobnostih.
Stres je vedno prisoten; vendar pomaga, če si prepričan o svojih sposobnostih. FOTO: Reuters

Po svojem nastopu ste dejali, da niste uresničili svojih želja. Kako ste to občutili? Vas je prizadelo, vam je dalo novega elana? Kako se športniki po toliko vloženega truda sploh spoprimete s pravzaprav neizbežnimi razočaranji?

Žal nisem uresničila svojih ciljev, saj je bil moj glavni cilj uvrstitev v veliki finale. Sicer mi ni veliko zmanjkalo, vendar sem malo razočarana zaradi časa, ki sem ga dosegla. Po drugi strani se zavedam, da bi lahko bila veliko bolj razočarana, če bi se štiri leta pripravljala samo za olimpijado, tako pa sem v teh štirih letih študirala, trenirala in tekmovala za univerzo. Tako mi ni žal, da sem se poleg plavanja posvetila tudi drugim stvarem, saj vem, da bom v prihodnje to dobro izkoristila. 

Pred tako pomembnimi tekmami je zagotovo prisotnega tudi veliko stresa. Se kdaj bojite, da boste pred tekmo v praktično najbolj ključnem trenutku, denimo, zboleli ali se kako poškodovali? Imate kakšne načine, kako to preprečiti? Počnete, denimo, kaj, kar bi vam pred pomembnimi nastopi okrepilo imunski sistem? Kako sploh skrbite za svoje zdravje?

Stres je pred startom definitivno prisoten. Lahko rečem, da me je bilo pred olimpijado v Londonu najmanj strah, ker sem šla tja sproščena, saj sem vedela, da lahko dobro odplavam in dosežem dobro uvrstitev. Glede imunskega sistema in skrbi za zdravje pa dajem veliko poudarka zdravi prehrani in vadbi. Da ne zbolim, se tudi izogibam kakšni veliki množici. Velikokrat po treningu popijem kakšno pijačo za regeneracijo, sicer pa nimam nobenih posebnih ritualov, s katerimi bi krepila imunski sistem. Samo pazim, da ne zbolim. 

Ste šli kdaj prek svojih zmogljivosti? Ste, denimo, nastopili prehlajeni, bolni, poškodovani?

Pri vrhunskih športnikih je tako, da greš tudi v primeru prehlada in poškodb na trening in poskusiš izkoristiti dan. Razen v primeru, če si resno poškodovan. Sicer pa je tako, da so napori prisotni kar vsak dan, zato je pomembna tudi psihična priprava, ki včasih pomaga premagati napor in tudi kakšno poškodbo ali prehlad.

Braniti srebro ni lahko; toda pravi, da po zadnji olimpijadi ni tako razočarana, kot bi bila, če bi se zadnja štiri leta pripravljala le na to tekmovanje.
Braniti srebro ni lahko; toda pravi, da po zadnji olimpijadi ni tako razočarana, kot bi bila, če bi se zadnja štiri leta pripravljala le na to tekmovanje.FOTO: Reuters

Kolikor sem razumela, ste nedavno opravili genetsko analizo, s pomočjo katere vam bodo strokovnjaki priporočili za vas bolj primeren način prehranjevanja in treniranja. Rezultate še čakate; kako pa mislite, da lahko takšna analiza pomaga športnikom? Kako težko se boste nečemu odrekali, če vam bodo tako svetovali?

Res je, da sem opravila genetsko analizo. Vem, da je taka analiza pomembna za športnike, ker res izveš, kaj je za tvoje telo primerno in kakšno prehrano potrebuješ. Če izkoristiš te prednosti, ti to lahko pomaga pri treningih in tekmovanju. Sem pa tudi sama dovolj disciplinirana, da vem, kako se moram prehranjevati, in se mi ni težko odrekati, ker vem, da je zdrava prehrana pri športnikih izrednega pomena. 

Lahko poveste malo več o tem, kako pomembna je?

Prehrana je zagotovo vsaj 30-odstotni del uspeha športnika. Pravilno prehranjevanje pomeni tudi redne obroke, in sicer 5-krat dnevno, tople obroke. Če izpustiš obrok, ješ preveč hitre hrane, se to hitro pozna na tvojem telesu, ki ni več maksimalno pripravljeno. Je pa res, da športniki uporabljamo tudi dodatke k prehrani, saj na treningih porabimo toliko kalorij, da je potreba veliko večja kot pri ostalih. Pomembni so vitamini in dodatki za regeneracijo.

Dobra psihična priprava pomaga trenirati in tekmovati tudi, ko presenetijo prehladi ali manjše poškodbe.
Dobra psihična priprava pomaga trenirati in tekmovati tudi, ko presenetijo prehladi ali manjše poškodbe. FOTO: Črt Slavec

Po olimpijskih igrah ste se vrnili v ZDA. Kakšno je vaše življenje tam?

Po olimpijadi sem si vzela nekaj časa zase. Sicer pa je življenje v ZDA trenutno bolj umirjeno, kot je bilo, saj ne tekmujem več niti za svojo univerzitetno ekipo, ker lahko tekmuješ samo štiri leta. Lahko pa še naprej treniram. Trenutno sem si sicer od plavanja vzela nekaj premora in se posvetila samo študiju, kar me veseli, saj imam sedaj več časa za učenje in opravljanje ostalih obveznosti. Včasih grem tudi v San Francisco in poskušam uživati študentsko življenje. So pa tudi ostale življenjske stvari, ki jih počnem – perem, likam, hodim v trgovino in skrbim za stanovanje. V času, ko se popolnoma posvetim treningu in sem v Sloveniji, za to poskrbi mami, sedaj pa za to skrbim sama.

Se vam je življenje, odkar ste tam, tako daleč od doma, še kako spremenilo?

Življenje se mi je v ZDA zelo spremenilo. Postala sem veliko bolj samostojna, spoznala ogromno prijateljev in spoznala, kaj me zanima pri študiju. Zelo me zanima nevropsihologija in mislim, da bom na tem področju tudi ostala. Splanirati si moram tudi podiplomski študij in tudi v tem je čar, saj še ne vem vsega, kar me čaka, in se veselim novih izzivov in znanj.

Torej študirate nevropsihologijo? Vam je kdaj pomagala pri treniranju oziroma v življenju na splošno?

Res je, študiram nevropsihologijo oziroma bom pravzaprav diplomirala iz psihologije, najbolj pa me zanima nevropsihologija. Želim si, da bi nekega dne lahko raziskovala v tej smeri. Želim si, da bi lahko šport povezala z nevropsihologijo. Ne vem še točno, če kaj takega obstaja, ampak sem prepričana, da bom uspela motivacijo, ki jo imam na športnem področju, prenesti tudi na raziskovalno pot. Sicer ne vem, koliko mi je študij pomagal pri treniranju, v življenju pa zagotovo. Sem veliko bolj razgledana, saj rada berem in se učim in mi je v veliko veselje, da se izobražujem na tako priznani univerzi. Ogromno mi pomeni, da sem dobila to priložnost.

Kakšni so vaši cilji za prihodnost? Boste po študiju ostali v ZDA ali se boste vrnili v Slovenijo? Imate še kakšne cilje, ki si jih nadvse želite osvojiti?

Najprej si moram splanirati podiplomski študij, ki bo zagotovo v ZDA, vsaj za nekaj let. Od tega, kje bom dobila službo, pa je odvisno, kje bom živela, ali bo to v Sloveniji ali ne. Cilji so trenutno bolj življenjski, za plavalne pa še težko rečem.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602