Vizita.si
Nekateri strokovnjaki svetujejo, da otroku drobec iz očesa odpravite tako, da mu s konico jezika nežno poližete oko od notranje strani proti zunanji.

Zdravje

Kako najlažje sprati pesek iz oči?

Nataša Jurca
03. 07. 2020 10.40
2

Zrno peska ali mivke je morda res zelo majhno, a lahko močno razdraži oko, povzroči bolečino v očesu in zamegljen vid. Kako pesek čim hitreje in čim bolj enostavno spraviti iz očesa?

Drobceni predmeti kot na primer zrno mivke ali peska lahko močno opraskajo roženico. To povzroči bolečino, solzenje in zamegljen vid, kar je lahko še kako moteče. Večinoma je takšne drobne tujke mogoče hitro in temeljito sprati iz očesa brez kakršne koli zdravniške pomoči. Kako se tega lotiti?

Prvo pravilo je, da očesa nikoli ne mencate in drgnete, saj se tujek lahko zarine globlje v oko in opraska njegovo površino. Praske in ureznine na površju očesa pa se poleg tega lahko vnamejo ali okužijo in povzročijo kar nekaj preglavic.

Če vam v oko prileti drobcen tujek, si najprej temeljito očistite roke. Najbolje, da si jih umijete z vodo in milom, da boste z njih sprali vse morebitne druge tujke, ki bi jih lahko kasneje vnesli v oko, in bakterije.

Oko spremljajte še 48 ur in opazujte, če je prišlo do kakršne koli infekcije.
Oko spremljajte še 48 ur in opazujte, če je prišlo do kakršne koli infekcije.FOTO: iStockphoto
Z očesom nekajkrat pomežiknite, da boste sprožili naravni proces solzenja. Zgornjo veko lahko tudi nežno primete in jo potegnete čez spodnjo, nato pa rahlo zavrtite oko, da boste še dodatno spodbudili solzenje in naravno izpiranje očesa. Če se tujek še ni izpral, oko sperite z naravno vodo ali solno raztopino. Tujka se lahko znebite tudi tako, da v sterilno oziroma dobro pomito posodico natočite čisto vodo sobne temperature. Če uporabljajte vodo iz pipe, naj ta pred tem kakšno minuto teče, preden z njo napolnite skodelico. Zatem skodelico namestite na ravno površino in vanjo pomočite odprto oko. Z očesom v vodi mežikajte, po približno 20 sekundah pa bi moral tujek zapustiti oko. Včasih se tujek iz očesa izpira počasneje, za kar boste lahko porabili tudi 15 minut.

Če se tujek še ni izpral, ga lahko, če je viden na beločnici, odstranite z bombažno krpo. V primeru, da je tujek na barvnem delu očesa, ga še ne odstranjujte, kajti tako bi si lahko poškodovali roženico.

V primeru, da tujka ne morete odstraniti, poiščite zdravniško pomoč. Zdravnika pa obiščite tudi, če se bolečina in neprijeten občutek v očesu pojavljata dlje za tem, ko ste tujek že odstranili. Lahko, da je tujek namreč povzročil poškodbo očesa.

Ko je en oko razdraženo, je le-to težko držati odprto, da bi lahko locirali tujek. Če tujka ne morete izprati sami iz očesa in določiti njegove lokacije, prosite nekoga, naj vam pomaga.

Ko vam v oko prileti pesek ali pa kateri koli drugi predmet, na oko nikoli ne pritiskajte ali ga praskajte. Medtem pazite, da bodo vaše roke in roke tistih, ki vam pomagajo, čiste, prav tako pa tudi predmeti (vata, gaza, brisača …), s katerimi si pomagate. Bakterije iz rok in drugih predmetov bi namreč lahko povzročile infekcijo. Vdor tujka v oko pa lahko v dobršni meri preprečite z nošnjo očal in klobuka.

Po odstranitvi tujka oko skrbno spremljajte še kakšnih 48 ur in opazujte, če je prišlo do infekcije ali ne. Simptomi infekcije vključujejo pordelost očesa, otekanje, pekočo in prasketajočo bolečino ter izcedek iz očesa.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662