Vizita.si
Če svojega obnašanja ne prilagodimo poletju, lahko močno zbolimo.

Zdravje

Kako se spopasti z vročinskim valom?

L.E.
18. 06. 2012 13.57
1

Če smo se dolgo pritoževali, da so temperature enostavno prenizke, je vreme pokazalo, da se lahko še kako hitro obrne ter nas preseneti z vročino, zaradi katere lahko še zavre v možganih.

Če svojega obnašanja ne prilagodimo poletju, lahko močno zbolimo.
Če svojega obnašanja ne prilagodimo poletju, lahko močno zbolimo.FOTO: iStockphoto

Kot opozarja Inštitut za varovanje zdravja, vam lahko tako toplo vreme povzroči kopico zelo nevarnih težav. Visoke temperature so krive za tako imenovana vročinska stanja: kožne izpuščaje, utrujenost, vročinske krče, motnje zavesti, vročinsko izčrpanost in celo vročinsko kap. To seveda ne pomeni, da ob vročinskem valu ne smete več stopiti iz klimatiziranih prostorov, le prilagoditi se morate novonastalim razmeram.

Pijte dovolj tekočine, ki ni gazirana ali sladkana oziroma ne vsebuje alkohola.
Pijte dovolj tekočine, ki ni gazirana ali sladkana oziroma ne vsebuje alkohola. FOTO: iStockphoto

- Dnevno spijte vsaj dva litra nesladkane, negazirane tekočine, najbolje navadne vode. Količina tekočine, ki jo morate zaužiti, je sicer odvisna tudi od tega, koliko se potite. Ali pijete dovolj, pa veste po tem, kako pogosto morate obiskati stranišče, kako temen je nato vaš urin in kako žejni se sploh počutite. IVZ še opozarja, da se v primeru, da vam je zdravnik zaradi bolezni omejil količino vode, ki jo morate zaužiti, z njim še enkrat posvetujete, koliko je lahko spijete poleti.

- Odrecite se alkoholu, omejite uživanje kave ter pravega čaja. Poleg tega pijače ne uživajte zelo hladne, saj lahko v tem primeru povzroči želodčne krče. Če delate zunaj, prenašate hude fizične napore in se močno potite, lahko vodi dodate celo malo soli oziroma spijete pijačo, ki je izotonična.

- Prostore zračite zjutraj in zvečer, ne pa čez dan. Ko se moč sonca poveča, spustite rolete in se zadržujte v zaprtih, hlajenih prostorih, priporočljiva je uporaba klimatskih naprav. Če doma takih razmer nimate, se vsaj v času najhujše vročine umaknite nekam drugam, denimo v knjižnico ali nakupovalni center. V tem času zunaj tudi ne telovadite ter niti slučajno nikogar ne pustite v zaprtem avtomobilu.

- Normalno telesno temperaturo lahko v vročini vzdržujete s hladno kopeljo ali prho; če niste doma, lahko pod hladno tekočo vodo postavite vsaj zapestja.

Ohladite se tako, da si zmočite obraz.
Ohladite se tako, da si zmočite obraz. FOTO: iStockphoto

- Oblecite se v oblačila, ki so lahkotna in ohlapna, bombažna ali lanena ter svetlejših barv. Nadenite si sončna očala in čim bolj širokokrajno pokrivalo, namažite se s kremo, ki vsebuje dovolj visok zaščitni faktor ter ima širokospektralno zaščito, kar pomeni, da ne varuje le pred žarki UVB, temveč tudi UVA.

- Hrane ne puščajte zunaj, temveč jo vedno skrbno pospravite v hladilnik. Ker se marsikaj na vročih temperaturah veliko hitreje pokvari, je namreč poleti povečana nevarnost zastrupitve. Še posebej previdno delajte z mesom, jajci in mlečnimi izdelki.

Čeprav lahko vročinski val škodi vsem, IVZ opozarja, da so še posebno ogrožene naslednje skupine ljudi: mlajši od štirih let, starejši od 65, bolni, še posebej kronično bolni, ki se zdravijo z določenimi zdravili, ljudje, ki jih mučijo duševne motnje ali čezmerna telesna teža, vsi, ki svoje delo opravljajo na prostem. Pri njih morajo biti na morebitne znake, da je nekaj narobe, bolj pozorni tudi ostali in v tem primeru čim hitreje poklicati urgentno pomoč.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662