Vizita.si
Za napihnjenost in vetrove je lahko krivo neprimerno prehranjevanje, prehitro goltanje hrane, pomanjkanje določenih prebavnih encimov, nekatera zdravila in bolezni.

Zdravje

Kako odpraviti nadležne vetrove?

Eva Doljak
06. 07. 2011 07.19
5

Se vam pogosto dogaja, da vas ravno takrat, ko ste v službi ali na večerji s prijatelji, dajejo močni vetrovi? Ste napihnjeni, v črevesju vas vse tišči, včasih celo boli? Potem preverite, kako odpraviti napihnjenost in odpravite vetrove.

Pri uravnavanju prebave in odpravljanju napihnjenosti ter vetrov lahko pomagajo probiotiki.
Pri uravnavanju prebave in odpravljanju napihnjenosti ter vetrov lahko pomagajo probiotiki. FOTO: iStockphoto
Napihnjenost in vetrovi se pojavijo zaradi prevelike količine zraka v črevesju. Za težave je lahko krivo neprimerno prehranjevanje, prehitro goltanje hrane, pomanjkanje določenih prebavnih encimov, lahko pa napihnjenost in vetrove povzročajo tudi nekatera zdravila in bolezni, na primer sindrom razdražljivega črevesja, pogosti so v času nosečnosti in menopavze. Načeloma vetrovi in napihnjenost niso nič nevarnega, če pa jih spremljajo še krči in bolečine, je vseeno prav, da se po nasvet obrnete na zdravnika. Sicer pa med splošno znana živila, ki povzročajo vetrove, sodijo: rdeče meso, svež kruh, zelje, stročnice, česen, čebula, žitarice, pri tistih, ki jim primanjkuje encima laktoze oziroma ki bolehajo za laktozno intoleranco, tudi mleko in mlečni izdelki. Med pijačami pa so za napihnjenost in vetrove krive predvsem tiste, ki vsebujejo ogljikov dioksid, torej gazirani napitki.
Prebava
Prebava FOTO: iStockphoto

Kako odpraviti nadležne vetrove?

Napihnjenost in vetrove lahko poskušate odpraviti sami. Upoštevati morate le nekaj preprostih nasvetov.

- Za začetek si za prehranjevanje vzemite dovolj časa. Jejte počasi in hrano dobro prežvečite, ob tem pa čim manj govorite. Če se namreč med obedovanjem pogovarjate in hrano goltate, zraven pogoltnete še ogromno zraka, kar povečuje količino zraka v črevesju.

- Pomembno je tudi, da se izogibate živilom, za katere ste opazili, da vam ne ustrezajo najbolj, in za katere sumite, da bi lahko povzročala vetrove in napihnjenost. Če se vam zdi, da bi lahko bil za vaše težave kriv na primer kruh, ga nadomestite s krekerji, riževimi ploščicami ali pa z nekvašenim kruhom, kajti v kruhu je kvas tisti, ki lahko povzroča vetrove. Problematičen je tudi sladkor, zato ne pretiravajte s sladkimi jedmi in pijačami. Če bolehate za laktozno intoleranco in ne prenašate mleka ter mlečnih izdelkov, jih nadomestite s sojinim mlekom in izdelki.

- Poskusite s probiotičnimi izdelki, ki uravnavajo črevesno floro in ki pomagajo, da je v črevesju zadosti tistih 'dobrih' bakterij in da se v njem ne zadržujejo 'slabe' bakterije, ki zavirajo prebavo in povzročajo črevesne težave.

- Vetrove in napihnjenost lajšajo tudi nekatere začimbe ter naravna zdravila, na primer kamilica, janež, poprova meta, nageljnove žbice, rožmarin, komarček, ki jih lahko dodajate v hrano kot začimbe, ali pa iz njih skuhate čaj in ga pijete.

- V bližnji lekarni lahko povprašate farmacevta za kakšna zdravila, ki se dobijo brez recepta, in pomagajo pri napihnjenosti ter vetrovih.

- Pomaga menda tudi, če si na trebuh polagate tople obkladke in če si trebuh na rahlo masirate.

- Strokovnjaki pravijo, da lahko prebavne motnje in z njimi povezane vetrove povzroča tudi nenehen stres, zato se mu, če se le da, izognite ali pa vsaj najdite neke metode sproščanja, s katerimi se boste po napornem dnevu razbremenili in sprostili.

- Preveliko kopičenje zraka v črevesju lahko poskušate preprečiti tudi tako, da redno telovadite in da krepite trebušne mišice. Pazite le, da se ne boste kakšne večje telesne aktivnosti lotili takoj po obilnejšem obroku, temveč s telovadbo počakajte vsaj uro ali dve.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587