Kurja očesa in žulje prepoznamo po zadebeljenih ter otrdelih plasteh kože, ki se običajno razvijejo na koščenih delih stopala, še posebej ob sklepih. So posledica neprimerne ali premajhne obutve, ki nato drgne ob del stopala, kar lahko povzroči tudi močno bolečino. Izogibajte se pretesni obutvi in čevljem z visokimi petami, prav tako pa tudi prevelikim čevljem, saj v tem primeru stopalo lahko drsi in drgne ob obutev. Če opazite, da se vam je koža na katerem delu stopala začela debeliti, jo odstranite s posebnim kamnom ali pilo za odstranjevanje trde kože. Če je stanje že napredovalo, obiščite pedikerja, ki bo pomagal odpraviti težavo, svojo obutev pa obložite z ortopedskimi vložki.
Bradavice
Bradavice na stopalih so ponavadi posledica virusne infekcije, nastanejo pa na podplatu ali med prsti na nogah. Včasih se bradavice začnejo kazati najprej kot majhno rožnato področje s črnimi pikicami v sredini, te pa se nato razvijejo v večje rjavkasto področje z zatrdelo kožo. Obstajajo tudi druge oblike bradavic, zato spremljajte vsako spremembo na stopalu. Če bradavica ne povzroča bolečine, jo je najbolje pustiti pri miru in počakati, da z njo opravi vaš imunski sistem, lahko pa jo odstranite s pomočjo pripomočkov, ki jih dobite v lekarni. Še bolje pa je, če odstranjevanje bradavic prepustite rokam strokovnjaka. Ker so bradavice posledica okužbe z virusom, ki se običajno nahaja v vlažnem okolju, na primer bazenih in skupinskih tuših, bodite pozorni, da svoja stopala vedno zaščitite z nošnjo natikačev.
Gre za bolečo oteklino, ki nastane na kosti ob korenu palca na nogi in je običajno posledica nošenja pretesnih čevljev, lahko pa je za nastanek teh oteklin kriva tudi genetska nagnjenost. Otekline lahko omilite z uporabo posebnih blazinic, ki lajšajo pritisk na sklep ob palcu, ter z uporabo ortopedskih vložkov za v čevlje, v resnih primerih pa je potrebno oteklino kirurško odstraniti, skupaj z delom kosti. Da bi preprečili tovrstno težavo, nosite obutev, ki ne bo stiskala vaših prstov na nogah in ne bo premajhna – med konico prsta in čevljem mora biti namreč nekaj prostora. Izogibajte se tudi petam, ki so višje od 5 centimetrov, saj stopalo v njih pritiska naprej in povzroča pritisk na prste.
Vraščeni nohti
Vraščeni nohti, torej nohti, ki se začnejo zaraščati v kožo ob nohtu, predstavljajo lahko veliko težavo, saj jih pogosto spremlja bolečina. Namakanje stopal v slani vodi lahko prepreči morebitno infekcijo in zmanjša oteklino. Nohta in kože, v katero je vraščen noht, pa nikar ne strizite sami, temveč poiščite strokovno pomoč. Če pride do hude infekcije, je včasih namreč potrebno noht tudi odstraniti. Da bi preprečili vraščanje nohtov, si nohtov ne strizite preveč na kratko in poskrbite, da robovi nohta ne bodo ostri. Nosite primerno in udobno obutev ter se izogibajte visokim petam, ki na prste na nogah ustvarjajo le dodaten pritisk.
Atletsko stopalo
Gre za glivično okužbo, ki povzroči razjede in srbeče zaplate med prsti na nogah, ki nato razpokajo in se luščijo. Vonj je lahko neprijeten, okužba pa se lahko razširi tudi na nohte na nožnih prstih. Glivično okužbo nohta prepoznamo po zadebeljenem nohtu, ki začne spreminjati barvo – sprva se obarva rumeno, kasneje pa tudi v rjavo. Atletsko stopalo lahko poskusite odpraviti z dosledno uporabo protiglivičnih mazil, ki jih dobite v lekarni brez recepta, če to ne bo pomagalo, pa obiščite pedikerja – še posebej, če so se vam glivice razširile na katerega od nohtov. Da bi okužbo preprečili, poskrbite, da bodo vaša stopala vedno suha. Redno menjujte nogavice in nikar ne nosite istih čevljev dva dni zaporedoma. Poleti si privoščite odprte čevlje, v katerih bodo vaša stopala zadihala, po prhanju pa stopala dobro zbrišite in osušite, tudi med prsti.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV