Vizita.si
''Že v slani vodi lahko najprej zdrgnemo s kože lovke, ki so še ostale. Potem pa si z mazili, ki jih dobimo v lokalni lekarni mažemo ta področja in jih hladimo,'' svetuje splošna zdravnica Danica Rotar Pavlič.

Zdravje

Kako oskrbeti ožig meduze?

Katja Benčina
09. 08. 2018 14.10
2

Brezskrbno kopanje nam zagotovo lahko zagreni ožig meduze, ki prinaša pekočo bolečino, srbečico in oteklino. Redkeje pa tudi izpuščaje, omotičnost in slabost. Če ne pride do hujše reakcije, si lahko pomagate sami.

''Že v slani vodi lahko najprej zdrgnemo s kože lovke, ki so še ostale. Potem pa si z mazili, ki jih dobimo v lokalni lekarni mažemo ta področja in jih hladimo,'' svetuje splošna zdravnica Danica Rotar Pavlič.
''Že v slani vodi lahko najprej zdrgnemo s kože lovke, ki so še ostale. Potem pa si z mazili, ki jih dobimo v lokalni lekarni mažemo ta področja in jih hladimo,'' svetuje splošna zdravnica Danica Rotar Pavlič. FOTO: POP TV
V vodah severnega Jadrana na srečo ne prebivajo ožigalkarji, ki bi bili nevarni. Kljub vsemu pa so njihovi ožigi lahko neprijetni. Navadno se na tem mestu pojavi rdečica, lahko pa tudi večji ali manjši izpuščaji in mehurji. Če ne pride do hujše reakcije, lahko poškodovano mesto oskrbite sami. ''Že v slani vodi lahko najprej zdrgnemo s kože lovke, ki so še ostale. Potem pa si z mazili, ki jih dobimo v lokalni lekarni mažemo ta področja in jih hladimo,'' svetuje splošna zdravnica Danica Rotar Pavlič.
Meduze - 6
Meduze - 6 FOTO: Profimedia

Oteklina navadno zbledi v tednu dni, če meduza opeče obraz ali je reakcija hujša, pa je treba obiskati zdravnika. Čeprav mnogi poznamo številne domače pripravke za blaženje oteklin in ožigov, pa zdravnica svetuje, da si mazila kupimo kar v lekarni, saj so ta najbolj preverjena. ''Čeprav je na spletnih straneh veliko različnih naravnih receptov in idej, pa ti niso znanstveno preverjeni. Kakšnih naravnih metod razen lokalno hlajenje in ustrezne nege kože ne moremo priporočati. Nekatere metode so včasih, če pretiravamo, lahko celo nevarne. Med njimi je nanos soli na kožo,'' pojasni.

Med kopanjem v morju pa lahko stopimo tudi na ježka. V tem primeru je treba bodice najprej odstraniti in rane pa očistiti, da se ne vnamejo. Še vedno najpogostejša težava v poletnem času pa so opekline. ''Sončnih opeklin je še vedno preveč med ljudmi. Zgodi se, da oseba pride tudi z opečenimi rokami, celim trupom in obrazom,'' pove Rotar Pavličeva. Prav zato s sončenjem nikar ne pretiravajte in se pred nevarnimi žarki pa zavarujte z oblačili, pokrivali in sončno kremo. Če se sončne opekline razvijejo v mehurje, jih ne prebadajte. ''Pri mehurjih najraje vidimo, da jih oskrbimo kar v ambulatni, da jih pacienti ne prebadajo sami, saj se bojimo sekundarnih okužb,'' še doda osebna zdravnica.

V poletnih dneh pa je tudi povečana količina omedlevic in sončaric. Prav zato pazite, da se v teh najbolj vročih delih dneva izogibate soncu in večjim naporom v najbolj vročih delih dneva, hkrati pa poskrbite, da spijete dovolj tekočine.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662