Vizita.si
Mrzli, sneženi dnevi so lahko prijetni in zabavni, če jih ne spremljajo prehladi, gripe, angine ...

Zdravje

Kako ostati zdrav v mrzlih dneh?

Eva Doljak
29. 11. 2010 08.06
0

Ko temperature padejo, marsikomu pade tudi odpornost. In namesto da bi uživali v snegu in radostih, ki jih prinaša, potem obležite s prehladom, gripo, angino … Tukaj je nekaj nasvetov, kako ostati zdrav v dneh, ko temperature padejo pod ničlo.

Mrzli, sneženi dnevi so lahko prijetni in zabavni, če jih ne spremljajo prehladi, gripe, angine ...
Mrzli, sneženi dnevi so lahko prijetni in zabavni, če jih ne spremljajo prehladi, gripe, angine ...FOTO: iStockphoto
1. Topla oblačila in obutev

Četudi le za kratek čas iz toplega stanovanja, pisarne, avta stopite na mrzel zrak, se vedno oblecite. Nadenite si plašč ali bundo in se zaprite do vratu, čez glavo pa si poveznite kapo ali kapuco. Kajti če boste pomanjkljivo oblečeni iz toplega okolja stopili na hud mraz in to pogosto ponavljali, bodo velike temperaturne razlike zagotovo načele vaše zdravje. To, da se zavijete od glave do pet, je še posebej pomembno v primerih, ko ste nekoliko prepoteni oziroma pregreti – na primer po vadbi v fitnesu ali telovadnici, čofotanju v toplem bazenu, po uživanju v savni. Poskrbite pa tudi za to, da bodo vaši lasje popolnoma suhi. Sicer pa se nasploh oblačite vremenu primerno. V mrzlih dneh torej ne pozabite na spodnjo majico in debele nogavice, tople škornje in pletene puloverje.

Jejte zadosti sadja in zelenjave, ki je bogat vir vitamina C, in si okrepite imunski sistem.
Jejte zadosti sadja in zelenjave, ki je bogat vir vitamina C, in si okrepite imunski sistem. FOTO: iStockphoto

2. C-vitamin

Poskrbite za dovolj C-vitamina, ki pomaga krepiti imunski sistem. C-vitamin namreč v našem organizmu aktivira bela krvna telesca, ki so ključnega pomena pri obrambi pred bakterijami in virusi ter nas tako ščitijo pred raznimi okužbami, povečuje pa tudi limfocite v našem telesu, ki sodelujejo pri tvorbi protiteles. V mrzlih dneh jejte torej dovolj mandarin, pomaranč, kislega zelja, pijte čaje z limono, skratka, posezite po hrani, ki je bogata s C-vitaminom.

3. Razkužilo

Če veliko časa preživite v prostorih, ki so polni ljudi, kot so na primer skupne pisarne, telovadnice, fitnesi, ali pa se veliko rokujete, potem je dobro, da imate pri roki razkužilo ali pa vsaj razkužilne robčke. Kadar nimate pri roki vode in mila, se lahko škodljivih mikroorganizmov rešite s hitrim razkuževanjem rok. Vendar pa z razkužili ne pretiravajte, kajti če prepogosto uporabljamo razkužilne robčke, tekočine za razkuževanje ali druga dezinfekcijska sredstva, si lahko ranimo kožo na rokah, zelo nevarno je tudi, da si razkužilo z rok prenesemo na obraz, v oči ali usta. S tem namreč pobijemo koristne mikroorganizme v slini in sluznici, ki sicer uničujejo nevarne bakterije.

Kadar je treba, si razkužite roke, a z dezinfekcijskimi sredstvi nikar ne pretiravajte.
Kadar je treba, si razkužite roke, a z dezinfekcijskimi sredstvi nikar ne pretiravajte. FOTO: iStockphoto

4. Zaprta okna

Dobro je, da nekajkrat dnevno vsaj za krajši čas prezračite stanovanje, a nikar oken ne odpirajte, kadar ste v sobi vi ali otroci – še posebej, če ste v neposredni bližini okna ali če čutite, da je nastal prepih. Tudi spanje pri odprtem oknu ni priporočljivo. Sploh če imate zraven njega oziroma pod njim posteljo. Kaj hitro se lahko namreč prehladite, lahko vas začneta boleti glava ali grlo.

5. Vlažen zrak

Tudi presuhi prostori niso ravno koristni za vaše zdravje, kajti suh zrak izsušuje vašo sluznico, ki je bolj razdražena kot sicer in posledično tudi bolj občutljiva ter dovzetna za zunanje vplive. Vdihavanje suhega zraka tudi draži dihala in lahko povzroča kašelj, poleg tega je suh zrak na občutek hladnejši kot vlažen, zato nas v suhih prostorih hitreje zazebe. Sicer pa je neka ameriška študija pokazala, da so tisti, ki so dalj časa izpostavljeni suhemu zraku, bolj dovzetni za virusne okužbe. Zato poskrbite, da bo v vašem domu ravno prava vlažnost. Na radiatorje postavite posode z vodo, ki bo hlapela v zrak, ali pa uporabite vlažilce zraka. Če pa čutite, da je vaša nosna sluznica že načeta in nekoliko bolj suha kot sicer, pa jo vlažite s fiziološko raztopino ali razpršili, namenjenimi za vlaženje nosne sluznice.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587