Kot pravi toksikologinja Marija Jamšek iz Centra za zastrupitve so znaki zastrupitve z gobami odvisni od vrste strupov, ki jih gobe vsebujejo. „Največ strupenih gob povzroča slabost, bruhanje, bolečine v trebuhu in drisko. Nekatere gobe pa lahko povzročijo celo okvaro jeter in drugih organov, na primer zelena mušnica in njej sorodne gobe. Lahko pa vplivajo tudi na osrednje živčevje in povzročajo zmedenost, halucinacije in motnjo zavesti, na primer panterjeva in rdeča mušnica“.
Pri zastrupitvi je nevarno predvsem to, da bruhanje in driska lahko hitro privedeta do dehidracije, ki lahko ogrozi zlasti majhne otroke, osebe s sladkorno in ledvične bolnike. „V primeru zastrupitve z zeleno mušnico in njej sorodnimi gobami prvi znaki zastrupitve s slabostjo, bruhanjem, in bolečinami v trebuhu nastopijo šele po 6–12 urah in več po zaužitju. Težave se po 1–2 dneh navadno umirijo, nato sledi okvara posameznih organov (jeter, ledvic, srca). Kljub intenzivnem zdravljenju in uporabi antidota, ki preprečuje vezavo strupa na celice tkiv, zdravljenje ni vedno uspešno in se zastrupitev lahko konča s smrtjo," pravi sogovornica. Za neuspešno zdravljenje zastrupitve z gobami je lahko vzrok tudi prepozno iskanje zdravniške pomoči, ko je že velik del strupa prešel iz prebavne cevi v organizem. „Sicer pa preživeli zastrupljenci z gobami navadno ob ustreznem zdravljenju nimajo posledic.“
Težave lahko povzročajo tudi užitne gobe
„Slabost, bruhanje, bolečino v trebuhu in driske pa ne povzročajo samo strupene gobe. Podobni znaki se lahko pojavijo tudi po zaužitju sicer užitnih gob v primeru, če so neustrezno pripravljene (pogrete, stare razpadle gobe), zaužite v preveliki količini, če ima oseba predpisano dieto zaradi bolezni (žolčni kamni, vnetje trebušne slinavke, rane na želodcu in dvanajstniku in podobno.). Gobe slabo prenašajo tudi starejše osebe in pa majhni otroci,“ razlaga toksikologinja.
Kako si pomagati, če se zastrupimo?
Jamškova svetuje, da se ob težavah, ki se pojavijo po zaužitju gob, takoj posvetujete z osebnim ali dežurnim zdravnikom. Ta bo presodil, ali morate v bolnišnico. V nejasnih primerih se bo posvetoval tudi z zdravnikom toksikologom iz Centra za zastrupitve.
Sami pa morate paziti na to, da nadomeščate izgubljeno tekočino. Uživajte dovolj tekočine (čaj, rehidracijske raztopine), če to ni možno, pa je potreben sprejem v bolnišnico (ogroženi so zlasti otroci). Pri utemeljenem sumu na zastrupitev z gobami lahko zaužijete tudi aktivno oglje.
Pozor! Gobe vedno uživajte le kot prilogo ali začimbo
„Glede količine zaužitih gob obstajajo le priporočila. Gobe naj uživa le zdrava odrasla oseba in to le kot prilogo ali začimbo h glavni jedi. Gob tudi ne uživajte pred spanjem, ker so težko prebavljiva hrana. Prav tako ne priporočam pogrevanja gob. Dobro je tudi vedeti, da gobe ne sodijo v dietno prehrano in prehrano malih otrok ter starejših,“ pravi Jamškova.
Sicer pa nabirajte in uživajte le gobe, ki jih dobro poznate. Ne nabirajte starih gob in gob, ki rastejo v bližini komunalnih odlagališč, rudnikov, kmetijskih površin in sadovnjakov, saj lahko vsebujejo zdravju škodljive kemikalije. Upoštevati morate tudi navodila za pripravo posameznih vrst gob (pogojno užitne gobe) ter navodila za pravilno konzerviranje gob. Več o tem si lahko preberete tudi v članku Gobe vas lahko stanejo življenja.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV