Ko so temperature visoke, v zraku pa veliko vlage, in še posebej takrat, ko smo fizično bolj aktivni kot sicer, moramo spiti več litrov tekočine dnevno. Težko je na splošno povedati, koliko moramo spiti, kajti to je odvisno od vsakega posameznika, od njegovega organizma in njegovih aktivnosti. Naj pa bo neka orientacijska mera za vse vsaj tri litre tekočine dnevno, kadar je zunaj res zelo vroče. Paziti pa morate tudi, da pijete mlačne napitke, kajti če boste pili pretoplo pijačo, bo vaše že tako pregreto telo še bolj zakuhalo. Če boste pili premrzlo pijačo, pa si lahko nahladite grlo in si preveč shladite želodec, medtem ko se preostalo telo ne bo shladilo.
Ne pretiravajte s klimo
Čeprav marsikoga na pasje vroč dan prime, da bi se ulegel ali usedel naravnost pred klimo, je to vse prej kot pametno početje. Če bo namreč na vaše pregreto telo pihal ledeno mrzel zrak, obstaja velika verjetnost, da se boste prehladili. Od klime se vam lahko celo vname rebrna mrena, lahko se vam zakrčijo mišice ali vas začne boleti glava. Zato je dobro, da imate klimo na takšnem mestu, da hladen zrak ne bo pihal naravnost v vas – to pravilo pa upoštevajte tudi, kadar ste v avtu. Sicer pa naj ne bo zrak v vašem domu ali avtu nikoli več kot pet ali šest stopinj hladnejši kot ozračje zunaj. Če torej termometer kaže 30 stopinj, prostore shladite na 25 ali najmanj 24, sicer bo vaš organizem, ko boste hodili od zunaj noter ter obratno, doživljal prevelike temperaturne spremembe.
Jejte veliko svežega sadja in zelenjave
V vročih poletnih dneh je tudi priporočljivo, da se shladite in osvežite s kakšnim sočnim, svežim sadežem ali svežo zelenjavo. Če boste jedli takšno sadje in zelenjavo, ki vsebuje tudi veliko vode, si boste v pasji vročini naredili še toliko večjo uslugo, saj boste brez tega, da se boste zavestno napijali z vodo, nesladkanim čajem ali naravnimi sokovi, vase dobili nekaj dodatne tekočine.
Zunanjih aktivnosti se lotite ob razumnih urah
Nikar se na kolo, rolanje ali tek ne odpravite opoldne, ko je vročina najhujša. Na tiste res vroče poletne dni je pravzaprav tudi že ob devetih zjutraj in še ob sedmih zvečer prevroče in presoparno za kakšne zunanje poletne aktivnosti. Raje zjutraj zgodaj vstanite in se med peto in osmo uro odpravite ven. Ali pa se kolesarjenja, teka, rolanja ali kakšne druge priljubljene oblike rekreacije lotite šele v večernih urah, recimo ob osmih ali devetih zvečer. Zgodaj zjutraj in pozno zvečer se namreč že tako ali tako veliko lažje diha kot v preostalih delih dneva.
Hladite se v hladni vodi ali z obkladki
Svoje pregreto telo lahko shladite tudi z hladni vodi, a če se kopate v kakšni res mrzli reki ali jezeru, ki se tudi poleti ne ogreje čez 18 stopinj, vsaj malo previdnosti ni odveč. Ko se namreč iz 30 ali 35 stopinj vržete v 18 stopinj mrzlo vodo, lahko vaš organizem doživi večji ali manjši šok. Sicer pa se lahko hladite tudi z mrzlimi obkladki – polagajte si jih na čelo, vrat, dekolte ...
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV