Kdaj so piki žuželk nevarni?
Piki čebel, os, sršenov in čmrljev za večino ljudi niso nevarni, saj nekaj dni po bolečem piku oteklina navadno izgine. Nevarni pa so v dveh primerih. Če nas kožekrilec piči v usta ali žrelo, saj lahko oteklina ovira dihanje in lahko pride do zadušitve, ali pa, če smo alergični na njegov strup. V tem primeru lahko pride do lahke ali težke preobčutljivostne reakcije. Pri lahki pride do prizadetosti kože in podkožja, in sicer se pojavi srbenje, rdečina, koprivnica in oteklina na od pika oddaljenem mestu, na primer na ustnici, veki, ušesu … Pri težki sistemski preobčutljivostni reakciji pa so prizadeta dihala in obtočila, zaradi česar pride do oteženega dihanja, piskanja v prsih, pospešenega srčnega utripa, omotice, bolnik pa lahko izgubi zavest ali celo doživi anafilaktični šok, ki je življenjsko nevaren. Znaki anafilaktičnega šoka so: srbenje, otekanje ustnic in žrela, bolečine v trebuhu, bruhanje, driska, bledica, znojenje.
Ti pojavi se navadno razvijejo hitro po piku, in sicer od ene minute do ene ure, tako da je nujno potrebna hitra pomoč. Osebe, ki so alergične na pike, morajo tako s seboj vedno nositi komplet za prvo pomoč in ga ob morebitnem piku takoj uporabiti. Ta vsebuje dve tableti antihistaminika in dve tableti steroida, pri bolnikih, ki so ob piku že izgubili zavest, in tudi adrenalin, ki si ga morajo ob omotici vbrizgati. Ne glede na pripomočke pa je čim prej treba poiskati zdravniško pomoč.
Kaj je alergija na strup žuželke?
Alergija na pik žuželke je imunski odziv telesa, ki je posledica reakcije med strupom žuželke in protitelesi, ki jih telo sproži za boj proti strupu. Pri prvem piku določene žuželke alergija ni možna, a ko celice imunskega sistema prepoznajo alergen, začnejo izdelovati protitelesa, ki se pritrdijo na posebne celice mastocite v koži in sluznicah, kjer čakajo, da bo alergen spet prodrl v telo. Ob vnovičnem stiku bolnika z istim alergenom se ta poveže s protitelesi in iz mastocitov se sproščajo snovi (najpomembnejša med njimi je histamin), ki povzročijo znake alergije.
Kako ravnati ob piku?
Čebela ob piku v koži pusti želo. Čebelje želo nežno izvlečete iz kože, najbolje kar z noževo konico, poskusite lahko tudi z nohti. Odstranjevanje s pinceto ni priporočljivo, saj lahko s stiskanjem povzročite, da se vrečica s strupom prebode in se strup razlije po vaši koži. Mesto vboda operite z večjo količino vode, nato pa namažite z antihistaminsko kremo. Na boleč del položite obkladke z ledom ali mrzlo vodo, pomaga tudi, da predel namažete s sokom čebule. Če oteklina ne uplahne, obiščite zdravnika. Zdravniško pomoč je treba takoj poiskati, tudi če vas žuželka piči v ustno votlino, saj lahko pride do zadušitve zaradi otekline. Medtem ko čakate na zdravniško oskrbo, ližite ledeno kocko, da boste ublažili oteklino.
Če ste ob piku žuželke doživeli hujše reakcije, potem je priporočljivo, da greste na pregled k alergologu, ki bo alergijo dokazal s kožnimi vbodnimi testi in predpisal morebitno imunoterapijo.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV