Vizita.si
Dnevno spijte vsaj dva litra tekočine (brezalkoholne pijače, najbolje vode), odvisno od stopnje potenja. Ne uživajte zelo hladnih pijač, ker lahko povzročijo želodčne krče.

Zdravje

Kako ravnati v vročini?

K.B.
20. 08. 2012 09.20
0

Kot sporočajo vremenoslovci, nas ta teden čakajo pasje vroči dnevi s temperaturami tudi do 36 stopinj Celzija. Prav zato je dobro, da veste, kako se ohladiti in kako ravnati v vročini.

Dnevno spijte vsaj dva litra tekočine (brezalkoholne pijače, najbolje vode), odvisno od stopnje potenja. Ne uživajte zelo hladnih pijač, ker lahko povzročijo želodčne krče.
Dnevno spijte vsaj dva litra tekočine (brezalkoholne pijače, najbolje vode), odvisno od stopnje potenja. Ne uživajte zelo hladnih pijač, ker lahko povzročijo želodčne krče.FOTO: iStockphoto
Daljše obdobje visokih temperatur lahko povzroči več različnih zdravstvenih težav, kot so kožni izpuščaji, utrujenost, vročinski krči, motnje zavesti, vročinsko izčrpanost ali vročinsko kap. Vsem tem vročinskim stanjem so najbolj izpostavljeni otroci do 4. leta starosti, starejši od 65 let, kronično bolni, ki se zdravijo z določenimi zdravili, ljudje z duševnimi motnjami, s prekomerno telesno težo in tisti, ki opravljajo delo na prostem. Poleg tega lahko k njim pripomorete, če prekomerno uživate alkohol, ne pijete dovolj, uživate nekatera zdravila ali imate akutna (driska, vročina, infekcije, kožne opekline) ali kronična obolenja (duševna prizadetost, zvišan krvni pritisk, debelost).

Na Inštitutu za varovanje zdravja so tako pripravili nekaj nasvetov, kako lahko preprečimo zdravstvene težave ob visokih temperaturah:

Ne uživajte pijač, ki vsebujejo kofein, alkohol ali veliko sladkorja – te pijače povečajo odvajanje tekočine iz telesa.
Ne uživajte pijač, ki vsebujejo kofein, alkohol ali veliko sladkorja – te pijače povečajo odvajanje tekočine iz telesa. FOTO: iStockphoto

- Dnevno spijte vsaj dva litra tekočine (brezalkoholne pijače, najbolje vode), odvisno od stopnje potenja. Stopnjo hidracije najbolje zaznamo z občutkom za žejo in s pogostostjo uriniranja; če gremo redko na vodo, urin pa je temnejši, je to dodaten znak, da je treba zaužiti več tekočine. Opozorilo: če vam je zdravnik omejil količino tekočine, ki jo smete zaužiti, ali če se zdravite z zdravili za odvajanje vode (diuretiki), vprašajte zdravnika, koliko tekočine smete zaužiti v vročem vremenu.

- Ne uživajte pijač, ki vsebujejo kofein, alkohol ali veliko sladkorja – te pijače povečajo odvajanje tekočine iz telesa. Ne uživajte zelo hladnih pijač, ker lahko povzročijo želodčne krče.
Soli tekočini ni treba dodajati, razen v skrajnih primerih, kot so delo zunaj, hudi fizični napori, veliko potenja.

- Prostore zračite zjutraj in zvečer, čez dan pa čim manj. Svetujemo tudi uporabo rolet, ki odbijajo sonce, najboljši način hlajenja so klimatske naprave. Zadržujte se v zaprtih, hlajenih prostorih. Če doma ali v službi nimate klimatskega hlajenja, pojdite v nakupovalni center ali knjižnico – tudi nekaj ur dnevno v ohlajenem prostoru koristi pri vzdrževanju normalne telesne temperature v vročini.

- Doma se hladite s hladno prho ali hladno kopeljo.
Oblačite se v bombažna ali lanena lahka, ohlapna oblačila svetlejših barv. Zaščitite se s sončnimi očali, pokrivalom za glavo ter z zaščitno kremo z zaščitnim faktorjem najmanj 20 ali več (oznaka SPF-UVB zaščita) ter z ustrezno zaščito pred UVA-žarki. 

Doma se hladite s hladno prho ali hladno kopeljo.
Doma se hladite s hladno prho ali hladno kopeljo.FOTO: iStockphoto

- NIKOLI ne puščajte nikogar v zaprtem, parkiranem avtomobilu.

- Zunanje fizične aktivnosti omejite na jutranje in večerne ure.
Omejite športno aktivnost. V času fizične aktivnosti spijte dva do štiri kozarce hladne, brezalkoholne pijače na uro. Izotonične tekočine nadomeščajo soli in minerale, ki jih izgubljate s potenjem.

- Nekateri ljudje so zdravstveno bolj ogroženi. Bodite posebej pozorni na znake prizadetosti pri dojenčkih in majhnih otrocih, starejših ljudeh, duševno prizadetih ter pri ljudeh s kroničnimi obolenji, predvsem pri srčnih bolnikih in ljudeh s povišanim krvnim pritiskom.

Zunanje fizične aktivnosti omejite na jutranje in večerne ure.
Zunanje fizične aktivnosti omejite na jutranje in večerne ure.FOTO: iStockphoto

- Bodite pozorni na kakovost hrane, ki jo uživate. V vročini se hrana hitreje pokvari, zato obstaja večja nevarnost zastrupitev. Hrano shranjujte v hladilniku. Pozorni bodite predvsem na mesne izdelke in izdelke, ki vsebujejo jajca ali mlečne beljakovine. Sadje in zelenjavo dobro umijte.

Pomembno pa je še, da v primeru znakov vročinskih krčev, vročinske izčrpanosti ali vročinske kapi čim prej pokličete zdravniško pomoč.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650