Klasični tekaški čevlji, namenjeni teku po suhih terenih pri zmernih temperaturah, so velikokrat narejeni tako, da hitro ohlajajo vročino oziroma da se le-ta hitro odstrani iz čevlja. So iz lahkih materialov, ki niso namenjeni tudi zadrževanju vode in mraza od zunaj. To je v vročih mesecih leta seveda še kako dobrodošlo, a pozimi, ko je že tako hladno in ko so tudi tla precej shlajena, je treba imeti takšne tekaške čevlje, ki so prilagojeni teku po hladnih tleh, dežju, snegu, blatu … Takšna zimskim razmeram prilagojena tekaška obutev je iz drugačnih materialov kot poletni tekaški čevlji – ne prepušča vode, hkrati pa še vedno nogi omogoča, da diha in se zrači. Če pa se vendarle odločite, da boste tudi pozimi vztrajali v poletnih tekaških supergah, potem si vsaj obujte nekoliko debelejše nogavice in se izogibajte teku po res razmočenih terenih.
2. Oblecite se v slojih
Prvih nekaj minut, dokler se vaše telo ne ogreje, vas bo morda še zeblo, a kmalu vam bo zaradi telesne aktivnosti postajalo vse bolj vroče. Zato je priročno, da za tek oblečete več plasti oblačil, a hkrati z oblačenjem v slojih ne pretiravajte. Kajti če boste oblekli preveč majic in puloverjev, vam bo vroče že samo zaradi vseh teh oblačil, še preden boste začeli dobro teči. Tako oblecite le dva ali največ tri sloje oblačil, pri tem pa pazite, da bodo oblačila zračna, da bodo dobro odvajala znoj, se hitro sušila in vas ščitila pred zunanjimi vremenskimi vplivi. Če si boste vrhnje oblačilo, torej anorak oziroma športno jakno, slekli ter si ga zavezali okrog pasu, potem mora biti majica oziroma pulover, ki ste ga nosili spodaj in je zdaj postal vrhnje oblačilo, prav tako dovolj toplo in hkrati zračno. Nikar pa se v teh hladnih dneh ne slačite do tanke ali kratke majice, ki je pravzaprav tisto najbolj spodnje oblačilo, če nočete tvegati prehlada ali katere druge nevšečnosti. Pozorni pa ne bodite le pri izbiri majic, puloverjev in anorakov, temveč tudi pri izbiri hlač. Te vas ne smejo tiščati, biti morajo udobne in narejene iz termomaterialov.
3. Zavijte se v šal
Oster in hladen zrak marsikomu povzroči nevšečnosti, kot je boleče ali vneto grlo ter kašelj. Če ste tudi sami med tistimi bolj občutljivimi, potem se lahko poskušate tem težavam izogniti tako, da si, ko se odpravite teč, okrog vratu zavijte šal ali pa malo debelejšo ruto. Tako ne boste neposredno vdihavali hladnega zraka, hkrati pa ga boste z lastno sapo nekoliko vlažili in vsaj malo ogreli.
4. Tecite po čistih, dobro utrjenih terenih
Ker nesreča nikoli ne počiva, se izogibajte teku po neuhojenih ali močno poledenelih poteh. Zelo malo je namreč treba, da narobe stopite, padete, si zvijete gleženj, zlomite nogo, pretrgate kolenske vezi … Okrevanje po takšnih poškodbah je namreč lahko precej dolgotrajno, težave s poškodovanim delom telesa pa lahko imate vse življenje.
5. Ne vztrajajte pri teku na prostem za vsako ceno
Če čutite, da vam tek v mrzlem vremenu ne ustreza, da vas na primer po takšni rekreaciji v naravi boli grlo, če ste začeli kihati in kašljati ali če vas preprosto motijo vsa tista oblačila na eni in mrzel, oster zrak na drugi strani, potem je morda bolje, da se teku v naravi za nekaj časa odpoveste. Vsaj do takrat, dokler vaše zdravje ne bo spet brezhibno oziroma dokler se ne boste dobro počutili. Če pa boste ugotovili, da tek v mrazu preprosto ni za vas, se lahko še vedno lotite kakšne športne aktivnosti v dvorani ali se odpravite v fitnes center.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV