Vizita.si
Pred maratonom pojejte svoj običajen zajtrk. Nikar ne preizkušajte nečesa novega, saj lahko vzdraži vaš želodec.

Zdravje

Kako se obnašati na dan maratona?

Lina Eržen
21. 10. 2011 08.03
0

Maraton postaja čedalje bolj priljubljen način športnega udejstvovanja, kar pomeni, da ga nekateri tekači ne jemljejo dovolj resno in se nanj slabo pripravijo. Če niste previdni, se lahko tudi poškodujete, zato je ključno, da ne podcenite niti enega kilometra.

Pred maratonom pojejte svoj običajen zajtrk. Nikar ne preizkušajte nečesa novega, saj lahko vzdraži vaš želodec.
Pred maratonom pojejte svoj običajen zajtrk. Nikar ne preizkušajte nečesa novega, saj lahko vzdraži vaš želodec.FOTO: Miro Majcen

Pripravite se

Vso potrebno opremo si pripravite že večer pred maratonom, med drugim tudi glede na vremensko napoved. Če bo denimo pihal veter, boste potrebovali bolj mastno kremo, ki bo zaščitila vašo kožo, če bo sijalo sonce, pa zaščitni faktor. Tecite v supergah, ki niso nove, toda tudi niso preveč obrabljene, pred maratonom pa preizkusite še udobnost svojih oblačil. Ne pozabite s seboj prinesti tudi oblačila, v katera se boste preoblekli, ko boste prekoračili ciljno črto, in topla oblačila, v katerih boste pričakali začetek. Pred maratonom se dobro spočijte in naspite, zjutraj pa vstanite štiri ure pred tekom, v miru zajtrkujte in si privoščite toplo kopel, ki bo ogrela mišice. Preden se odpravite na tek, svoja stopala premažite z vazelinom. Tako boste namreč preprečili trenje. Pazite tudi, da si nogavice nataknete tako, da so povsem zravnane, sicer vas bodo njihove gube motile. Zelo verjetno boste temu kakor tudi zavezovanju vezalk morali posvetiti kar nekaj časa.

Tecite v že preizkušeni športni opremi.
Tecite v že preizkušeni športni opremi. FOTO: Miro Majcen

Jejte kot po navadi

Vaša prehrana naj pred maratonom 65 odstotkov kalorij črpa iz ogljikovih hidratov, 10 odstotkov iz beljakovin in 25 odstotkov iz nenasičenih maščob. Nikoli ne stradajte, sicer pa poslušajte svoje telo in mu ustrezno prilagodite količine posameznih živil. Na dan maratona si pripravite zajtrk, ki ga običajno uživate. Če vsak dan jeste kruh z marmelado, nikar pred maratonom nenadoma ne pojejte organskega jogurta z lanenimi semeni. Na dan maratona nikoli ne uživajte ničesar, kar niste že med treniranjem, saj lahko to vzdraži vaš želodec. Po koncu teka pojejte banano ali energijsko ploščico, slednjo pa si lahko privoščite celo med tekom.

Ne pijte preveč

Večina tekačev se zaveda, da morajo dovolj piti, toda ne vedo, da vseeno ne smejo piti preveč. Bolj priporočljivo je poslušati svojo telo in piti le, kadar ste žejni. Prevelik vnos tekočine lahko namreč povzroči hiponatremijo oziroma razredčitev soli v krvi. Da ne bi morali med maratonom hiteti na stranišče, pa popijte dovolj tekočine zjutraj, nato pa jo prenehajte uživati uro pred začetkom. Med tekom nato ne popijte vse vode naenkrat, temveč delajte požirke na vsakih 20 minut.

Sporočite, kje ste

Če tečete sami, je pomembno, da nekomu sporočite, kaj boste ta dan počeli. Še posebno, če se boste udeležili manjšega maratona, vedno nosite nekaj, po čemer vas bodo mimoidoči in organizatorji lahko takoj prepoznali kot tekmovalca. Pri sebi imejte na čim bolj vidnem mestu tudi podatke, koga lahko tisti, ki vas najde, pokliče v primeru nesreče. Če je napovedano deževno vreme, jih pospravite v ovitek, ki ni premočljiv. Vsaj svoje ime lahko napišete tudi na majico. Tako pa vas bodo lahko tudi gledalci spodbujali poimensko ter vam tako vlili še več energije.

Spoznajte pot

Pri maratonih z zelo veliko udeleženci se je sicer težko izgubiti, zato pa se to lahko dogodi, ko ni veliko tekačev. Da ne bi postali zmedeni med samim maratonom, je zato priporočljivo dobro preučiti celotno pot, ki jo morate preteči. Morda lahko vsaj določen del poti pretečete tudi vnaprej. Pozanimajte se še, kje bodo postavljena stranišča..

Vnaprej se dobro seznanite s potjo, ki jo boste morali preteči, da vam o tem ne bo potrebno razmišljati, ko boste že zelo utrujeni.
Vnaprej se dobro seznanite s potjo, ki jo boste morali preteči, da vam o tem ne bo potrebno razmišljati, ko boste že zelo utrujeni.FOTO: Dare Čekeliš

Pazite na avtomobile

Večina maratonov sicer zaposli ljudi, ki promet preusmerjajo stran, toda vseeno bodite vedno pozorni na svojo okolico. Avtomobilom pa se morate izogibati tudi med treningi. Potem ko pretečete toliko kilometrov, se namreč lahko kaj hitro zgodi, da vaš um čedalje težje razmišlja še o čem drugem, kot da postavi eno nogo pred drugo, zato raje izbirajte poti, na katerih je čim manjše tveganje, da se vam kaj zgodi.

Ne pretiravajte

Ni potrebno, da vodite že na začetku. Najprej sprejmite tempo drugih tekmovalcev, nato pa ga povečajte šele v drugi polovici teka. Nikakor energije tudi ne porabljajte tako, da poskušate na začetku vodilni položaj pridobiti z vijuganjem med ostalimi tekači. Četudi se vam zdi, da ste polni energije, je ta namreč tudi posledica začetnega povečanega izločanja adrenalina. Nikoli tudi ne štejte kilometrov. Raje si postavljajte druge cilje – denimo, da boste pritekli do cestne luči, do naslednjega drevesa in tako naprej. Gledate lahko tudi ljudi, ki tečejo pred vami. Ko postane hudo, pa stisnite zobe in le postavljajte eno nogo pred drugo. Če se takrat ustavite, namreč ne boste mogli več naprej. Maraton ni samo pokazatelj kondicije, temveč tudi vzdržljivosti in duševne trdnosti. Po koncu maratona se ne pozabite dobro raztegniti.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587